iPhone

iPhone

Kategoria

Nowy notch z iPhone’a 13 jest fatalny. Mniej nie zawsze znaczy lepiej

Za pomocą Chrisfugiel

  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Mniejszy notch w iPhonie 13 to w dodatku nie tylko sztuka dla sztuki, ale również krok wstecz.

Zaoszczędzona przestrzeń poprzez zmianę wymiarów notcha nie została w żaden sposób wykorzystana. Po obu stronach cały czas widać te same informacje: po lewej jest to godzina wraz z ikonką lokalizacji, a po prawej wskaźnik naładowania ogniwa zasilającego oraz ikonki z zasięgiem Wi-Fi i sieci komórkowej. Jedyna różnica jest taka, że na iPhone’ach 13 są one nieco większe.

Jeśli z kolei chodzi o większą wysokość notcha, to… ona sprawia problem, zwłaszcza podczas oglądania wideo w formacie 2:1, który zdobył olbrzymią popularność po premierze iPhone’a X. Niestety tak jak w przypadku poprzednich modeli telefonów Apple’a wycięcie zawsze lądowało poza kadrem, tak teraz we wszystkich nowych telefonach, poza iPhone’em 13 Pro Max, nachodzi ono na obraz.

Problem najbardziej dotyka iPhone’a 13 mini, gdyż notch ma fizycznie te same wymiary i na ekranie o mniejszej powierzchni zajmuje więcej pikseli.

Nowy notch z iPhone’a 13 jest fatalny. Mniej nie zawsze znaczy lepiej

Winić za ten fakt należy projektantów Apple’a, którzy albo nie przewidzieli tego problemu podczas wybieraniu wymiarów notcha, albo zignorowali fakt, że Steve Jobs zaczął przewracać się w grobie, a Jony Ive rwie (przynajmniej metaforycznie) resztki włosy z głowy. Efekt jest zaś taki, że klienci, którzy kupią iPhone’a 13, iPhone 13 Pro i iPhone’a 13 mini mogą być niezadowoleni.

Jakby tego było mało, wygląd nowego notcha nie współgra z interfejsem iOS-a 15. Chodzi tutaj konkretnie o powiadomienia typu toast, czyli te malutkie okienka wyskakujące na górze ekranu, które informują o np. podłączeniu słuchawek AirPods. W przypadku iPhone’a 12 całkiem nieźle pasowały do wycięcia w ekranie, a do tego nowego, które jest wyraźnie węższe, pasują już jak pięść do nosa…

Tagi: iphone 13iPhone 13 miniiPhone 13 notchiPhone 13 proiPhone 13 pro max

16

Apr/2022