Loading...

Instalujemy nowszego Androida na starym Xiaomi: MI MIX 1

Instalujemy nowszego Androida na starym Xiaomi: MI MIX 1

Instalujemy nowszego Androida na starym Xiaomi: MI MIX 1

MIUI Polska >Aktualności >Instalujemy nowszego Androida na starym Xiaomi: MI MIX 1Acid - 8 sierpnia 2021

Niektórzy wyznają zasadę, że jeśli producent zakończył wsparcie oprogramowania dla swojego telefonu to czas go zmienić na nowszy model. Zależnie od naszych konkretnych potrzeb zasada ta jest właściwa jeśli dalej chcemy korzystać z fabrycznego oprogramowania. A co jeśli pasuje nam ten konkretny telefon – bo po prostu dobrze się z niego korzysta – ale chcielibyśmy mieć aktualnego Androida, a wsparcie się zakończyło?

Oprogramowanie od społeczności

Telefony Xiaomi mają tę zaletę, że są popularne i producent nie utrudnia zbytnio możliwości modyfikacji swoich urządzeń przez użytkowników. Na praktycznie każdy model po czasie wychodzi modyfikowane recovery TWRP i soft polepszany i rozwijany przez chętnych użytkowników.Tak działa m.in. MIUIPolska, gdzie polepszanie softu trwa dopóki samo Xiaomi dany model wspiera. Natomiast jeśli producent postanowi zaprzestać wsparcia w sofcie MIUI dla danego modelu to jest duża szansa, że gdzieś jest ktoś, kto postanowi przejąć po nim tę rolę i kontynuować pracę nad rozwojem oprogramowania. Niestety w dużej większości nie jest to już oprogramowanie na bazie fabrycznego MIUI, gdyż po prostu system nie jest już wydawany na ten model i nie ma na czym oprzeć swojej modyfikacji. Tak jest najłatwiej…

I tu na scenę wchodzi oprogramowanie bazujące na czystym Androidzie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt otwartości źródeł, do których dostęp ma każdy zainteresowany. Największymi modyfikacjami Androida są np. Lineage OS czy Pixel Experience. W tych softach nie mamy interfejsu MIUI czy usług Xiaomi, ale za to w miarę możliwości aktualnego Androida tak jak to jest na telefonach Pixel. Korzystanie np. z aplikacji bankowych wymagających nowszych zabezpieczeń na starych Xiaomi staje się dzięki temu możliwe.

Czytaj też:Nowa technologia Xiaomi przy produkcji baterii

Ratujemy pierwszego MIXa

Przeszukując szafę z wyświetlaczami natrafiłem na oryginalny ekran do MI MIX 1, sprowadzony dawno temu z Chin. Stwierdziłem, że już nie będzie mi potrzebny toteż rozejrzałem się na Allegro za jakimś popularnie zwanym “rozbitkiem” w stanie na tyle dobrym, by po wymianie ekranu telefon zyskał “drugie życie”. A MIX 1 jest wyjątkowym modelem Xiaomi. To pierwszy MIX, w którym producent pochwalił się nowinkami, które miały zagościć w telefonach masowych kilka lat później. Ekran 6,4″ z naprawdę cienkimi ramkami zapoczątkował “modę” na te telefony u wszystkich producentów (tak wiem, że był wcześniej model Sharpa ale nie biorę tego pod uwagę, ponieważ nie był on szeroko dostępny w sprzedaży). Głośnik rozmów ukryty pod ekranem w formie piezoelektrycznego elementu, boczna ramka i tylna obudowa z materiału ceramicznego, czy przeniesienie przedniej kamery na “podbródek” sprawiło, że telefon wyglądał jak z przyszłości w dniu premiery. A był to przecież rok 2016.

Instalujemy nowszego Androida na starym Xiaomi: MI MIX 1

Dziś trzymam w ręku taki telefon i nie czuć po nim wieku. Fakt, jest teraz w stanie idealnym ale żadnym doświadczeniem nie odstaje od tak samo kanciastych iPhonów z 2021 roku. Tak samo cienkie ramki i duży, czytelny wyświetlacz. Podobnie wysoka płynność pracy w systemie. Jeśli mam potrzebę wykorzystania starego telefonu do czegoś konkretnego to nie muszę kupować nowego, ponieważ po pewnych zabiegach będzie on znowu “na czasie”. O tym za chwilę…

I tak udało się trafić na wyjątkowy wariant telefonu. Po spokojnych i rozważnych poszukiwaniach zdecydowałem się na odkupienie modelu 256 GB MI MIX 1 za trzy stówki – ten ze złotymi wstawkami wokół aparatu. Telefon rozbity z dwóch stron (a więc także tylna obudowa) sprawiał, że tym chętniej chciałem go naprawić, ponieważ wiedziałem, że części mam; tylko na sprowadzenie oryginalnej obudowy z Chin za 10$ musiałem poczekać 2 tyg. Po usunięciu zalegającego tam konta Xiaomi mogłem odblokować bootloader by wgrać TWRP.

Instalacja Pixel Experience

Dlaczego zmieniam soft w MIX 1? Ponieważ chciałem by telefon mógł działać dobrze z nowszymi wersjami aplikacji np. Android Auto czy Mapy Google. MIUI zakończyło wsparcie dla MIX 1 dawno temu (pomimo bodaj 3 aktualizacji bazy Androida) na Androidzie 8.0. Nie mam zamiaru w tym konkretnym telefonie korzystać z usług Xiaomi więc MIUI nie jest mi potrzebne. Po przeczytaniu na XDA wątków o Pixel Experience i Lineage OS zdecydowałem się na tego pierwszego z uwagi na bezproblemowe działanie i szybkość bez zbędnych modyfikacji interfejsu i dodatków.

Do instalacji jak w każdym telefonie wymagany jest odblokowany bootloader. To także jest zasadą dla każdego Xiaomi jakiego będziemy wskrzeszać – no chyba, że mamy jeszcze starszy model sprzed ery blokad bootloaderów.

Czytaj też:Xiaomi 12 Pro przyłapany podczas testów w Geekbench

1. Pobierz ROM

Pobieramy rom PE dla swojego modelu. W moim przypadku przechodzę na stronę PE i w wyszukiwarkę wpisuję nazwę kodową swojego telefonu (lithium) ale też możemy zacząć wpisywać rzeczywistą nazwę modelu i w podpowiedzi dostaniemy link do romu. Jak widać rom PE możemy znaleźć także dla wielu innych modeli Xiaomi.

Do MIX 1 wybrałem rom na bazie Androida 10, ponieważ wcześniej przetestowałem najnowszy beta na Androidzie 11, ale nie działały mi gesty i był kłopot z przyciskami ekranowymi. Za dużo zabawy, a korzyść z 11-stki nie jest aż taki duży bym sobie tym zaprzątał głowę naprawianiem tego problemu. Wersja ostatnia na Androidzie 10 jest wystarczająco kompletna i stabilna na chwilę obecną.

2. Pobierz i zainstaluj TWRP

Do instalacji romu potrzebne jest TWRP pobrane dla MIX 1 stąd. Uruchamiamy telefon w trybie fastboot (jak to zrobić?) i instalujemy TWRP:

12fastboot flash recovery twrp.imgfastboot boot twrp.img

W TWRP w menu Wipe formatujemy /data przyciskiem Wipe data.Następnie przenosimy rom PE do pamięci i z menu Install instalujemy. Ot cała filozofia. Warto dodać, że wszelkie podstawowe aplikacje Google zawarte są już w romie.

Czytaj też:Jutro premiera Xiaomi Watch S1

Aha i polecam włączyć ukrytą opcję launchera Google czyli obracanie ekranu głównego: długie naciśnięcie ekranu > Ustawienia strony głównej > Zezwalaj na obrót ekranu głównego. Szkoda, że nie ma tej opcji w MIUI.

Do czego używać starego Xiaomi?

Do wszystkiego. Jeśli tylko dobrze wybierzemy model, telefon przejdzie jakiś przegląd techniczny w serwisie i zainstalujemy nowszego Androida to w zasadzie niczego nowszego nie potrzebujemy. Ten MIX ma tyle samo pamięci RAM co dzisiejsze telefony ze średniej półki, pamięci ROM więcej niż większość i ekran… większy niż u większości modeli Xiaomi.

Może wykorzystać go do komfortowego przeglądania internetu czy pracy biurowej? A może jako system multimedialny do samochodu?

Podziel się:

Przeczytaj:

Brak powiązanych wpisów.

Xiaomi MI MIX 1
Subskrybuj Połącz za pomocąD ZalogujPowiadom oPołącz za pomocąD10 komentarzyNajnowszeNajstarszeNaj. głosów Inline FeedbacksPokaż wszystkie

O Acid

Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.

Powiązane artykuły