Loading...

Asystent Google w Android TV bez tajemnic

Asystent Google w Android TV bez tajemnic

Android TV – intuicyjny i prosty w obsłudze

Zacznijmy od tego, że system operacyjny Android TV to odmiana doskonale znanego na całym świecie systemu mobilnego Android. Jednak wyraz „TV” w nazwie tej odmiany nie pojawia się przypadkowo. W telewizorach z systemem Android TV, takich jak np. Toshiba 65UA4B63DG, czy Toshiba 65UA6B63DG, system nie jest prostą „przekładką” znanego systemu mobilnego. Android TV to pozostawienie intuicji klasycznego Androida przy jednoczesnym wzbogaceniu systemu o funkcje szczególnie użyteczne na telewizorze. To ważne, Android i Android TV nie są tym samym. Co prawda oba systemy świetne się ze sobą dogadują i w obu możesz korzystać z tego samego konta Google, ale interfejs i funkcjonalność Android TV jest zoptymalizowana pod kątem korzystania z telewizora, a nie z małego ekranu urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon, czy tablet.

Wygodniejsze środowisko, dobrze znane aplikacje

Połączenie intuicyjności Androida z funkcjonalnością telewizora zaowocowało powstaniem systemu, który jest przyjazny użytkownikowi od pierwszego uruchomienia. Wstępna konfiguracja telewizora z systemem Android TV jest banalnie prosta. Podczas pierwszego uruchomienia system Android TV na telewizorze można skonfigurować niemal w pełni automatycznie za pomocą… własnego smartfonu z Androidem lub za pomocą każdego typu komputera (zarówno stacjonarnego jak i laptopa). Wystarczy odwiedzić witrynę android.com/tv/setup a następnie wprowadzić w niej unikalny kod wyświetlany na ekranie konfigurowanego przez nas telewizora. I tyle. Tak, to nie żart. To wszystko, co musimy zrobić, by telewizor w pełni automatycznie połączył się z naszą domową siecią WiFi, zalogował się na nasze konto Google i od razu „wiedział” jakie są nasze ulubione filmy na Youtube, czego ostatnio szukaliśmy w Mapach Google, czy w wyszukiwarce Google.

Każdy telewizor Android TV po pierwszym uruchomieniu i skonfigurowaniu daje dostęp nie tylko do klasycznych kanałów telewizyjnych, ale też do szerokiego zestawu popularnych usług strumieniowych online. Doskonale znane ze smartfonów i tabletów aplikacje Netflix, Spotify, Filmy Google czy sklep Google z aplikacjami są od razu dostępne na telewizorze z Android TV. Sam fakt, że telewizor korzysta z Android TV oznacza dostęp użytkownika do bardzo bogatej bazy aplikacji. Wstępna konfiguracja telewizora z Android TV przeprowadzona za pomocą naszego konta Google i smartfona ma jeszcze jedną zaletę. Na telewizorze możemy korzystać z inteligentnego pomocnika – Asystenta Google’a. To wznosi poziom komfortu obsługi telewizora na zupełnie nowy poziom.

Telewizor z Android TV i Asystentem Google’a to… coś więcej niż telewizor

Telewizor już od dawna nie służy wyłącznie do oglądania telewizji. Już od czasu pojawienia się pierwszych telewizorów smart TV użytkownik za pośrednictwem dużego ekranu w salonie mógł korzystać bezpośrednio z usług online, bez konieczności wykorzystywania w tym celu komputera. Jednak filmy i seriale z usług strumieniowych czy olbrzymia baza interesujących klipów w YouTube – największym serwisie wideo świata, to jedno. Telewizory Toshiba/Vestel z systemem Android TV i Asystentem Google’a stają się inteligentnymi domowymi pomocnikami. Telewizor może nam nie tylko podsunąć praktycznie dowolne treści audiowizualne, ale dzięki Asystentowi Google staje się oknem na świat – dodajmy, naprawdę dużym oknem.

Asystent Google w Android TV – w czym może być pomocny?

Asystent Google w Android TV bez tajemnic

Zakres sytuacji, w których Asystent Google w telewizorze z systemem Android TV może okazać się przydatny jest olbrzymi. Dzięki Asystentowi możemy zapytać telewizor np. o pogodę (nie tylko lokalną, lecz w dowolnym miejscu świata), o to jaką pizzerię znajdziemy w pobliżu, o godziny otwarcia różnego typu sklepów, punktów usługowych czy galerii handlowych.

Jest tego znacznie więcej. Np. wychodząc rano do pracy i przeglądając wiadomości na telewizorze możemy zapytać o to jaki jest ruch na trasie do pracy. Telewizor z Asystentem Google zatroszczy się również o nasze sprawunki, zapamięta ważne wydarzenia, czy przypomni o obowiązkach. Asystent Google sprawdzi także rozkład jazdy, zweryfikuje czy Twój lot nie jest opóźniony i wiele więcej.

Co prawda teraz podróżujemy rzadziej – z oczywistych względów, ale Asystent Google mający za sobą całą gigantyczną bazę wyszukiwarki Google jest w stanie znaleźć i zaprezentować na ekranie telewizora tak naprawdę dowolną informację. Możesz zapytać o cokolwiek. Np. „Jak wygląda passiflora?” – Asystent Google usłużnie wyświetli Ci zdjęcie tej rośliny na ekranie telewizora Android TV. „Jak usunąć plamy z wina na dywanie?” – otrzymasz szereg porad i filmów, które pomogą uporać się z drobnym problemem. Chcesz nastrojowej muzyki w salonie? Wystarczy że poprosisz asystenta mówiąc np. „Włącz jazz”.

Asystent może być też doskonałym pomocnikiem podczas spędzania czasu z dziećmi. Możemy poprosić go o pokazanie np. jak wygląda żyrafa, co lubią koty i wiele więcej. Wypróbuj np. „Zagrajmy w coś. Zapytaj mnie o coś”. Również i tym razem Asystent Cię zaskoczy. Chcesz się rozweselić? Powiedz Asystentowi „opowiedz mi dowcip”. Co prawda naszym zdaniem dowcipy Asystenta Google są raczej czerstwe, ale są. Zresztą już sam fakt, że telewizor opowiada dowcip wywoła uśmiech na niejednej twarzy.

Ułatwienia w korzystaniu z telewizora

Oczywiście Asystent Google ułatwi również korzystanie z różnego typu treści audiowizualnych. Zamiast np. uruchamiać aplikację strumieniową, np. Netfliksa, a następnie ręcznie poszukiwać ulubionego serialu, wystarczy, że powiesz Asystentowi: „Puść Stranger Things na Netfliksie”. I gotowe. Oczywiście Asystent ułatwi też sterowanie pracą telewizora – prawidłowo zareaguje na takie polecenia jak „zatrzymaj odtwarzanie” czy „głośniej” lub „ciszej” i wiele, wiele więcej.

Szczególnie istotną zaletą Asystenta Google jest to, że potrafi on znacznie więcej niż klasyczna wyszukiwarka online. Chcesz znaleźć jakiś konkretny film? W wyszukiwarce musiałbyś użyć dokładnego tytułu. Asystentowi Google wystarczy jakiekolwiek powiązanie. Nie pamiętasz tytułu filmu, ale pamiętasz, że jest to film akcji z ubiegłego roku i że gra w nim ulubiony aktor? Wystarczy, że poprosisz Asystenta o to by wyświetlił Ci film akcji z ubiegłego roku, w którym gra taki-a-taki aktor. Obstawiamy, że już pierwsza podpowiedź Asystenta Google’a będzie tym, czego szukasz.

Korzystanie z Asystenta Google i Komend Głosowych na telewizorach Toshiba z Android TV

Telewizory Toshiba można obsługiwać za pomocą wsparcia asystentów głosowych Amazon Alexa i Google Assistant. W przypadku tego pierwszego niezbędne jest zewnętrzne urządzenie typu Echo Dot i to do niego wysyłamy polecenia. W przypadku Asystenta Google korzystamy z pilota od telewizora. Jak zacząć?

Opcja korzystania z mikrofonu i asystenta głosowego powinna być domyślnie włączona po prawidłowej konfiguracji startowej telewizora. To właśnie na tym etapie powinniśmy zezwolić na dostęp do mikrofonu oraz zalogować się do naszego konta Google. Aby upewnić się czy wszystko działa musimy wykonać następujące kroki:

1. Wejść w ustawienia poprzez kliknięcie ikony koła zębatego w prawym górnym rogu głównego ekranu

2. Przejść do sekcji Ustawienia Urządzenia

3. Przejść do sekcji Asystent Google

4. Pojawią się nam ustawienia Asystenta, jeśli jesteśmy zalogowani na nasze konto Google wszystko powinno działać poprawnie

5. Teraz wystarczy już wcisnąć przycisk kolorowego mikrofonu na pilocie

6. Możemy wypowiadać komendy typu:

- Jaka jest pogoda

- Kto jest prezydentem USA

- Otwórz YouTube

- Znajdź film z Tomem Hanksem

- Kiedy urodziny ma Madonna

W przyszłości z poziomu asystenta Google na telewizorze będzie można też sterować innymi elementami naszego domu.

Dlaczego warto?

Komunikacja głosowa jest najbardziej naturalną i najstarszą formą porozumiewania się naszego gatunku. Jest ona dla nas najbardziej zrozumiała i najbardziej intuicyjna. Żaden interfejs graficzny, czy najbardziej ergonomiczny pilot nie zastąpi prostego zdania, czy pytania wypowiedzianego językiem naturalnym. W dobie rozwoju sztucznych inteligencji trafiających pod strzechy w różnego typu urządzeniach elektroniki użytkowej, w tym w telewizorach, powiedzenie „koniec języka za przewodnika” nabrało nowego znaczenia. Mowa oznacza likwidację jakiejkolwiek bariery technologicznej. Jeżeli wystarczy po prostu powiedzieć czego się oczekuje, kwestia „jak się tym steruje?” straciła rację bytu. I to właśnie jest największą siłą Asystenta Google. Telewizor stał się urządzeniem dla każdego.

Powiązane artykuły