Loading...

Obyś nie napotkał tego błędu Androida, gdy odblokowujesz telefon kodem PIN

Obyś nie napotkał tego błędu Androida, gdy odblokowujesz telefon kodem PIN

Nowa usterka wykryta w Androidzie 9 Pie oraz Androidzie 10 dotyka coraz więcej użytkowników. Jak dotąd problemy zgłaszali właściciele smartfonów Google, Sony oraz OnePlus.

Reklama

Błąd ma związek z blokowaniem ekranu kodem PIN. Początkowo problem zgłaszali tylko użytkownicy smartfonów Pixel. Niektórzy byliby skłonni zrzucić to na karb tego, że Google wiecznie ma problemy ze swoimi urządzeniami, więc jest to rzecz, do jakiej ich właściciele mogą się niemal przyzwyczaić. Jednak identyczny błąd pojawił się także na Xperiach XZ2 Compact oraz OnePlusach 7 Pro.

W czym rzecz?

Jeśli naszą podstawową metodą odblokowywania smartfona jest kod PIN, a nie korzystanie z czytnika linii papilarnych lub wzoru, może się zdarzyć, że po wpisaniu kodu, ekran się wyłączy, a my stracimy możliwość przejścia do ekranu głównego urządzenia. Cały proces może się zapętlać. Wygląda to mniej więcej tak:

Reklama

Obyś nie napotkał tego błędu Androida, gdy odblokowujesz telefon kodem PIN

Co ciekawe, ten dość rzadki błąd liczy sobie już trzy miesiące. Do chwili obecnej udało się nawet zidentyfikować jego źródło. Chodzi o problem z „Syntetycznym Kluczem Hasła” (SPK), który weryfikuje zgodność hasła wpisanego przez panel dotykowy z zapisanym w pamięci urządzenia. Kiedy element ten nie może uzyskać dostępu do swojego klucza deszyfrowania, zwraca wynik „zerowy”, powodując awarię systemu i reset do ekranu startowego sprzed wpisania kodu.

Ten bardzo specyficzny bieg wydarzeń może być odtworzony tylko przez niektórych użytkowników, a zatem nie wszyscy korzystający z kodu PIN jako metody zabezpieczeń muszą się go obawiać. Ponadto Google pracuje już nad wydaniem aktualizacji, która łatałaby tę lukę.

Jednak do czasu, kiedy Google opublikuje stosowną poprawkę, zalecalibyśmy przynajmniej tymczasową zmianę sposobu odblokowywania telefonu na jakikolwiek inny – wpisanie pełnego hasła, narysowanie wzoru, rozpoznawanie twarzy czy skorzystanie z czytnika linii papilarnych.

W tym wypadku lepiej zapobiegać niż zastanawiać się, czy jesteśmy w stanie przełknąć powrót do ustawień fabrycznych i pożegnanie się ze zgromadzonymi danymi, których kopii zapasowej nie wykonaliśmy. Co prawda niektórym udaje się w jakiś sposób tego uniknąć i odblokować smartfon, ale poniższy film ukazuje, że to droga przez mękę.

źródło: Android Police

Powiązane artykuły