Loading...

Ekoprodukt Roku 2021: Technologia w służbie środowisku – Imperatory WP: Zagłosuj na technologię roku i wygraj 5 tys. zł!

Ekoprodukt Roku 2021: Technologia w służbie środowisku – Imperatory WP: Zagłosuj na technologię roku i wygraj 5 tys. zł!

Ekoprodukt Roku 2021: Technologia w służbie środowisku

Ziemia, nasza planeta, jest wyjątkowa pod wieloma względami. Dobrym przykładem może być chociażby fakt, że pomimo budowania coraz bardziej wyrafinowanych teleskopów oraz wysyłania coraz bardziej zaawansowanych sond kosmicznych… nadal nie udało nam się znaleźć śladów życia w jakimkolwiek innym miejscu.

Autor: Marcin Hołowacz |27.12.2021

Błękitna oaza w niewyobrażalnie wielkim i niegościnnym kosmosie – mniej więcej tak można opisać naszą planetę. Podkreślamy ten fakt, ponieważ ochrona środowiska to nic innego, jak działania, których celem jest ochrona najbardziej wyjątkowego miejsca, jakie tylko znamy. Imperatory WP to święto całej branży technologicznej, lecz kategoria Ekoprodukt Roku, przy okazji pozwala docenić również nasz dom w postaci otaczającego nas świata.

Perowskity firmy Saule Technologies

Olga Malinkiewicz to polska fizyk i współzałożycielka Saule Technologies. Wynalazła względnie prostą oraz niedrogą metodę wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Efekty jej pracy pozwalają nanosić materiał perowskitowy na niemal dowolne podłoże, co przyczyni się do rewolucjonizowania branży fotowoltaicznej.

Ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies osiągają wysoką wydajność, mogą być elastyczne, a jakby tego było mało, będą działać także w pochmurne dni oraz w pomieszczeniach ze sztucznymi źródłami światła. Ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów mają ogromny potencjał i mogą wnieść wiele korzystnych zmian, które będą miały pozytywny wpływ na naszą planetę.

ODDAJ GŁOS NA PEROWSKITY

Fairphone 4

Fairphone jest firmą stawiającą na tworzenie "etycznych smartfonów". Gwarancja na 5 lat i deklaracja całkowitej neutralności w zakresie generowania elektrośmieci są tego przykładami. Komponenty wykorzystywane w produkcji smartfonów Fairphone 4 są przyjazne środowisku, a gdyby któraś część uległa awarii, do jej wymiany potrzeba jedynie śrubokręta.

Dodatkowo łańcuch dostaw ma być opierany wyłącznie na terenach wolnych od konfliktów oraz miejscach, w których ludzie otrzymują godne wynagrodzenie. Fairphone 4 jest sprzedawany w ekologicznych opakowaniach, a cała idea dotycząca tego produktu zmierza w kierunku wytwarzania elektroniki zgodnie z wartościami etycznymi.

ODDAJ GŁOS NA FAIRPHONE 4

Acer Aspire Vero

Acer Aspire Vero to ekologiczny laptop, którego obudowa została wykonana w 30% z tworzywa PCR, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 o mniej więcej 21%. Dodatkowo urządzenie cechuje możliwość prostego demontażu, a więc i związanego z tym recyklingu oraz dużo łatwiejszej ewentualnej naprawy lub modernizacji.

Aspire Vero stanowi istotny krok w stronę bardziej ekologicznych komputerów. Obudowa niezawierająca farby, przekłada się na ograniczenie negatywnego wpływu lotnych związków organicznych na środowisko. Wspomniane wcześniej wykonane z żywic pokonsumpcyjnych tworzywa PCR, mają wpływ na zmniejszenie ilości odpadów jakie trafiają na wysypiska. Im więcej elektroniki będzie wytwarzanej w taki sposób, tym lepiej dla naszej planety.

ODDAJ GŁOS NA ACER ASPIRE VERO

Microsoft Ocean Plastic Mouse

Ogromne ilości plastikowych odpadów nie zostają poddane recyklingowi i lądują między innymi w oceanach. Chodzi o miliony ton każdego roku przyczyniających się do zanieczyszczania naszej planety. Ocean Plastic Mouse jest przykładem inicjatywy, która zwraca uwagę na ten problem.

Mysz do komputera wykonana z przetworzonego plastiku, który wcześniej znajdował się w oceanie i był odpadem. Pozyskiwanie tego typu zanieczyszczeń z wód i oceanów oraz przetwarzanie ich na plastikowe granulki, z których następnie wytwarza się ekologiczną elektronikę, to bardzo dobry krok. Im więcej tego typu produktów, tym lepiej. Warto dodać, że opakowanie Ocean Plastic Mouse w pełni nadaje się do recyklingu.

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT OCEAN PLASTIC MOUSE

Epson EcoTank L3251

Drukarka atramentowa Epson EcoTank L3251 jest prosta w obsłudze i charakteryzuje się kompaktową konstrukcją. Niezwykle ważne jest także wykorzystywanie technologii, która w procesie wyrzucania atramentu nie wymaga nagrzewania. Dzięki temu głowice Micro Piezo są bardziej energooszczędne, a więc i bardziej ekologiczne.

Kolejną zaletą EcoTank L3251 jest fakt, że zamiast kartridży została wyposażona w duży zbiornik. Użytkownicy mogą go napełniać atramentem ze specjalnych dołączonych butelek. Według zapewnień producenta, wspomniane zamienne butelki z atramentem mogą stanowić równowartość 66 tradycyjnych kartridży. Innymi słowy w zestawie z EcoTank L3251 jest dołączony atrament, który powinien wystarczyć na 3 lata.

ODDAJ GŁOS NA EPSON ECOTANK L3251

Powiązane artykuły