Samsung

Samsung

Kategoria

Sposób na zapomniany PIN i życie bez haseł w nowej kompilacji Windows 10

Za pomocą Chrisfugiel

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim kolejne, nowe kompilacje Windows 10 19H1 w ramach programu Insider. Udostępniona została właśnie nowa wersja 18309, która wprowadza jedną konkretną, choć drobną nowość oraz szereg usprawnień i poprawek. Rzecz jasna nie obyło się bez kilku problemów, o których również wspomnimy. Oto wszystkie nowości, jakie pojawiły się w nowej kompilacji:

Resetowanie PINu na ekranie logowania oraz konto bez hasła

Jest to największa z nowości tej kompilacji. Można oczywiście złośliwie zauważyć, że wcale nie jest to tak duża zmiana. Jednak jest ona wbrew pozorom istotna i będzie bardzo przydatna. Microsoft zdaje sobie sprawę z tego, że przypomnienie sobie szeregu kilku wklepywanych rutynowo cyfr może być czasem wyjątkowo wymagającym wyzwaniem.

Metaforyczna czarna dziura w pamięci potrafi zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie - nasza pamięć bywa czasem naprawdę kapryśna. Od teraz nie grozi nam już zablokowanie dostępu do komputera. Wprost z ekranu logowania będziemy mogli zresetować problematyczny PIN za pomocą hasła do konta Microsoft. Proste, wygodne i bezpieczne.

Sposób na zapomniany PIN i życie bez haseł w nowej kompilacji Windows 10

Gigant sukcesywnie stara się również wprowadzić trend odchodzenia od klasycznych haseł. Wszystko za pomocą przypisanego do konta numeru telefonu i jednorazowych kodów SMS. Przy tworzeniu konta możemy podać numer telefonu, zweryfikować konto kodem i zabezpieczyć komputer za pomocą Windows Hello, odcisku palca lub kodu PIN (zależnie od funkcjonalności naszego urządzenia).

Stworzenie bezhasłowego konta jest możliwe z poziomu aplikacji Microsoftu (np. Word) na Androidzie lub iOS. Po jego utworzeniu możemy to konto dodać do Windows 10 w Ustawieniach systemowych - Konta - Rodzina i inni użytkownicy - Dodaj kogoś innego do tego komputera. Następnie należy się wylogować i wybrać konto z numerem telefonu na ekranie logowania. Kolejnym krokiem będzie konfiguracja Windows Hello (wykrywanie twarzy, odcisk palca lub PIN).

Usprawnienia Narratora

Ogólne zmiany, ulepszenia i poprawki

Znane problemy

Znane problemy dla programistów

Jeśli zainstalujesz dowolną z ostatnich kompilacji z Szybkiego kręgu i przełączysz się na Wolny krąg - zawartość opcjonalna, taka jak włączenie trybu programisty, nie powiedzie się. Będziemy musieli pozostać w Fast Ring, aby dodać, zainstalować lub włączyć opcjonalną zawartość. Wynika to z faktu, że zawartość opcjonalna będzie instalowana tylko w kompilacjach zatwierdzonych dla określonych kręgów.

Więcej na temat najnowszej kompilacji możecie znaleźć na stronie Microsoftu.

21

May/2022