Huawei

Huawei

Kategoria

Jak zrootować Androida – poradnik krok po kroku

Za pomocą Chrisfugiel

Według komunikatu CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) – ponad 92% dorosłych Polaków korzysta z telefonów komórkowych, a 57% z nich używa tylko i wyłącznie smartfonów. Biorąc pod uwagę fakt, iż urządzenia przenośne oferują zbliżone funkcjonalności użytkowe do komputerów i laptopów, istnieje realny popyt na ciągłe zwiększanie ich możliwości. Można tego dokonać np. przez zrootowanie Androida.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021.

Z tego artykułu dowiesz się:

Spis treści:


W tym celu warto wykorzystać uprawnienia umożliwiające dostęp do zabezpieczonych i ukrytych obszarów telefonu (np. specjalnych plików). Dodatkowe przywileje pozwolą na modyfikację (a nawet zwiększenie) możliwości narzuconych przez producenta. Nie jest to proces zbytnio skomplikowany, jednak wymagający chwilowego zgłębienia tematu. Zatem, jak zrootować Androida? Co to jest, jak to zrobić, jakie są korzyści i ewentualne ryzyko? Odpowiadamy!

Co to jest ROOT?

ROOT (rdzeń) to poziom odpowiednich uprawnień umożliwiających dostęp do zabezpieczonych i ukrytych plików, które można wykorzystać m.in. w celu zwiększenia wydajności telefonu (dostęp do rdzenia jest wykorzystywany, aby modyfikować możliwości narzucone przez twórców).


Przykładowy abonament Plush z telefonem na Androidzie:


Każde urządzenie mobilne (np. telefon lub tablet) jest w pewien sposób ograniczone przez producenta, aby zniwelować możliwość przegrzania, zachować pamięć na przyszłe aktualizacje itd. Zrootowanie Androida pozwala obejść, rozszerzyć lub zmodyfikować istniejące ograniczenia.

Jak zrootować Androida w 5 krokach?

Telefony z Androidem ->

Zrootowanie Androida to kilkupoziomowy proces wymagający chociaż minimalnego zainteresowania danym tematem. Nie można przedstawić jednoznacznej procedury, ponieważ poszczególne etapy zależą od modelu smartfona, jednak większość wskazówek zawartych w tym artykule sprawdzi się znakomicie bez znaczenia na rodzaj urządzenia. Więc jak zrootować Androida w 5 krokach?

KROK 1 – uruchom smartfon w trybie RECOVERY

Powyższy tryb jest niezbędny do wykonania bardzo użytecznych manipulacji. Domyślnie ustawione „odzyskiwanie” jest okrojoną wersją umożliwiającą instalację zmodyfikowanego RECOVERY o nazwie „CUSTOM RECOVERY”. Jak to uruchomić?

 1. Wyłącz smartfona
 2. Uruchom go przy pomocy kombinacji przycisków: POWER oraz VOL+

A) POWER jest przyciskiem zasilania (w branżowym słownictwie występuje również w skrócie „POW”)

B) VOL+ odpowiada za zwiększanie głośności w telefonie (w branżowym słownictwie występuje również w skrócie „V+”)

KROK 2 – przygotuj się do instalacji autorskiego RECOVERY

Aby prawidłowo wgrać powyższy tryb, należy zapoznać się z instrukcją flashowania dla poszczególnych modeli. Jedną z najpopularniejszych autorskich modyfikacji jest TWRP (nazwa własna tego, co nazywa się w Twoim smartfonie RECOVERY).

Można to wykorzystać dokładnie do tych samych czynności, co klasyczne „odzyskiwanie”, znajdujące się domyślnie na wszystkich urządzeniach (TWRP zapewnia więcej użytecznych możliwości).

Najnowszą wersję TWRP (ogólnodostępną) można pobrać z dedykowanej witryny, jednak w niektórych przypadkach wymagane jest zmodyfikowane TWRP na potrzeby danego smartfona. W tym celu należy uzyskać dostęp do pełnego procesu rootowania, aby sprawdzić, jakiego rodzaju ulepszenie jest wymagane.

KROK 3 – wgraj RECOVERY

Po włączeniu debugowania USB (wskazówki znajdują się w instrukcji od smartfona), należy pobrać docelową aplikację TWRP (czyli odpowiedni plik z rozszerzeniem „img”), a następnie przy pomocy kabla, podłączyć urządzenie do komputera lub laptopa.

Rootowanie to sprawny proces pod warunkiem, że wszystko zostanie wykonane poprawnie. W innym wypadku należy zweryfikować przyczyny niepowodzenia i spróbować ponownie. Pozytywną informacją jest fakt, iż nieudane rootowanie może popsuć tylko i wyłącznie system Android (nie uszkodzi urządzenia).

Zepsuty system Android uniemożliwia poprawne włączenie smartfona, jednak po przeanalizowaniu wszystkich błędów zgodnie z instrukcją, operacja powinna zakończyć się powodzeniem. W większości przypadków wystarczy kilka prób, aby cały proces przebiegł pomyślnie.

KROK 4 – uruchom TWRP

Po uruchomieniu autorskiego TWRP można ustawić dowolny język, stworzyć kopię zapasową systemu, a nawet usunąć aplikacje, które „uśmierciły” telefon. Jest to tylko kilka z wielu opcji oferowanych przez tę modyfikację. Aby dowiedzieć się więcej, warto po prostu „przeklikać” wszystkie funkcjonalności.

KROK 5 – zainstaluj aplikację rootującą Androida

Jak zrootować Androida – poradnik krok po kroku

Zmodyfikowane TWRP umożliwia zainstalowanie aplikacji rootującej Androida. Najpopularniejszą i najbardziej funkcjonalną jest MAGISK (można ją pobrać ze sklepu Google Play).

MAGISK umożliwia nadawanie uprawnień ROOT, a także pobieranie aplikacji dla zrootowanych smartfonów z dedykowanego sklepu. Znajdują się tam bardzo ciekawe dodatki do systemu Android. Są to m.in.:

Programy rootujące gwarantują wiele ciekawych funkcjonalności (np. zmiana interfejsu, czcionek, motywów, zaawansowanych ustawień audio).

Są to bardzo ciekawe funkcjonalności niosące za sobą ryzyko wystąpienia licznych błędów (w przypadku niewłaściwego użytkowania). Warto pamiętać, aby przed działaniami z ROOTEM zaopatrzyć się w kopię zapasową systemu Android.

9 najlepszych aplikacji na ROOTA – konkretne przykłady

Najbardziej funkcjonalne aplikacje na ROOTA wyróżniają się licznymi możliwościami. Niektóre odpowiadają za usuwanie reklam, kolejne odzyskują zdjęcia z telefonu i zmieniają zaawansowane ustawienia audio, a jeszcze inne zapewniają dostęp do plików systemowych. W zależności od poziomu zagłębienia się w tematykę – można wnieść wiele pożytecznych opcji do swojego smartfona (pod warunkiem odpowiedniego użytkowania). Zatem, jakie są najlepsze aplikacje na ROOTA?

 1. Magisk Manager – aplikacja umożliwiająca ukrycie ROOTA
 2. AFWall+ – wysokiej jakości zapora sieciowa na zrootowanego Androida
 3. AdAway – likwidacja reklam w dowolnej aplikacji
 4. Solid Explorer – intuicyjny menedżer umożliwiający dostęp do plików systemowych
 5. DiskDigger Photo Recovery – aplikacja ułatwiająca odzyskiwanie usuniętych zdjęć
 6. ViPER4Android – renomowany program pozwalający na zwiększenie jakości dźwięku
 7. Titanium Backup – aplikacja do tworzenia kopii zapasowych (łącznie z ustawieniami i danymi poszczególnych aplikacji
 8. System App Remover – usuwanie aplikacji systemowych w celu zaoszczędzenia przestrzeni dyskowej (odinstalowanie niektórych programów może uszkodzić system)
 9. SD Maid – czyszczenie pamięci w telefonie z uwagą na najdrobniejsze detale

Wszystkie aplikacje należy użytkować ostrożnie, zapoznać się dokładnie z ich opisem i nie wykonywać żadnych czynności przypadkowo, ponieważ może to narazić oprogramowanie Android na liczne uszkodzenia, wystąpienie luk w zabezpieczeniach itd.

Jak zrootować Androida? Co to jest, jak to zrobić, jakie są korzyści i ewentualne ryzyko? – podsumowanie

Rootowanie Androida to nic innego jak modyfikacja standardowych możliwości narzuconych przez twórców przy pomocy odpowiednich uprawnień. Niesie to za sobą liczne korzyści w postaci znacznego przyspieszenia urządzenia, podwyższenia jakości dźwięku, a nawet zmiany interfejsu na ładniejszy i bardziej intuicyjny.


Przykładowy abonament Play z telefonem na Androidzie:


Warto również pamiętać o drugiej stronie medalu – wadach rootowania Androida. Przez niektóre działania można stracić gwarancję, utrudnić płatności online oraz procesy logowania do niektórych stron, a co więcej – wprowadzić luki bezpieczeństwa do oprogramowania.

Reasumując, rootowanie Androida to ciekawa funkcja niosąca za sobą wiele możliwości, jednak należy zawsze pamiętać o stworzeniu kopii zapasowej przed jakimikolwiek czynnościami, a co najważniejsze – o konsekwencjach wykonywanych działań.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

2.8/5(82votes) Tagi: Android, Antywirus, Aplikacje, TelefonyBezpłatny serwis doradców komórkowychDobierzemy Ci najlepszą ofertę!+48Już {{count}} {{count_form}}dzisiaj rozmowęProszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.Klikając „ZAMÓW ROZMOWĘ” oświadczasz, że zapoznałeś/zapoznałaś się z Regulaminem Serwisu i akceptujesz jego postanowienia.Informacja o administratorze Twoich danych osobowych, celach i zasadach ich przetwarzania oraz należnych Ci prawach (plik PDF).Wszystko gotowe!Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dominik Bigosiński

Zawodowy copywriter specjalizujący się w pisaniu artykułów dla branży telekomunikacyjnej. Po godzinach pasjonat i sędzia piłki nożnej, a z zamiłowania - gracz przygodowych gier akcji

Zobacz inne wpisy tego autora

33Dodaj komentarz

Pole wymaganeKlikając "OPUBLIKUJ KOMENTARZ" oświadczasz, że zapoznałeś/zapoznałaś się z Regulaminem Serwisu i akceptujesz jego postanowienia.Informacja o administratorze danych osobowych27Comment threads6Thread replies0Followers Most reacted commentHottest comment thread 31Comment authors Pole wymaganeKlikając "OPUBLIKUJ KOMENTARZ" oświadczasz, że zapoznałeś/zapoznałaś się z Regulaminem Serwisu i akceptujesz jego postanowienia.Informacja o administratorze danych osobowychnajnowszynajstarszy ocenianydj hazel

Ale lipa, nie korzystajcie !! Telefon nie chce „wstać”P.S. Ormaniec oddajesz mi iphona !

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuKamil z Komórkomatu

DJ Hazel,

Poradnik przeznaczony jest dla posiadaczy Androida i nie ma zastosowania dla telefonów z iOS-em. Co więcej – nie ma możliwości popsucia systemu w przypadku rootowania aplikacją, więc gratuluję poczucia humoru :)

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuKondzil

Gościu tu chodziło o androida a nie ios

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuZnawca Rapu

Dupa,nie działa na Lenovo A2016a40Android Version: 6.0

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuJakub Klimas

Działa na każdym androidzie ? (mam 4.1.2)

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuRaoul Duke

Ile to moze trwac? BO mi stanęło na 90% i czekam juz 5 min

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temudan

na Honor 8 nie działa.

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temudan

Honor 8 aplikacja nie działa

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuGość

Nie działa na Prestigo MultiPad Thunder 7.0i PMT3377_Wi

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuTomasz Korab

Witam.ROOT FAILEDAlcatel One touch POP4 – ERROR CODE: 0x1F8988

Give it another shoot >Refer to Windows version with higher success rate>Macie jakiś pomysł?

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuMateusz Król

Mam to samo :(

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuMpoppins

Huawei y5ll w ten sposób nie zrotujesz

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz4 lat temuZocha z Sopotu

U mnie na tablecie ASTAR-Y3 ,Model V11 z roku 2015, Processor QuadCore-A33 Android Vers.4.4.2 .Nie chciala zadzialac najnowsza wersja 4-5-6-3 . Za to zadzialala wesja kingo-root-4-5-6-2.Proponuje wyprobowac te starsze . Takie jak 4-5-6-1 oraz4-5-6. Moze styknie :)Teraz moge ten tablet w koncu przerobic na Linux Touch bo ten Android to o kant d… rozbic.Co chwila inna wersja i kupa reklam przy kazdej instalacji ktorych nie mozna sie pozbyc.Co innego Linux = wieczny spokoj…

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuDawid Chełmiński

Nie działa

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuDawid Chełmiński

Zróbcie instruktaż dla android 6 i więcej.

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuBla

Tak

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz1 rok temuFoxy

Jeśli ktoś ma androida 7.0/7.1 to jest jedna z trudniejszych wersji z poziomem ocenionym na hard

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuMeriaton

NA Xperia Z3 nie działa. Na Z działa xd

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuMeriaton

Duplikat delete

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuAdrian

Rewelacja. Polecam

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temujade

kiano5.1 nie działa

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuJan

Naciskam one root i wywala mnie z aplikacji i nic się nie dzieje. Czemu tak

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuJacek

Uszcęśliwiłem się aktualizacją do 9 P i mam to samo.

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temuGość

Po kliknięciu one click root aplikacja się wyłącza.

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz2 lat temumarek

galaxy s7 edge po zainstalowaniu apki przy próbie uruchomienia root’a zamyka ja I tyle. Wywalam.

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz1 rok temutypek_2

na Blackview tez nie działa!!!!

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz1 rok temuLisiaczek

Na mojej Xperii Z2 z Marshmallow nie działa

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz1 rok temuJan

Pomóż mi z tym jak zrootować telefon Blackview max1

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz1 rok temuTajemniczy Pielgrzym

A co jak mi się wyświetla root failedCo teraz

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz1 rok temudffg

sproboj z komputerem

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz8 miesięcy temuKonrad

Na tablecie LG GPad 8, proces rotowania zakończył się sukcesem. Po restarcie coś się niby zmieniło, ale po wejscieuw aplikacje trzeba jeszcze raz znaleźć opcę i rootować ręcznie. Ale działa. Pokazuje No ROOT

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz7 miesięcy temuFilip

A jak ta aplikacja z rootowania nie działa to co?

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz7 miesięcy temuDarek

Mnie interesuje jak programy antywirusowe reagują na z rootowany smartfon. Artykuł w dużym skrócie i trudno wykryć zagrożenia (-minusy), które wpływają na uszkodzenia smartfona w późniejszym użytkowaniu. Przydało by się przeprowadzenie takiej analizy na smartfonie, który krok po kroku rozwiązałby wszelkie wątpliwości (np. film).

Musisz się zalogować, aby móc oddać głos0Musisz się zalogować, aby móc oddać głosOdpowiedz1 miesiąc temu

22

May/2022