Loading...

Android 12 pięknieje w oczach. Google pokazał zupełnie nowy wygląd systemu

Android 12 pięknieje w oczach. Google pokazał zupełnie nowy wygląd systemu

Co prawda Android 12 w wydaniu podglądowym jest testowany przez programistów od kilku tygodni, ale dopiero podczas Google I/O 2021 twórcy zdecydowali się na pierwszą publiczną prezentację.

Android 12 wnosi nowy język programowania o nazwie Material You

W Androidzie 12 zaimplementowano rozwiązanie kosmetyczne, które Google nazywa ekstrakcją kolorów. Po ustawieniu dowolnej tapety oprogramowanie wydobywa dominujące i uzupełniające się kolory, na podstawie których generowany jest w pełni spersonalizowany motyw graficzny.

Wygenerowane w ten sposób kolory ingerują w niemal cały interfejs systemu. Od widżetów, przez panel powiadomień i wirtualne suwaki, aż po systemowe aplikacje.

Android 12 ma generować motywy w z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów, dbających o to, by wszystkie elementy wyglądały schludnie i czytelnie.

Przeprojektowano także panel powiadomień i przełączników. Te mają dawać błyskawiczny dostęp do takich usług jak Google Pay czy Google Home.

Android 12 pięknieje w oczach. Google pokazał zupełnie nowy wygląd systemu

Google chwali się także dopieszczeniem animacji, które mają być schludne, miłe dla oka i intuicyjnie.

Dopracowano nawet takie detale jak ekran rozświetlający się z inny sposób w zależności od tego, czy zostanie wybudzony przyciskiem zasilania, czy podniesieniem telefonu.

Android 12 to także większa troska o prywatność

Lista zmian w Androidzie 12 obejmuje nowy panel prywatności pokazujący, które aplikacje uzyskały dostęp do prywatnych danych (np. lokalizacja czy mikrofon) i kiedy miało to miejsce.

W przypadku aplikacji wymagających dostępu do lokalizacji, użytkownik Androida 12 będzie mógł zdecydować, czy chce przyznać dostęp do danych szczegółowych, czy orientacyjnych. Przykładowo Uber wymaga precyzyjnej lokalizacji, ale już apkę pogodową zadowoli miasto.

Dodatkowo w górnym prawym rogu pojawił się wskaźnik informujący, że dana aplikacja korzysta w danym momencie z aparatu lub/i mikrofonu. Dostęp do nich będzie można zablokować z poziomu panelu powiadomień.

W Androidzie 12 pojawił się ponadto nowy komponent systemowy o nazwie Android Private Compute Core. Kluczowe funkcje bazujące na sztucznej inteligencji (np. inteligentne odpowiedzi lub generowanie napisów na żywo), mają być przetwarzane w całości na urządzeniu, w specjalnej bezpiecznej przestrzeni.

Nowa wersja systemu ma być przy tym wszystkim wydajniejsza i bardziej energooszczędna.

Android 12: kiedy aktualizacja? Nie wszyscy zobaczą nowy interfejs

I bynajmniej nie chodzi o opieszałość producentów w aktualizację swoich smartfonów.

Google informuje, że interfejs Material You trafi jesienią do użytkowników smartfonów z linii Pixel. Co z resztą? Tu sprawy się komplikują, bo większość producentów rozwija własne nakładki z autorskimi interfejsami.

Do większości użytkowników Android 12 może więc trafić dużo później i z zupełnie innym wyglądem.

Androida 12 w wersji beta mogą już pobierać użytkownicy smartfonów Google Pixel od wersji 3 w górę. System może być jednak jeszcze wysoce niestabilny, dlatego nie jest zalecany do codziennego użytku.

Powiązane artykuły