Loading...

Dziś są urodziny SMS-a. Czy pamiętasz te czasy…?

Dziś są urodziny SMS-a. Czy pamiętasz te czasy…?

Wiadomości SMS to jedna z najprostszych usług w telefonii komórkowej. Mimo upływu lat i ogromnego skoku technologicznego wciąż są używane i nic nie wskazuje na ich rychły koniec. Dziś SMS obchodzi urodziny – zobacz jego historię.

Pierwsza wiadomość SMS (ang. Short Message Service) została wysłana 3 grudnia 1992 roku w Wielkiej Brytanii. Tego dnia pracownik operatora Vodafone, Neil Papworth, napisał do kolegów krótkie „Merry Christmas”. Od tego się zaczęła ogromna popularność tekstowych wiadomości z telefonów.

Zobacz: Rząd wysyła ważne SMS-y z instrukcją dla Polaków. Lepiej się zastosuj

Pierwsze SMS-y w pionierskich latach telefonii komórkowej GSM stworzone zostały jako narzędzie dla operatorów, którzy mogli w ten sposób wysyłać jednostronne komunikaty do swoich klientów, na przykład o zmianach w pracy sieci czy ofertach, podobnie zresztą jak wciąż się to stosuje. Stąd się też bierze limit 160 znaków. Twórcy tego rozwiązania uznali, że do celów technicznych tyle wystarczy. Początkowo istniało też ograniczenie, które nie pozwalało na wymianę SMS-ów między różnymi operatorami. Na tę funkcję trzeba było czekać parę ładnych lat.

Nikt wówczas nie myślał jeszcze, że SMS-y staną się jedną z najpopularniejszych form komunikacji między wszystkimi użytkownikami sieci komórkowych, a nawet częściowo też stacjonarnych, na całym świecie, przez kolejne dekady.

Dziś są urodziny SMS-a. Czy pamiętasz te czasy…?

Zobacz: Matti Makkonen uważany jest za ojca SMS-ów. Gdyby żył, kończyłby właśnie 67 lat

Dziś SMS obchodzi 29. urodziny

29-letnia historia SMS-a zaczyna się od życzeń świątecznych i faktycznie była taka dekada na początku wieku, kiedy w każdą Wigilię co kilka minut pikała nam komórka, bo przyszedł kolejny SMS-owy wierszyk. Dziś takich wiadomości dostajemy sporo mniej. Myślę, że gdyby większość z nas przejrzała zawartość skrzynki w telefonie, znajdziemy w niej więcej potwierdzeń nadania paczki czy terminów wizyty u dentysty niż wiadomości od znajomych. Ale to normalne u każdego prawie-trzydziestolatka, że robi teraz inne rzeczy niż w dzieciństwie i młodości. Nie oznacza to, że SMS znika z naszego życia, tylko podobnie jak radio czy zegarek adaptuje się do nieco innej roli niż spełniał kiedyś

– komentuje Maja Wiśniewska, Marketing Manager SMSAPI.

Co się wydarzyło przez te lata? Oto najważniejsze wydarzenia z historii wiadomości tekstowych:

Zobacz: Google poszerza obsługę RCS aplikacji Wiadomości, także w Polsce

SMS doczekał się podobnych, bardziej rozbudowanych form komunikacji, jak EMS czy MMS, ale nie zmieniły one przyzwyczajeń użytkowników. Ostatnio jako następca wiadomości SMS coraz częściej wymieniany jest format RCS. Mijają jednak kolejne lata, a SMS-y wciąż się mocno trzyma.

Na horyzoncie coraz wyraźniej rysuje się RCS nazywany czasem następcą SMS-a. Choć nowy standard nie do końca nim jest, może zacząć pełnić taką funkcję. Wystarczy, że będzie zawierał wszystkie multimedialne rozszerzenia, które lubimy w komunikatorach, a jednocześnie stanie się tak powszechny jak SMS-y i nie będzie wymagał zainstalowania żadnej aplikacji, bo u wszystkich zadziała od razu. Możliwe, że znowu znajdziemy dla niego całkiem nowe zastosowania, które teraz jeszcze nie przychodzą nikomu do głowy

– podsumowuje Maja Wiśniewska, SMSAPI.

W ostatnich latach SMS-y stały się też popularnym narzędziem ataku cyberprzestępców. W skrajnych przypadkach klikanie na zamieszczone w wiadomościach linki może prowadzić do utraty oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym. Klienci sieci komórkowych nękani są fałszywymi SMS-ami od rzekomych kurierów, operatorów, urzędów skarbowych czy dostawców energii. Takie wiadomości najlepiej natychmiast kasować i nigdy nie należy klikać z podejrzane odnośniki.

Zobacz: Przyszedł SMS od InPostu lub PGE? To nowa fala ataków phishingowychZobacz: Uwaga, niebezpieczne SMS-y! Piszą nawet w środku nocy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas naGoogle News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: SMSAPI, wł.

Tagi:mmsrcssmshistoria sms

Powiązane artykuły