Loading...

Masz taki znak na dowodzie osobistym? Oto, co oznacza

Masz taki znak na dowodzie osobistym? Oto, co oznacza

Strona główna›Masz taki znak na dowodzie osobistym? Oto, co oznacza25.08.2021 08:25Dowód osobistyŹródło zdjęć: © Getty Images | SOPA ImagesOskar Ziomek

Nowe dowody osobiste mają na sobie dodatkowy symbol, który może być zaskoczeniem dla osób wymieniających stary dokument. Chodzi o umieszczaną od 2019 roku warstwę elektroniczną, dzięki której pozornie "zwykły" dowód jest w praktyce tzw. e-dowodem.

E-dowód osobisty posiada na awersie w prawym górnym rogu specyficzny symbol, który jest wskazaniem, że właściciel ma do czynienia z dokumentem z warstwą elektroniczną. Zatopiony w plastiku czip pozwala logować się do portali administracji publicznej po zbliżeniowej weryfikacji i podpisywać dokumenty. Konieczne jest jednak posiadanie specjalnego czytnika.

Nie są to natomiast jedyne korzyści płynące z posiadania e-dowodu, na co zwrócili uwagę administratorzy Facebooka Lotniska Chopina. Jak podają, osoby posiadające dowody osobiste z warstwą elektroniczną, mogą m.in korzystać z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej. To z pewnością skraca czas pobytu na lotnisku, co stanowi istotny atut szczególnie w okresie wciąż trwających wakacji.

Masz taki znak na dowodzie osobistym? Oto, co oznacza

E-dowody są wydawane od marca 2019 roku, ale obecnego dokumentu nie trzeba zmieniać, o ile wciąż jest ważny. Co ciekawe, wniosek o wydanie e-dowodu trzeba obecnie złożyć osobiście na przykład w Urzędzie Miasta. Od 27 lipca 2021 roku nie można już tego robić drogą elektroniczną.

Już 5 milionów Polaków korzysta z e-dowodu. Wkrótce koniec składania wniosków online

Programy

AktualizacjeAktualizacjeNowościZobacz więcej ›

Powiązane artykuły