Loading...

Niedroga drukarka do domu – co kupić i na co zwracać uwagę?

Niedroga drukarka do domu – co kupić i na co zwracać uwagę?

Dobra i niedroga drukarka do domu? W sklepach takich nie brakuje. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę w czasie zakupów.

Jaka drukarka do domu? To częste pytanie w dobie pandemii koronowirusa. Zdalne nauczanie i praca często wiążą się z koniecznością dostępu do drukarki, a ta do niedawna jeszcze była traktowana przez Polaków po macoszemu.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na spore rozmiary (musimy wygospodarować dla drukarki miejsce, a o to zwykle niełatwo), nie bez znaczenie jest też opinia na temat kosztownej eksploatacji takiego urządzenia. I to nie jest mit – nierzadko bywa, że koszt zakupu drukarki jest niższy niż cena pakietu dedykowanych, markowych materiałów eksploatacyjnych.

Dlatego wmaniaKalnym poradniku doradzy nie tylko, na co zwracać uwagę kupując drukarkę, ale też jak kupować, żeby nie przepłacić za późniejszą eksploatację.

Kupujesz drukarkę? Zadaj sobie te pytania

Miejsce pracy z przestrzenią na drukarkę / fot. Ptra z Pixabay

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Już na początku na celownik bierzemy kwestię istotną dla wielu kupujących. Aktualne ceny urządzeń wielofunkcyjnych są zbliżone do drukarek. Oznacza to, że za te same pieniądze możesz kupić sprzęt, który nie tylko pozwoli coś wydrukować, ale też skserować i zeskanować.

Jeśli zamierzasz od czasu do czasu skanować dokumenty czy zdjęcia i chcesz mieć możliwość domowego ksero, urządzenie wielofunkcyjne będzie odpowiednim wyborem. W innym wypadku szukaj standardowej drukarki.

Dla firm powstały także urządzenia 4w1, które poza drukarką, kopiarką i skanerem są też faksem – to ciekawa opcja dla osób, które musza z różnych względów przez jakiś czas prowadzić działalność gospodarczą z domu.

Wbrew pozorom tego rodzaju sprzęt, zamieniający dom w pełnoprawne biuro, nie jest drogi – za model renomowanego producenta (np. Brother InkBenefit MFC-J200) zapłacisz teraz nieco ponad 700 zł. Analogiczne rozwiązanie od Samsunga – SL-M2885FW – to już koszt około 1000 zł.

fot. Brother

Dobre urządzenie wielofunkcyjne typu 3w1 do domu, które nie zszarga nerwów i będzie dobrze służyło całej rodzinie, powinno spełniać następujące funkcje:

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Jeśli chcesz drukować w kolorze, ale nie zamierzasz wydać dużych pieniędzy, nie masz innego wyjścia jak drukarka atramentowa.

Laserowy wydruk w kolorze to ciągle spory wydatek (w przypadku lepszych modeli liczony w okolicach 4-5 tysięcy złotych), zwykle nieopłacalny do domowych zastosowań.

Warto nadmienić, że w sprzedaży znajdziemy też niedrogie drukarki laserowe kolorowe, takie jak choćby HP Color Laser 150nw, za który zapłacimy około 700 zł – musisz jednak pamiętać o tym, że tańsze urządzenia w pewnym stopniu odstają szybkością druku i jego jakością, obsługiwanymi formatami nośników, a także wyborem materiałów eksploatacyjnych.

Niestety, ciągle sporo prawdy jest w stwierdzeniu, że tylko „laserówki” z wyższej półki mogą dorównać typowej drukarce atramentowej w kwestii jakości wydruku w kolorze.

Niedroga drukarka do domu – co kupić i na co zwracać uwagę?

HP Color Laser 150nw / fot. HP

Przystępniejszym cenowo rozwiązaniem jest natomiast monochromatyczna drukarka laserowa – oferuje wyższą jakość wydruku i niższe koszty eksploatacji niż typowa „atramentówka”.

Szukając optymalnego stosunku ceny do możliwości, niedrogiej eksploatacji i uniwersalności zastosowań w domu, wybierz drukarkę atramentową. Jeśli natomiast drukujesz dużo i wystarczy ci druk monochromatyczny, lepiej sprawdzi się drukarka laserowa.

Tania drukarka – czyli jaka?

Wybierając drukarkę patrz nie tylko na cenę samego sprzętu, ale również na cenę atramentu i kartridży. Najbezpieczniej jest po prostu przeliczyć koszt wydruku jednej strony.

Warto przemyśleć koszty eksploatacji drukarki / fot. Tookapic z Pixabay

Nie zdziw się, jak okaże się, że paradoksalnie tańszym zakupem w perspektywie roku będzie teoretycznie droższa drukarka. Zazwyczaj lepiej jest kupić drukarkę kosztującą 250 zł, ale korzystającą z tanich tuszy, niż model za 150 zł, który co kilka tygodni poprosi o tusze za 100 zł. Podobnie jest niestety w przypadku drukarek laserowych, gdzie cena tonerów (zwłaszcza kolorowych) jest w stanie przekroczyć koszt samego urządzenia.

Pamiętaj: tania drukarka nie zawsze oznacza tanią eksploatację.

Koszty eksploatacji – na to trzeba zwracać uwagę

Rzućmy okiem na prosty przykład, który podpowie, na co zwracać uwagę. Urządzenie wielofunkcyjne z drukarką atramentową HP DeskJet 2630 V1N03B kosztuje około 200 zł, natomiast oficjalne materiały eksploatacyjne to tusz N9K05AEm (za który zapłacisz 50 zł) oraz HP 304 Kolor, który kosztuje około 47 zł. Wydajność wkładów to około 100 stron.

Prosta kalkulacja to koszt obu pojemników z tuszem w relacji do liczby stron. W tym przypadku za wydruk 1 strony (bez kosztów zakupu urządzenia, energii i papieru) zapłacisz około 90 groszy! To naprawdę dużo biorąc pod uwagę, że bez trudu znajdziesz sprzęt pozwalający na wydruk w cenie 1/3 tej kwoty.

HP DeskJet 2630 / fot. HP

Ciekawostka: w przypadku drukarek laserowych zapłacisz do 10 groszy za monochromatyczny wydruk 1 strony, w przypadku drukarek atramentowych od 10 groszy zaczyna się minimalna cena 1 strony. Jak zwykle przywołajmy starą prawdę – opłaca się liczyć.

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna?

Czy na pewno potrzebujesz kolorowych wydruków w domowym sprzęcie?Jeśli pracujesz przede wszystkim na tekście, nie warto dopłacać do możliwości druku w kolorze i optymalnym wyborem będzie tu prosta, monochromatyczna drukarka laserowa.

Jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie do druku prezentacji, zdjęć, zadań domowych dla dziecka, fiszek czy materiałów do nauki – wybierz drukarkę kolorową (zapewne atramentową, bo jak już wiesz, kolorowe drukarki laserowe nie są tanie).

Drukarka z dupleksem czy bez?

To proste: dupleks jest bardzo ważny! Drukarka mogąca drukować dwustronnie bez konieczności przekładania kartek przez użytkownika to skarb – spróbuj, za nic w świecie nie wrócisz do ręcznego obracania stron.

Drukarka bez dupleksu to opcja dla kogoś, kto chce jak najmniej zapłacić za urządzenie i nie zamierza dużo drukować dwustronnie – w innym wypadku szybko pożałujesz tej pozornej oszczędności.

Czy szybkość wydruku to istotny parametr?

Drukarka laserowa od atramentowej jest szybsza wtedy, gdy używamy jej w czerni i drukujemy wiele stron za jednym podejściem. Urządzenie musi się rozgrzać i przygotować, a to potrafi chwilkę potrwać – z tego powodu dla okazjonalnych użytkowników lepsza może być wersja atramentowa, która jest praktycznie od razu gotowa do pracy.

W maksymalnym uproszczeniu można stwierdzić, że masowe drukowanie tekstu opłacalne jest na laserze, a w pozostałych przypadkach wybierz atrament.

Drukarka / fot. Canon

Szybkość druku może wynosić od kilku do kilkudziesięciu stron, jednak nie jest to parametr, który determinuje wybór drukarki mającej służyć zastosowaniom domowym – to cecha, która doceniana jest w pracy korporacyjnej, gdzie wiele osób drukuje wielostronicowe dokumenty w podobnym czasie.

Możesz uznać, że w domowym zaciszu wystarczy w zupełności takie urządzenie, które zaoferuje wydajność na poziomie 5 stron na minutę w kolorze i 10 w czerni i bieli.

Jaką drukarkę kupić, czyli polecane modele

Wybraliśmy kilka urządzeń z różnych kategorii, które cieszą się dobrymi opiniami i wyróżniają się w swojej klasie cenowej. Oczywiście są to tylko propozycje, które mogą stanowić punkt odniesienia do dalszych poszukiwań.

Dla oszczędnych, lecz wymagających: urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet Ink Advantage 5075

Ciekawy model, który w dobrej cenie oferuje łatwe drukowanie ze smartfonów i tabletów (aplikacja HP Smart), spory podajnik mieszczący na raz całą ryzę papieru, w zupełności wystarczającą do zastosowań domowych prędkość wydruku A4 na poziomie do 10 str./min w czerni i do 7 str./min w kolorze.

Skaner płaski obsługuje papier w formacie do A4. Co ważne, na pokładzie znajdziemy automatyczny druk dwustronny.

HP DeskJet Ink Advantage 5075 / fot. HP

Według Ceneo za HP DeskJet Ink Advantage 5075 zapłacimy nieco ponad 300 zł.

HP DeskJet Ink Advantage 5075

od: 200 zł »więcej informacji »

Prosta drukarka atramentowa: Canon Pixma TS305

Ta kompaktowa, przystępna cenowo drukarka umożliwia bezprzewodowe drukowanie dokumentów i zdjęć 10 × 15 cm z poziomu urządzeń inteligentnych. Urządzenie pozwala na druk do 4 str./min., w mono do 7,7 str./min.

Canon Pixma TS305 / fot. Canon

Wg Ceneo zapłacimy za nią mniej niż 200 zł.

Canon TS305 (2321C006AA)

od: 159 zł »więcej informacji »

Kolorowa drukarka laserowa w dobrej cenie: HP Color Laser 150nw

Przywoływany już wcześniej model, który stanowi przykład relatywnie niedrogiej kolorowej drukarkki laserowej. Urządzenie zapewnia szybkość druku w czerni na poziomie 18 str./min., w kolorze – 4 str/min.

Znajdziemy tu Wi-Fi 802.11b/g/n i bogactwo możliwości druku mobilnego. Wady? Niestety, ręczny wydruk dwustronny.

HP Color Laser 150nw / fot. HP

Według Ceneo za HP Color Laser 150nw zapłacimy nieco ponad 600 zł.

HP Color Laser 150nw

od: 186 zł »więcej informacji »

Solidna monochromatyczna drukarka laserowa: Canon i-SENSYS LBP226DW

Propozycja dla osób, które szukają drukarki bezkompromisowej, sprawdzającej się w profesjonalnych zastosowaniach. Znajdziemy tuszybkość drukowania na poziomie 38 str./min (A4), automatyczny druk dwustronny, 5-wierszowy wyświetlacz, AirPrint, multum obsługiwanych formatów nośników.

Wbudowany interfejs Wi-Fi umożliwia łatwe drukowanie z urządzeń mobilnych z dowolnego miejsca w pracy i w domu.

Canon LBP226dw / fot. Canon

Według Ceneo za Canon i-SENSYS LBP226DW zapłacimy około 900 zł.

Canon LBP226dw

od: 895 zł »więcej informacji »

To również warto przeczytać!

To nie jedyny artykuł, który warto u nas przeczytać. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

Powiązane artykuły