Samsung

Samsung

Kategoria

Nowa aplikacja na Xboksa do projekcji ekranu z Windows i Androida

Za pomocą Chrisfugiel

Microsoft wypuścił nową aplikację na Xbox One, która umożliwia przesyłanie ekranu PC i telefonu z Androidem. Wireless Display, bo taka jest jej nazwa, pozwala Xboxowi działać jako odbiornik Miracast. I chociaż sama projekcja wydaje się fajną rzeczą, to prawdziwą wisienką na torcie jest możliwość grania w gry z peceta bezpośrednio na Xbox One z poziomu nowej aplikacji.

Granie w gry pecetowe jest możliwe, ponieważ aplikacja wspiera obsługę kontrolerem i pośredniczy w przesyłaniu sygnałów z niego wprost do komputera. Pozwala to grać na Xboksie w wiele gier wydanych na wyłączność na PC - tak samo, jak w gry z Xboksa można grać na komputerze z Windows 10 za pośrednictwem aplikacji Xbox. Aby to zadziałało, trzeba wykonać parę kroków. Pierwszym jest zainstalowanie aplikacji na Xbox One. Gdy następnie ją otworzymy, konsola stanie się widoczna dla innych urządzeń, z którymi możemy się połączyć. Gdy widoczny już będzie niebieski ekran (jak na zdjęciu poniżej), wówczas możemy połączyć się z konsolą tak samo, jak z każdym innym wyświetlaczem Miracast, a więc przechodząc do menu wyświetlania (Win + P) i wybierając XBOXONE. Jeśli chcemy sterować komputerem z poziomu konsoli, aby np. grać w gry, zaznaczamy pole wyboru, która włącza wprowadzanie za pomocą klawiatury i myszy z Xboksa.

Jeśli połączenie zostanie prawidłowo nawiązane, powinniśmy móc łatwo przełączać się między wejściami myszy i gamepada, jednocześnie naciskając przyciski podglądu i menu na kontrolerze. Po stronie peceta można natomiast przełączać się między różnymi trybami latencji, dostosowanymi do grania, pracy i oglądania wideo. Tak to przynajmniej wygląda w teorii, bo w praktyce nie prześlemy w ten sposób zawartości chronionej, np. z Netfliksa czy Hulu. Nie ma poza tym gwarancji, że wszystkie konfiguracje sprzętu i oprogramowania będą działać idealnie. Przykładowo testerzy chwalili wsparcie dla myszy w Surface Go, ale mieli problem z uruchomieniem kontrolera w Minecrafcie. Z drugiej strony nie było problemu z graniem w Asphalt 9. Trudno więc zrozumieć, co tak naprawdę przeszkadza kontrolerowi w pracy. Trudno też coś powiedzieć o wsparciu dla Androida - wygląda na to, że na chwilę obecną nie ma praktycznie możliwości nawiązania połączenia.

Nowa aplikacja na Xboksa do projekcji ekranu z Windows i Androida

Wireless Display jest nowością na Xbox One, ale już wcześniej aplikacja została wydana na Surface Hub 2 i oferowała na nim zbliżoną funkcjonalność. Wersja na konsolę dodaje natomiast wsparcie dla kontrolera Xbox. Aplikację pobierzemy oczywiście z Microsoft Store.

31

Mar/2022