Loading...

Recenzja OnePlus Nord N10 5G. Ten telefon mnie zaskoczył

Recenzja OnePlus Nord N10 5G. Ten telefon mnie zaskoczył

To, co widzimy powyżej to dowód na to, że OnePlus Nord N10 to klasyczny średnio-półkowiec. Wszystko jednak jest spięte tak dokładnie, że ten telefon działa jak przedstawiciele dużo wyższych półek cenowych. Zresztą nie jest żadną tajemnicą, że średniaki to w 2020 nowe flagowce i wcale nie musimy płacić dużo, aby mieć smartfon, który po prostu się nie zacina.Żeby nie być gołosłownym, jak zawsze postanowiłem przeprowadzić szereg testów syntetycznych, żeby w jasny i klarowny sposób pokazać osiągi tego telefonu. Zestaw benchmarków obejmuje testy 3DMark, PCMark oraz Geekbench. Wyniki prezentują się następująco: Podczas codziennej pracy również nie zauważyłem absolutnie żadnych przejawów spowolnienia. Wszystkie aplikacje ładują się szybko i pozostają w pamięci przez dłuższy czas. Przełączanie między nimi również jest bardzo wygodne i płynne. Nord N10 5G poradzi sobie bez problemu z grami, a obsługa transmisji 5G pozwoli ciszyć się płynnym streamingiem rozgrywki na przykład w ramach usługi Xbox Game Pass lub GeForce Now.Ekran w Nord N10 to zauważalny regres w porównaniu z wyświetlaczem AMOLED zastosowanym w klasycznej, droższej wersji Nord. Jego jasność maksymalna to 440 nitów, a minimalna - 2,4 nita. Czytelność w pełnym słońcu jest ogólnie rzecz biorąc dobra, jak na ten przedział cenowy. Oczywiste jest, że ekran AMOLED prezentowałby się dużo lepiej, ale ten IPS również daje radę.Oczywiście muszę też wspomnieć o zauważalnej już w samej nazwie obsłudze sieci w standardzie 5G. Jest to jeden z tańszych smartfonów, oferujących wsparcie dla tej technologii. Mamy tu również miejsce na dwie karty nanoSIM. Cieszy też obecność NFC, co umożliwa korzystanie z płatności zbliżeniowych.

Android 10? Nie, to Oxygen OS

Na pokładzie OnePlus Nord N10 znajdziemy rzecz jasna Androida 10, ale nie jest to zwykły Android. OnePlus od samego początku dba, by jego autorska nakładka o nazwie OxygenOS wiernie trzymała się idei czystego systemu, jednocześnie dopieszczając wiele istotnych elementów, które Google w pewien sposób zignorowało. Moim zdaniem OxygenOS to prawdopodobnie Android idealny.System Oxygen zawiera dużo więcej opcji personalizacji niż domyślny, czysty Android. Jednocześnie OnePlus nie zawalił systemu masą zbędnych śmieciowych aplikacji, ograniczając się tylko do tego, co jest najważniejsze i najbardziej przydatne. Co więcej - producent zebrał wszystkie swoje aplikacje w jednym folderze, który bez problemu możemy usunąć z ekranu głównego. Zawiera on takie aplikacje jak OnePlus Switch, który pomaga w przeniesieniu danych z innego telefonu, bardzo użyteczny Menedżer plików, oraz Centrum Gier.Ponadto warto wspomnieć o OnePlus Launcher, który jest tak dobry, że darowałem sobie instalację Nova Launcher, który jest moim domyślnym launcherem na prawie każdym telefonie, z którego korzystam. Możemy go spersonalizować z uwzględnieniem własnych preferencji. Chcesz mieć wszystkie aplikacje na kilku ekranach? Proszę bardzo! Preferujesz szufladę z aplikacjami? Również masz taką opcję. Wolisz inny zestaw ikon? Nie ma problemu!

Bateria. Długo trzyma i szybko się ładuje

Rozmiar baterii w OnePlus Nord N10 5G nie wybiega poza normę - to 4300 mAh, które bez problemu wystarczy na cały dzień pracy. Całkowicie osiągalne jest około 7-8 godzin czasu na włączonym ekranie. To jednak nie wszystko, bo jeśli uda nam się ją rozładować, to proces ponownego naładowania trwa naprawdę szybko.OnePlus dołączył do zestawu specjalną ładowarkę sygnowaną marką Warp Charge. Producent obiecuje “cały dzień pracy” w pół godziny i w sumie jest to możliwe, o ile nie będziemy wyciskać z telefonu ostatnich soków. W razie sytuacji awaryjnej możemy również włączyć tryb Oszczędzania energii, który pozwoli wyrwać dodatkowe minuty działania smartfona. Nie jest to zaawansowany tryb “Ultra Battery Saver”, ale w wyjątkowych przypadkach powinien pomóc.

Aparat - po prostu klasa

Recenzja OnePlus Nord N10 5G. Ten telefon mnie zaskoczył

Aparat z dużą ilością pikseli w telefonie ze średniej półki to nie jest nic zaskakującego. Wielokrotnie mogliśmy się już przekonać, że cyferki w specyfikacji to nie wszystko. Na jakość zdjęć ogromny wpływ ma teraz przede wszystkim przetwarzanie obrazu. Królem w tej kategorii jest oczywiście Google Pixel, ale OnePlus również świetnie radzi sobie w tej materii.OnePlus Nord N10 5G udowodnił, że nawet średniak potrafi zrobić świetne zdjęcia. Jakość zdjęć i wideo, jakie jesteśmy w stanie zarejestrować tym smartfonem, naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Zdjęcia są wyraźne, kolory są bardzo dobrze odwzorowane a sama aplikacja aparatu działa bardzo płynnie. Co znajdziemy na pokładzie?Główny sensor to 64-megapikselowa matryca. Szeroki kąt to natomiast 8-megapikseli i kąt widzenia 119 stopni. Poza tym znajdziemy tu też 2-megapikselowy aparat do wykrywania głębi w trybie portretowym oraz 2-megapikselowy obiektyw makro. Co ciekawe, możemy przechodzić płynnie między obiektywami również podczas nagrywania wideo. Przejście jest widoczne, ale wideo i tak prezentuje się bardzo dobrze. Co prawda nie znajdziemy tutaj optycznej stabilizacji obrazu, ale rejestrowany obrazi tak obraz jest stabilny i wyraźny. Dostępny jest również tryb zwolnionego tempa.Dla bardziej wymagających fotografów oddano do dyspozycji tryb profesjonalny. Pod względem oprogramowania OnePlus wykonał naprawdę świetną robotę. To spore osiągnięcie, bo z tą kwestią spory problem ma wielu innych producentów. W tym przypadku się udało! Nawet nie myślałem o tym, żeby spróbować zainstalować port GCam, który potrafi uratować sytuację w najbardziej beznadziejnych przypadkach.Interfejs aparatu jest identyczny jak w innych telefonach OnePlus wyższej klasy. Obsługuje również tryb Nightscape, czyli po prostu tryb nocny. Dostępna jest również funkcja robienia zdjęć w natywnej rozdzielczości 64 megapikseli. Ponadto mamy tu tryb Pro, Time lapse, panorama, timer, wideo w formacie HEVC. To, co potrafi ten aparat najlepiej samemu sprawdzić. Niestety pogoda podczas testów nie sprzyjała robieniu zdjęć, ale mimo to Nord N10 poradził sobie znakomicie: Zdjęcia w lepszej jakości możecie zobaczyć TUTAJ.

Podsumowanie - jestem pod wrażeniem

OnePlus Nord N10 5G to świetny średniak. Zdaję sobie sprawę z tego, że tego sformułowania używałem już kilka razy przy okazji testów innych ciekawych smartfonów z tej półki cenowej. W przypadku OnePlus Nord miałem jednak wrażenie, że korzystam ze smartfona dopracowanego pod każdym względem.Widać, że te telefony są tworzone z przywiązaniem do największych detali i jest to zauważalne nawet w tańszym z urządzeń, które znajdują się w ofercie tego producenta. OnePlus Nord N10 5G kosztuje na AliExpress około 300 dolarów (~ 1100 zł). Uważam, że to naprawdę uczciwa cena, mając na uwadze wszystkie zalety tego smartfona. W dodatku sprzęt oferowany jest z 3-dniową dostawą z polskiego magazynu bez dodatkowych kosztów.Smartfon otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".

Powiązane artykuły