Samsung

Samsung

Kategoria

Podsumowanie zapowiedzi z Ignite 2021 i nie tylko! To był tydzień z Microsoft 193

Za pomocą Chrisfugiel

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się kilkoma zapowiedziami z drugiej części konferencji Microsoft Ignite 2021, która miała miejsce w tym tygodniu. Wkroczymy między innymi w świat metaverse, sztucznej inteligencji i hybrydowego podejścia do współpracy. Sprawdzamy też nowości w Teams, Microsoft 365 i na styku Androida i Windows. Mamy też ważny komunikat dla użytkowników OneDrive na starszych systemach. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Wkraczamy w świat metaverse — Mesh w Microsoft Teams

Metaverse, o którym ostatnio mówił Facebook Meta, to wciąż tylko ogólnie zarysowana koncepcja, jednak nie jest ona niczym nowym. Futurystyczne wizje spotkań w wirtualnym środowisku prezentowane były od lat, a również Microsoft znany jest z eksperymentów na tym polu, zwłaszcza z wykorzystaniem technik VR. Kolejnym podejściem do tego tematu jest zaprezentowana na Ignite 2021 platforma Mesh dla Microsoft Teams.

Mesh for Microsoft Teams wprowadza nową generacją spotkań 2D i 3D. Platforma zapewni kontrolę nad personalizacją awatarów i pozwoli używać AI do imitowania ruchów oraz gestów, aby przenieść swoją fizyczną obecność do konwersacji, nawet jeśli kamera jest wyłączona. Organizacje będą także mogły tworzyćimmersyjne przestrzenie, które naśladują przestrzenie fizyczne, takie jak sale konferencyjne czy centra designu.

Context IQ - zintegrowana AI wspomagająca pracę w Microsoft 365

Context IQ to nowe rozwiązanie w Microsoft 365, które zamienia wglądy w działanie, wykorzystując dane z Microsoft Graph, aby przewidywać, wyszukiwać i sugerować potrzebne informacje, dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujemy — w miejscu działania.

Microsoft Editor jest pierwszym doświadczeniem przetransformowanym przez Context IQ, pomagając w rzeczach, takich jak sugestie adekwatnych plików lub dokumentów, wyszukiwanie dostępnych terminów w kalendarzu, sugerowanie współpracowników do oznaczenia w e-mailach czy sugerowanie powiązanych składników Loop dla rekordów Dynamics 365. Zapewne w przyszłości ten zbiór doświadczeń AI trafi również do innych aplikacji pakietu.

Microsoft Loop - nowa aplikacja do wspólnego planowania i tworzenia

Microsoft Loop to nowa aplikacja w portfolio Microsoft 365, która łączy potężne i elastyczne kanwy z przenośnymi komponentami, które przepływają swobodnie i pozostają w synchronizacji pomiędzy aplikacjami. Pozwala to myśleć, planować i tworzyć wspólnie.

Podsumowanie zapowiedzi z Ignite 2021 i nie tylko! To był tydzień z Microsoft 193

Microsoft Loop składa się z trzech elementów: składników, stron i przestrzeni roboczych. Jest on kolejnym krokiem w ewolucji Microsoft Fluid Framewok — zapowiedzianego w 2019 roku nowego sposobu pracy z dokumentami Office, o którym pisaliśmy już kilka razy. Składniki Microsoft Loop zaczną być udostępniane w tym miesiącu dla aplikacji Microsoft 365, takich jak Teams, Outlook i OneNote. W kolejnych miesiącach powinniśmy spodziewać się dalszych komunikatów.

Kopiuj-wklej między Androidem i Windows dostępne w aplikacji SwiftKey

Kopiowanie i wklejanie (tekstu i obrazów) pomiędzy Androidem a Windows 10 było już możliwe na początku 2020 roku za sprawą aplikacji Twój telefon, a kolejną opcją stał się schowek w chmurze, o którym głośno było już w 2018 roku, ale który trafił do SwiftKey Beta na Androida dopiero parę miesięcy temu.

Teraz, wraz z nową aktualizacją do wersji stabilnej 7.9.0.5, aplikacja pozwala kopiować tekst z telefonu lub tabletu z Androidem i wklejać go na komputerze z Windows (i vice versa). Funkcja działa zarówno na Windows 10 (October 2018 Update lub nowszy), jak i Windows 11.

Łatwe włączanie i wyciszanie mikrofonu bezpośrednio na pasku zadań

Gdy spotkanie w aplikacji Teams już trwa, a na ekranie jest wiele informacji, namierzenie ikony mikrofonu może być trudne dla początkujących i wiązać się ze stresem. Dobrym rozwiązaniem jest zatem umieszczenie tej ikony również na pasku zadań, skąd zawsze łatwo ją namierzyć. Taką nowość Microsoft zaserwował Insiderom w Windows 11 (build 22494) w Dev Channel.

Dopiero gdy dołączymy do spotkania, ikona pojawi się na pasku zadań natychmiast i pozostanie tam do końca rozmowy. Niezależnie od tego, ile okien mamy otwartych, ikona mikrofonu zawsze będzie na swoim miejscu. Funkcja zaczęła być udostępniana części Insiderów z kontami szkolnymi i służbowymi, więc nie u wszystkich pojawi się od razu. Planowana jest też oczywiście obsługa Czatu z Microsoft Teams (Teams dla użytkowników domowych).

Co więcej, inne aplikacje komunikatorów również mogą wykorzystać tę możliwość w Windows 11. Możliwość wyciszania i wyłączania wyciszania dotyczy jedynie bieżącego połączenia.

Emoji 3D trafiły do Office'a. 800 nowych reakcji w Teams

Słyszeliście o Emojigate? Wygląda na to, że nie wszystko stracone. Praca grafików nie poszła na marne i emoji 3D znalazły swoje miejsce w aplikacjach Office, zaczynając od Teams i Microsoft Loop.

Panel emoji w Microsoft Teams

Do tej pory Teams pozwalał reagować na posty/wiadomości za pomocą 6 podstawowych emoji. Teraz zakres możliwych reakcji mocno się poszerzył! Aby pomóc Ci wyrazić się bardziej autentycznie, możesz dodać reakcje do wiadomości spośród ponad 800 nowych emoji 3D — napisał Microsoft na blogu. Innymi słowy trójwymiarowe emojis nigdzie nie przepadły i nie są pomyłką, jak wcześniej niezgrabnie sugerowano.

Microsoft Visio oficjalnie wydany dla użytkowników komercyjnych Microsoft 365

W sierpniu Microsoft zaczął udostępniać aplikację internetową Visio subskrybentom komercyjnym Microsoft 365. Od tamtej pory firmowi użytkownicy M365 lub O365 może korzystać z kluczowych funkcji edytora diagramów bez dodatkowych opłat. W tym tygodniu gigant poinformował o ogólnoświatowym wydaniu aplikacji Visio w Microsoft 365.

Visio w Microsoft 365 zawiera kluczowe funkcjonalności aplikacji i pozwala pracownikom łatwo tworzyć podstawowe diagramy, schematy blokowe, matryce biznesowe, diagramy Venna, diagramy cykli, piramid czy procesów, a także podstawowe schematy blokowe z kilkudziesięcioma szablonami i setkami kształtów. Aplikacja internetowa (Visio for the web) zawiera podstawowe możliwości prgoramu. Dla użytkowników wymagających bardziej specjalistycznych składników polecane są samodzielne subskrypcje: Visio Plan 1 lub Visio Plan 2.

OneDrive przestanie działać na Windows 7, 8 i 8.1

Microsoft zapowiedział koniec wsparcia dla aplikacji desktopowej OneDrive w systemach Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1. W pierwszej kolejności przestaną być dostarczane aktualizacje programu (od 1 stycznia 2022 roku), a następnie zostanie wyłączona synchronizacja plików (z dniem 1 marca 2022 roku).

Aby uniknąć zakłóceń, Microsoft zaleca aktualizację systemu operacyjnego do Windows 10 lub Windows 11. W przypadku komputerów, które nie spełniają wymagań systemowych Dziesiątki ani Jedenastki, można tworzyć kopie zapasowe plików, przesyłając je ręcznie do aplikacji internetowej OneDrive w przeglądarce.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

09

May/2022