Loading...

Tak się aktualizuje Androida. Nowa funkcja trafi nawet do smartfonów z 2014 roku

Tak się aktualizuje Androida. Nowa funkcja trafi nawet do smartfonów z 2014 roku

Android 11 został wzbogacony o funkcję automatycznego resetowania uprawnień. Jeśli użytkownik nie korzysta z jakiejś apki przez dłuższy czas, dostęp do prywatnych danych zostanie odcięty. Dzięki temu ma się pewność, że dawno zapomniana aplikacja nie śledzi lokalizacji czy nie robi zdjęć w tle.

Jest tylko jeden problem — wiele smartfonów jeszcze nie dostało, a jeszcze więcej nigdy nie dostanie Androida 11. Google od dawna nie publikuje statystyk systemowych, ale według StatCountera z tej wersji oprogramowania w sierpniu 2021 korzystało niespełna 27 proc. użytkowników. Niemal ¾ wciąż używa starszych wydań.

Google postanowił jednak skorzystać z modułowych właściwości swojego systemu.

Automatyczne resetowanie uprawnień lada moment moment trafi do "miliardów użytkowników" Androida

Tak się aktualizuje Androida. Nowa funkcja trafi nawet do smartfonów z 2014 roku

Google ogłosił, że opracowana przez niego funkcja została odseparowana od wersji systemu. Ma zostać udostępniona użytkownikom za pośrednictwem modułu Usługi Google Play, którego aktualizacja odbywa się w tle niezależnie od wersji systemu.

Automatyczne resetowanie uprawnień wyląduje na wszystkich smartfonach i tabletach z Androidem 6.0 lub nowszym. Mowa więc nawet o części telefonów z 2014 roku.

Aktualizacja Usług Google Play ma ruszyć w grudniu. Google szacuje, że w pierwszym kwartale 2022 obejmie wszystkich użytkowników wspomnianych wersji systemu, których są "miliardy".

Przyzwyczajajcie się. Tak dziś wyglądają aktualizacje Androida

Google nie bez powodów przestał ujawniać, ile osób korzysta z konkretnego wydania Androida. Firma przez ostatnie lata dołożyła wszelkich starań, by wersja Androida miała mniejsze znaczenie niż wersja iOS-u.

I — jak widać — to działa. Mamy kolejny dowód na to, że — wbrew obiegowej opinii — smartfony z Androidem nie są całkowicie porzucane chwilę po premierze. Google lada moment zwiększy bezpieczeństwo nawet telefonów sprzed 7 lat.

Zobacz również:

Powiązane artykuły