Loading...

Kiedy zmiana czasu? Które urządzenia przestawiają godzinę same, a które trzeba ustawić ręcznie?

Kiedy zmiana czasu? Które urządzenia przestawiają godzinę same, a które trzeba ustawić ręcznie?

Dla przypomnienia: zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października 2021 r. Zegary przesuniemy o godzinę do tyłu – z 3:00 na 2:00.

Poniżej znajdziecie zestawienie różnych typów urządzeń wraz z typowymi (tutaj musimy generalizować, bowiem nie da się dokładnie opisać wszystkich typów, wariantów, czy modeli sprzętu) dla nich możliwościami w kwestii zmiany czasu.

Komputer/laptop

Foto: DimaBerlin / Shutterstock

Komputery już od dawna znakomicie radzą sobie z automatyczną zmianą czasu. Co nie tak oczywiste, potrafią to robić, nawet kiedy nie są połączone z internetem. Na przykład już Windows 7 (a także starsze wersje Windows) za czasów swojej największej popularności, a więc lata temu, dysponował funkcją automatycznej zmiany czasu, wbudowaną w system i działająca niezależnie od połączenia z internetem. Wystarczyło ustawić prawidłową strefę czasową, a cały proces odbywał się automatycznie.

Smartfon

Smartfony nie mają najmniejszych problemów z automatyczną zmianą czasu z zimowego na letni - jeśli nie zmienialiśmy domyślnych ustawień, urządzenie wskazywać będzie poprawną godzinę. Dodatkowo warto pamiętać, że większość smartfonów połączonych jest także z siecią komórkową, z której również mogą czerpać informacje o aktualnej i prawidłowej godzinie.

Tablet

Tablety, podobnie jak smartfony same poradzą sobie ze zmianą godziny na aktualną - jeśli nie zmieniliśmy domyślnych ustawień, czyli zaznaczona jest opcja Automatyczna data i godzina w przypadku systemu Android.

Konsole

Foto: Shutterstock

Jeśli nasza konsola, PlayStation czy Xbox podłączona jest do internetu, urządzenie samo zmieni datę i godzinę na prawidłową, pod warunkiem, że w ustawieniach włączona jest opcja automatycznego ustawiania daty i godziny w sysyemie.

Telefon komórkowy

Telefony komórkowe, nawet jeśli nie są smartfonami, zazwyczaj podłączone są do sieci komórkowych i to stamtąd czerpią dane o aktualnej godzinie. Oznacza to, że w znakomitej większości przypadków same przestawią sobie godzinę przy zmianie czasu z zimowego na letni.

Smartwatche

Smartwatche, czyli inteligentne zegarki są pod względem zmiany czasu dość blisko spokrewnione ze smartfonami. Najczęściej są także z nimi połączone, choćby po to, aby mogły wysyłać nam powiadomienia, czy wiadomości. Informacje o aktualnej dacie i godzinie pobierają więc ze smartfonu, który zazwyczaj zmienia ją automatycznie.

Opaski fitness

Foto: Shutterstock

Kiedy zmiana czasu? Które urządzenia przestawiają godzinę same, a które trzeba ustawić ręcznie?

Opaski, podobnie jak smartwatche, najczęściej połączone są ze smartfonem, za pomocą specjalnej aplikacji. Dlatego też, analogicznie jak one, godzinę przy zmianie czasu ustawią automatycznie.

Telewizory

W przypadku telewizorów można posłużyć się podziałem na modele smart tv, które wyposażone są w funkcje automatycznej zmiany czasu - połączone są z internetem i obsługiwane przez osobne systemy operacyjne, takie jak Android TV czy Tizen, a więc działają w zakresie zmiany czasu, podobnie jak smartfony. W przypadku starszych modeli telewizorów najczęściej konieczna będzie ręczna zmiana godziny - taki sprzęt nie jest zazwyczaj zsynchronizowany z żadnym źródłem czasu.

Odtwarzacze muzyczne, wieże, odtwarzacze streamingowe, inteligentne głośniki

W przypadku sprzętu audio sprawa zmiany czasu nieco się komplikuje. Zależy ona bowiem w głównej mierze od tego, jak zaawansowane jest to urządzenie, i czy w ogóle wyświetla godzinę.

Generalnie można przyjąć, że w przypadku klasycznych wież audio, czas trzeba będzie zmienić ręcznie, jednak na rynku są także urządzenia, które wykorzystują internet i wyposażone są np. w możliwość streamowania - obsługuja np. Spotify lub inne tego typu usługi, lub wyposażone są we wsparcie dla internetowego radia. Tak zaawansowany sprzęt najczęściej sam potrafi także zmienić datę i godzinę na aktualną. Osobne radia internetowe także zazwyczaj potrafią zmienić ją same.

Foto: Amazon

Współczesne mobilne odtwarzacze audio w większości również wyposażone są w funkcję automatycznej zmiany daty i godziny, jeśli w ogóle ją pokazują. W iPodach np. wystarczy ustawić poprawną strefę czasową.

W przypadku inteligentnych głośników sprawa jest oczywista. Są one połączone z internetem i w znakomitej większości, a na pewno w przypadku sprzętu uznanych marek, zmiana czasu odbędzie się automatycznie.

Radia i radiobudziki

Tutaj w znakomitej większości przypadków godzinę trzeba będzie zmienić ręcznie. Wyjątkiem od tej reguły zazwyczaj będą radia internetowe, o czym pisaliśmy już w poprzednim punkcie.

Odtwarzacze wideo i dekodery

W tym przypadku, podobnie jak w odniesieniu do sprzętu audio, możliwość automatycznej zmiany czasu w największej mierze zależy od zaawansowania technologicznego konkretnego sprzętu. Jeśli mówimy o klasycznym odtwarzaczu DVD czy Blu-ray, to w takim przypadku godzinę raczej trzeba będzie zmienić ręcznie. Jednak w przypadku urządzeń, które połączone są z internetem lub sprzętu obsługującego telewizję satelitarną, lub kablową najczęściej nie trzeba będzie niczego zmieniać. Taki sprzęt najczęściej korzysta z daty systemowej operatora lub z satelity, jeśli jest to dekoder telewizji satelitarnej.

Samochody

Foto: BMW AG

O samochodach piszemy, bo współczesne modele zazwyczaj wyposażone są w zaawansowane systemy multimedialno-informacyjne (tzw. infotainment), nierzadko korzystające z połączenia z internetem. W takim przypadku zazwyczaj system sam potrafi zmienić datę i godzinę na aktualną. Jeśli zaś nasz samochód wyposażony jest w klasyczny zegar, lub fabryczne radio pełniące także jego funkcje, godzinę trzeba będzie przestawić ręcznie.

Zegarki budziki

Klasyczny sprzęt tego typu trzeba będzie przestawić ręcznie. Na rynku spotkać jednak można także modele, które potrafią same zmienić godzinę. Ma to miejsce zwłaszcza w sprzęcie, który łączy w sobie kilka urządzeń - np. jest budzikiem obsługującym radio internetowe.

Kuchenki mikrofalowe

Większość modeli mikrofalówek nie jest smart, co oznacza, że generalnie w przypadku tego typu sprzętu AGD, godzinę podczas zmiany czasu trzeba będzie ustawić ręcznie.

Piekarniki

Podobnie, jak w przypadku mikrofalówek, większość piekarników obecnych w naszych domach nie jest jeszcze smart, więc nie potrafią one same dostosować godziny do zmiany czasu z zimowego na letni. Coraz częściej jednak spotkać można także bardziej inteligentne urządzenia - połączone z internetem, w których można np. ustawić czas, kiedy mają zacząć odgrzewanie potraw. Po takim sprzęcie można spodziewać się automatycznej zmiany czasu.

Lodówki

Klasyczne lodówki zwykle nie pokazują w ogóle godziny (choć na pewno znajdą się i takie modele, które mają zegarek). Inaczej jest w przypadku coraz częściej spotykanych inteligentnego sprzętu AGD, a więc także i lodówek. Jeśli więc mamy w domu nowoczesne urządzenie, np. z ekranem to taki sprzęt godzinę zmieni sobie sam.

Ranking - najpopularniejszy sprzęt AGD - marzec 2021

Zachęcamy także do odsłuchania odcinka podcastu Technicznie Rzecz Biorąc, w którym na czynniki pierwsze rozkładamy najciekawsze tematy związane z nowymi technologiami:

Powiązane artykuły