Loading...

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Na co zwracać uwagę?

Często się słyszy, że oczyszczacz powietrza jest przeznaczony wyłącznie dla alergików. Tymczasem w rzeczywistości, urządzenie tego typu jest również bardzo pomocne w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.

Dobry oczyszczacz powietrza to zakup niezbędny w wypadku osób podatnych na uczulenia. Ale nie tylko alergicy sięgnąć powinni po taki sprzęt. Z uwagi na stale rosnące zagrożenie smogiem, skuteczne urządzenie służące do filtracji zanieczyszczeń z powietrza przyda się również przysłowiowemu Kowalskiemu, nieuskarżającemu się jak dotąd na kłopoty zdrowotne. Powód jest oczywisty: zawsze lepiej jest przeciwdziałać, niż leczyć.

Po co oczyszczacz powietrza w domu?

Smog jest na zewnątrz, ale w domu powietrze jest czyste – ten popularny pogląd ma niestety niewiele wspólnego z rzeczywistością. Pył, szkodliwe substancje chemiczne, różnego rodzaju bakterie, roztocza… To jeszcze nie koniec długiej listy rzeczy, które mogą sprawić, że poczujesz się gorzej także w domowych pieleszach.

Co ważne, nawet często sprzątając i dbając o właściwą wentylację pomieszczeń, nie jesteś w stanie w pełni wyeliminować zagrożenia. Możesz natomiast przypadkiem pogorszyć swoją sytuację – na przykład intensywnie wietrząc pokoje w sytuacji, gdy stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu przekracza dopuszczalne normy.

Rozwiązaniem tego problemu jest zakup oczyszczacza powietrza. Tyle, że nie każdy sprzęt jest faktycznie tak dobry, jak zachwalają go sprzedawcy. O czym więc pamiętać idąc na zakupy?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Nie wchodząc w techniczne szczegóły, sam proces oczyszczania powietrza jest stosunkowo prosty. Potrzebny Ci dobry filtr, który wyłapie zanieczyszczenia oraz wentylator, który zagwarantuje skuteczny przepływ powietrza. Tylko tyle. Inne cechy są wyłącznie uzupełnieniem dla tego duetu i należy traktować je drugorzędnie.

Bazując na tych założeniach nietrudno wysnuć wniosek, że najważniejsze parametry każdego oczyszczacza powietrza to skuteczność założonych filtrów oraz wydajność filtracji, czyli ilość powietrza wyrzucanego przez urządzenie w ciągu godziny. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy powoli ruszać na zakupy.

Co musi mieć dobry oczyszczacz powietrza?

Filtr HEPA cieszący się sławą najskuteczniejszego narzędzia do walki z alergenami i pyłem. Na rynku nie brakuje innych rozwiązań (jak na przykład filtry elektrostatyczne, wodne czy fotokatalityczne), ale zdaniem agdManiaKa to właśnie porządny filtr HEPA gwarantuje Ci optymalny poziom bezpieczeństwa. Porównywalny ze skutecznością HEPA jest tylko system kilkukrotnej filtracji wykorzystywany w zaawansowanych oczyszczaczach marki Daikin.

Skuteczny system wymiany powietrza to podstawa wydajnego oczyszczacza. Na nic w końcu nie przyda Ci się najlepszy nawet filtr HEPA, jeśli nie dasz rady przepuścić przez niego wystarczającej ilości zanieczyszczonego powietrza. Wydajność filtracji często wyrażana jest wartością podawaną w metrach sześciennych na godzinę.

Regulację przepływu powietrza – kluczowa rzecz, aby dopasować wydajność urządzenia do warunków panujących w domu czy mieszkaniu. To o tyle istotne, że pracujący na maksymalnych obrotach oczyszczacz jest z reguły hałaśliwy, warto więc go „skręcić” w sytuacji, gdy poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest niski lub w nocy.

Trzy punkty powyżej to podstawa każdego dobrego oczyszczacza powietrza. Warto jednak również zwrócić uwagę na trzy inne cechy.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Na co zwracać uwagę?

Poziom hałasu wyrażany w dB – im niższy, tym lepiej. Jako punkt odniesienia przyjmij wartości 25 dB (niemal niesłyszalny w warunkach domowych), 35 dB (szum pracującego laptopa) oraz 55 dB (cicha pralka). Jeśli zakładasz, że oczyszczacz ma pracować w nocy, koniecznie wybierz sprzęt cichy (maksymalnie 30 dB) lub oferujący tryb nocny (pod tym pojęciem kryje się redukcja wydajności oczyszczania przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu).

Czujniki – im więcej, tym lepiej. W droższych urządzeniach znajdziesz sensory, które mierzą poziom zanieczyszczeń w powietrzu, automatycznie dopasowując tryb pracy oczyszczacza, jak również czujniki stanu filtra, które poinformują Cię o konieczności wymiany wkładu.

Dostępność części zamiennych – eksploatacja oczyszczacza kosztuje, warto więc zawczasu się zorientować, czy możesz liczyć na dobry serwis dla kupowanego urządzenia (szczególnie, jeśli produkt ściągasz z Chin).

Jak ocenić wydajność oczyszczacza?

Patrząc na kartę produktu, szukaj wartości wyrażonej w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) – to parametr określający maksymalną wydajność oczyszczacza, czyli ilość powietrza, które urządzenie jest w stanie skutecznie oczyścić w przeciągu jednej godziny, pracując na maksymalnych obrotach.

Jak ustalić, która wartość będzie optymalna dla Ciebie? To proste – wystarczy, że znasz wielkość swojego pokoju lub biura. Uwaga: mierząc powierzchnię nie pomyl metrów kwadratowych z metrami sześciennymi – pomieszczenie 15-metrowe z wysokim sufitem będzie wymagało innego systemu oczyszczania, niż ten sam lokal ale z niskim sufitem lub skosami.

Przykład: bierzemy na maniaKalny celownik salon o powierzchni 20 m2 oraz standardowej wysokości 2,5 m. Mnożymy jedną wartość przez drugą i wychodzi nam 50 m3 (20 x 2,5)

Dobry oczyszczacz powinien wymienić powietrze przynajmniej 5 razy w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że skuteczność przepływu powietrza musi być przynajmniej 5-krotnie wyższa niż objętość pokoju w m3. Szukając więc sprzętu do powyższego, przykładowego salonu, potrzebny będzie oczyszczacz o wydajności minimum 250 m3/h (50 x 5).

Uważaj na…

Każdy oczyszczacz jest dobry dla osoby chorej – błąd. Cierpiąc na alergie lub astmę, szukaj wyłącznie produktów, których skuteczność jest potwierdzona właściwymi certyfikatami. Nie każdy sprzęt jest bowiem tak samo skuteczny w eliminowaniu patogenów.

Oczyszczacz kupujesz raz i masz „temat z głowy” – błąd. Podobnie, jak wiele innych produktów na rynku, tak i ten rodzaj sprzętu wymaga regularnego odkurzania, czyszczenia i – przede wszystkim – wymiany filtrów. Brudny oczyszczacz ze starym, niesprawnym filtrem na pewno nie pomoże a może nawet zaszkodzić.

Dobry oczyszczacz musi posiadać jonizator, ozonator i nawilżacz powietrza – błąd. Urządzenia 2w1, 3w1 czy 4w1 fajnie wyglądają na papierze, co nie znaczy, że dodatkowych opcji faktycznie potrzebujesz. Co więcej, jeśli decydujesz się na zakup takiego kombajnu, koniecznie wybierz urządzenie pozwalające wyłączyć każdy z ekstra trybów. Pamiętaj, że źle użyty kombajn może negatywnie wpłynąć na poziom wilgotności w mieszkaniu, może również doprowadzić do pogorszenia samopoczucia domowników. Nie daj się zwieść marketingowym obietnicom i kupuj wyłącznie sprzęt pod kątem swoich potrzeb.

I na koniec ostatni, bardzo popularny mit: nie ważne jaki jest rozkład mieszkania, oczyszczacz sobie poradzi. Błąd. Oczyszczacz ma swoje ograniczenia – najważniejszym jest uzależnienie od naturalnego (niewymuszonego) przepływu powietrza w pomieszczeniach. Dlatego też to samo urządzenie może być bardzo skuteczne przy rozkładzie 2-pokojowym, gdzie wszystkie pomieszczenia są blisko siebie, a jednocześnie przegrać walkę z pyłem w wypadku dwóch oddalonych od siebie pokoi, przedzielonych ciasnym i krętym korytarzem. Dlatego też zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem – czasami lepiej jest zainwestować w dwa tańsze oczyszczacze o mniejszej wydajności (po jednym na pokój) niż jeden kosztowniejszy i wydajniejszy.

Jaki oczyszczacz kupić? TOP-10 polecanych modeli w 2021 roku

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

od: 539 zł »więcej informacji »

Samsung AX60R5080WD/EU

od: 1.448 zł »więcej informacji »

Philips Dual Scan AC3858/50

od: 2.599 zł »więcej informacji »

Webber AP 9700W

od: 1.299 zł »więcej informacji »

Toshiba CAF-X116XPL

od: 999 zł »więcej informacji »

Sharp FPJ30EUB

od: 698 zł »więcej informacji »

Panasonic F-VXR90G-K

od: 2.514 zł »więcej informacji »

Electrolux PURE A9 (PA91-604GY)

od: 1.699 zł »więcej informacji »

Samsung Cube AX47R9080SS

od: 1.899 zł »więcej informacji »

Amica APM3011

od: 599 zł »więcej informacji »

To również warto przeczytać!

Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry oczyszczacz powietrza. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz wpis, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z poradnikiem, jaki odkurzacz dla alergika warto teraz wybrać.

Zachęcam również do zerknięcia na listę najlepszych pionowych odkurzaczy bezprzewodowych, jak również maniaKalny TOP-10 najlepszych odkurzaczy na polskim rynku oraz zestawienie najlepszych odkurzaczy piorących.

Jeśli szukasz robota sprzątajacego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.

Szukasz pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.

Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący polecanych pralek parowych oraz najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).

Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.

fot. vik173, Fotolia.com

Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.

Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.

Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę, kuchenkę lub okap. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjną, jaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.

Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.

Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).

Szukasz dobrego ekspresu? Sprawdź nasz poradnik poradnik o tym, jaki ekspres do kawy kupić – przelewowy, na kapsułki, automat, czy ekspres z kolbą. Zdradziliśmy w nim m.in. na co trzeba zwrócić uwagę wybierając ekspres, aby później nie żałować zakupu. W naszym TOP-10 ekspresów do kawy znajdziesz natomiast najciekawsze modele na polskim rynku.

Jeśli natomiast potrzebujesz solidnego czajnika, zerknij na nasz TOP-10 czajników elektrycznych.

Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.

To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. o czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.

Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.

Powiązane artykuły