Loading...

10 najciekawszych funkcji iOS 15

10 najciekawszych funkcji iOS 15

2. Tryb skupienia

Umożliwia poprawienie koncentracji poprzez ograniczenie powiadomień w różnych opcjach tego trybu. Można też ustawić swój status, dzięki czemu inni będą wiedzieć, że użytkownik może nie odbierać powiadomień.

Tryb skupienia aktywować można w Ustawieniach. Do wybory jest kilka opcji: Nie przeszkadzać, Fitness, Jazda, Sen, Czas dla mnie, Praca. W poszczególnych trybach wybrać można, które powiadomienia są dozwolone - do listy dodać można osoby oraz aplikacje. Można też wybrać czy inne osoby mają być informowane o statusie oraz sposób wyświetlania powiadomień na ekranie początkowym i na zablokowanym. Poszczególne tryby mogą aktywować się automatycznie, np. o określonej godzinie lub w określonym miejscu, a na przykład Tryb fitness włączy się wraz z początkiem treningu.

3. Interaktywne wspomnienia

Mało znana, ale bardzo ciekawa funkcja, która tworzy pokaz slajdów z podkładem muzycznym ze zdjęć znajdujących się w pamięci iPhone’a. Co ważne, system automatycznie grupuje zdjęcia we wspomnieniach, z uwzględnieniem między innymi miejsca, czasu i osób. Znaleźć tu można na przykład pokaz slajdów z wakacji albo z wybranymi zdjęciami dziecka. Funkcja zyskała nowe opcje, między innymi możliwość szybkiego podglądu i wyboru zdjęć oraz możliwość dodania podkładu muzycznego z Apple Music.

Aby użyć tej funkcji należy otworzyć aplikację Zdjęcia i u dołu ekranu wybrać zakładkę Dla Ciebie. Tutaj widoczne są wszystkie Wspomnienia i możliwość ich modyfikacji.

4. Trendy zdrowotne

W aplikacji Zdrowie dostępne są informacje dotyczące trendów związanych z aktywnością i parametrami zdrowotnymi, takimi jak średnia dziennie przebywanego dystansu, średnia czasu snu, średnie tętno spoczynkowe, średnia poziomu tlenu we krwi. Warto dodać, że do zbierania niektórych z tych danych niezbędny jest zegarek Apple Watch. Można także otrzymywać powiadomienia, gdy poszczególne trendy ulegną zmianie.

5. Podsumowanie powiadomień

10 najciekawszych funkcji iOS 15

Dzięki tej funkcji można ustawić o jakich godzinach wysłane zostanie podsumowanie mniej istotnych powiadomień. Dzięki temu użytkownik nie będzie bombardowany nieważnymi powiadomieniami w ciągu dnia.

Funkcję można włączyć w Ustawieniach, w zakładce Powiadomienia. Należy stuknąć w opcję Planowe podsumowania. Tutaj wybrać można o której godzinie wysyłane będzie podsumowanie oraz których aplikacji będzie ono dotyczyło.

6. Nowa aplikacja pogoda

Na pierwszy rzut oka zmian nie ma wielu, ale pozory mylą. Po kliknięciu w ikonę znajdującą się lewym dolnym rogu, aplikacja przełącza się na widok mapy, na której monitorować można temperaturę, opady oraz jakość powietrza. W przypadku opadów dostępna jest animowana 12-godzinna prognoza, dzięki której obserwować można na przykład skąd nadciąga burza albo jakie będzie natężenie opadów w ciągu kilku następnych godzin.

7. Ukryj mój e-mail

Umożliwia generowanie unikatowych, losowych adresów e-mail, za pośrednictwem których wiadomości przekazywane są na realną skrzynkę. Dzięki tej funkcji nie trzeba ujawniać prawdziwego adresu e-mail na przykład podczas zapisywania się na newsletter albo rejestrowania się w różnych serwisach. Wystarczy, że na stronie lub w aplikacjidostępna jest funkcja Zaloguj się, używając konta Apple. Należy z niej skorzystać, aby nie udostępniać swojego realnego adresu e-mail.

8. Udoskonalone mapy

Mapy Apple stają się coraz większym zagrożeniem dla rozwiązania firmy Google. W iOS 15 wprowadzono wiele nowych funkcji. Dodano między innymi:

Interaktywny globus

Globus jest o wiele bardziej szczegółowy, a po stuknięciu w dowolny element wyświetlają się informacje na jego temat.

Szczegółowe mapy miast

Niektóre miasta odwzorowane są z ogromną dokładnością. Niestety nie dotyczy to miast w Polsce, ale widok metropolii takich jak San Francisco, Nowy Jork czy Londyn robi wrażenie zarówno w dwóch jak i trzech wymiarach.

9. Nowości w Safari

Nowością widoczną na pierwszy rzut oka jest zmiana położenia paska adresu i paska z kartami. Znajduje się on teraz u dołu ekranu, dzięki czemu wszystkie opcje można sięgnąć palcem dłoni, w której trzymany jest iPhone. Można powrócić do widoku z poprzedniego systemu, czyli paska u góry ekranu. Wystarczy wejść w Ustawienia, odnaleźć Safari i w sekcji Karty przełączyć na opcję Jedna karta.

Zmienił się też widok otwartych kart w przeglądarce Safari. W iOS 14 wyglądały one jak dokumenty w kartotece widziane z góry. Teraz mają formę kafelków. Co więcej, można tworzyć grupy kart. Dzięki tej funkcji karty można zapisać w folderze i otworzyć je później. Wszystkie opcje związane z grupami kart dostępne są po stuknięciu w ikonę kart, znajdującą się pośrodku dolnej belki.

10. Nowe Memoji

Memoji to awatar, który może oddawać charakter i samopoczucie użytkownika. Tworzy się go w aplikacji Wiadomości, a dzięki Face ID Memoji odwzorowują mimikę użytkownika. W iOS 15 dostępne są nowe stylizacje. Są także nowe akcesoria takie jak aparaty słuchowe, rurki tlenowe i miękkie kaski ochronne.

Bawiliście się już iOS 15? Jakie są wasze wrażenia? Dajcie znać w komentarzach.

Przeczytaj także:

Powiązane artykuły