Loading...

Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

Unijny Certyfikat COVID na telefon

Miał być 25 czerwca, jest dziś – w aplikacji mObywatel znajdziecie już Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

Do tej pory UCC można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Od dziś można go mieć w telefonie – w tym samym czasie pojawił się w naszej aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP.

Zobacz również:

Kto może pobrać Unijny Certyfikat COVID?

- Osoby, które mają naszą aplikację mObywatel – a jest ich już ponad 3 miliony – wystarczy, że ją zaktualizują. Tych, którzy do tej pory nie zainstalowali mObywatela w swoich telefonach - zachęcamy, aby to zrobili. Poza Unijnym Certyfikatem COVID znajdą tam m.in. mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, swoje e-recepty i wiele innych przydatnych dokumentów – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu – dodaje.Jeśli już chwytacie za telefony, żeby zdobyć swój Certyfikat powinniście wiedzieć, kto może go pobrać. A są to osoby:•w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub•otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub•wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).Jeśli jesteście w jednej z tych grup – telefony w dłoń!

Zobacz również:

Unijny Certyfikat COVID dostępny bez internetu

- Dostępny w naszej aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. To spora wygoda i oszczędność – mówi minister Janusz Cieszyński. – W Certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego - to ułatwi kontrolę - i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowaliśmy ewentualne trudności przy skanowaniu kodu - dodaje. Co ważne - dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu - zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać?

Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób czeka na UCC, dlatego krok po kroku wytłumaczymy, co zrobić, żeby mieć go w swoim telefonie – w aplikacji mObywatel.Scenariusz 1: w swoim telefonie masz już zainstalowaną aplikację mObywatel (bez krajowego zaświadczenia o zaszczepieniu)W takiej sytuacji działaj zgodnie z naszymi wskazówkami:1.Zaktualizuj aplikację mObywatel do najnowszej wersji – znajdziesz ją w sklepach App Store lub w Google Play:•Apple iOS: Sklep App Store - aplikacja mObywatel, wersja 2.3.4 (541) lub nowsza – pobierz.•Google Android: Google Play - aplikacja mObywatel, wersja 3.0.3 (18.109) lub nowsza – pobierz.2.Uruchom zaktualizowaną aplikację.3.Na głównym ekranie aplikacji wybierz „Dodaj dokument” (lub „Dodaj swój pierwszy dokument” - jeśli masz aplikację, ale korzystasz z niej pierwszy raz).4.Z listy dokumentów wybierz Unijny Certyfikat COVID.5.Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz „Dalej”.6.Korzystasz z mObywatela pierwszy raz? Jeśli tak - potwierdź swoje dane korzystając z profilu zaufanego. Jeśli regularnie korzystasz z aplikacji - przejdź do kolejnego punktu.Gotowe!Scenariusz 2: masz aplikację, a w niej krajowe zaświadczenia o zaszczepieniu1.Zaktualizuj aplikację mObywatel do najnowszej wersji.•Apple iOS: Sklep App Store - aplikacja mObywatel, wersja 2.3.4 (541) lub nowsza – pobierz.•Google Android: Google Play - aplikacja mObywatel, wersja 3.0.3 (18.109) lub nowsza – pobierz.2.Uruchom zaktualizowaną aplikację.3.Dostaniesz komunikat o dostępności Unijnego Certyfikatu COVID.4.Zapoznaj się z treścią komunikatu i wyraź zgodę na zmianę certyfikatu krajowego na unijny.5.Twoja aplikacja pobierze niezbędne dane.Gotowe!Scenariusz 3: nie masz aplikacji mObywatelW takiej sytuacji:1.Pobierz aplikację. W zależności od telefonu, z którego korzystasz, znajdziesz ją w sklepach Google Play lub AppStore.2.Uruchom aplikację.3.Na głównym ekranie aplikacji wybierz „Dodaj swój pierwszy dokument”. 4.Z listy dokumentów wybierz Unijny Certyfikat COVID.5.Potwierdź swoje dane korzystając z profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie masz - załóż.6.Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz „Dalej”.Gotowe!

Certyfikat COVID - unijne regulacje

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu. Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do poszczególnych krajów UE można znaleźć na stronie https://reopen.europa.eu/pl Aplikacja mObywatel, podobnie jak Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolna i bezpłatna. Przygotowuje ją zespół NASK - Państwowy Instytut Badawczy.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikacjęPosiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatnościTylko teraz29,00 zł39,00 złPrzejdź do sklepuŹródło:Ministerstwo CyfryzacjiWersja do drukuNapisz do nasZapisz się na newsletterUdostępnij jak na LinkedinUdostępnijPodziel się na FacebookPodziel sięWyślij na TwitterWyślijCzy ten artykuł był przydatny?taknieDziękujemy za powiadomienieJeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł. Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy okontakt

Powiązane artykuły