Loading...

iPhone 13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [AKTUALIZACJA 2.12.2021]

iPhone 13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [AKTUALIZACJA 2.12.2021]

W 2020 roku Apple zaliczyło spore opóźnienie. Nowe smartfony z rodziny iPhone 12 zadebiutowały z co najmniej miesięcznym opóźnieniem. Dodatkowo przez długi okres czasu Apple borykało się z problemami z dostępnością. Od początku 2021 roku sytuacja jest już opanowana, a o iPhone 12 wiemy już wszystko.iPhone 13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [AKTUALIZACJA 2.12.2021]

Co jakiś czas do sieci trafiają już plotki i pierwsze informacje na temat iPhone'a, który zadebiutuje w 2021 roku.

Zobacz również:

W tym materiale zbieramy wszystkie informacje o kolejnej generacji flagowych modeli iPhone'a.

Zastanawiasz się nad zakupem iPhone'a? Sprawdź, czym zaskoczy nas iPhone 12s/13.

iPhone 12s czy iPhone 13? Jaką nazwę otrzyma kolejna generacja flagowców od Apple?

Na samym początku zaczniemy od nazwy. Apple do 2016 roku stosowało znany wszystkim schemat wprowadzania na rynek swoich smartfonów. W latach parzystych pojawił się zupełnie nowy model wprowadzający zmiany wizualne oraz solidną aktualizację podzespołów, a w latach nieparzystych pojawiała się jego ulepszona wersja z literką s na końcu.

W skrócie oznaczało to, że zupełnie nowy model pojawiał się raz na dwa lata.

Od 2016 roku Apple wprowadza na rynek co roku nowe modele, ale czasami nadal zdarzają się aktualizację istniejących już konstrukcji. Mowa o iPhone X/Xs oraz Xr/11.

Z informacji, które trafiają do sieci możemy założyć, że Apple wprowadzi na rynek iPhone'a 13. Nowości jest zbyt wiele, aby gigant z Cupertino dodał literkę s do nazwy. Czy mamy rację? Tego dowiemy się dopiero podczas oficjalnej premiery.

iPhone 13 - na ile modeli możemy liczyć?

W chwili obecnej brakuje dokładnych danych, ale po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji sprzedażowej iPhone'a można dojść do pewnych wniosków.

W pierwszej połowie 2021 roku Apple sprzedaje nastepujące modele iPhone'a:

Jak widać Apple odchodzi od trendu budowy małych smartfonów. Dodatkowo z danych finansowych wiemy już, ze iPhone 12 mini nie jest zbytnio popularny. Gdy dodamy do tego plotki na temat większego iPhone'a SE, los iPhone'a 13 mini jest mocno niepewny.

Z pewnością na rynku pojawi się iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

iPhone 13 - data premiery

Mówi się, że w 2021 roku Apple powróci do klasycznego cyklu wydawniczego. Oznacza to, że nowe modele iPhone'a pojawią się na rynku we wrześniu 2021 roku. Premiera odbędzie się zapewnię w pierwszym lub drugim tygodniu tego miesiąca, a smartfony trafią do pierwszych odbiorców przed końcem września.

iPhone 13 - cena

Ceny iPhone'a 13 są mocno uzależnione od ilości modeli, które pojawią się w sprzedaży. Jeżeli na rynku pojawi się iPhone 13 mini to ceny powinny kształtować się następująco:

Jeżeli Apple zaprzestanie produkcji iPhone'a 13 mini jego miejsce powinien zając klasyczny iPhone 13. Oznacza to, że cennik powinien wyglądać tak:

Klasycznie już nie powinniśmy liczyć, że Apple zdecyduje się na obniżkę cen. W zamian za nią otrzymamy 128 GB wbudowanej pamięci masowej w bazowych konfiguracjach. Do wyboru będzie kilka wersji kolorystycznych (więcej dla modeli 13 mini i 13). W sprzedaży pojawi się także wersja z 1 TB wbudowanej pamięci masowej.

iPhone 13 - procesor

iPhone 13 z pewnością zaoferuje procesor Apple A15. Będzie to następca 5 nm procesora Apple A14 znanego z iPhone'a 12. Układ z pewnością zaoferuje wyższą o kilkanaście procent wydajność przy niższym zużyciu energii. Możliwe, że Apple A15 będzie pierwszym procesorem firmy Apple produkowanym w 3 nm procesie technologicznym. TSMC - firma produkująca układy dla Apple buduje już linię produkcyjną dostosowana do 3 nm procesu technologicznego.

Mówi się także, że procesor otrzyma 6 GB pamięci operacyjnej niezależnie od wybranego modelu iPhone'a. Możliwe, że topowe konfiguracje otrzymają 8 GB RAMu.

Z procesorem zintegrowany zostanie modem sieci 5G, który niezależnie od wersji telefonu oferować będzie kompatybilność z sieciami mmWave oraz Sub 6GHz. Obecnie europejskie modele iPhone'a 12 mają słabszy model obsługujący jedynie sieci Sub 6 GHz.

Process Apple A15 zaoferuje również wsparcie dla sieci bezprzewodowej w standardzie Wi-Fi 6E.

iPhone 13 - ekran

iPhone 13 podobnie, jak poprzednicy zaoferuje ekran OLED.

Mówi się, że Apple popracuje nad jego parametrami technicznymi, ale największą nowością ma być technologia ProMotion. Umożliwi ona dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania ekranu w zakresie od kilku do 120 Hz. Podobne rozwiązania stosowane są w smartfonach z Androidem od dwóch lat.

Możliwe, że ProMotion trafi jedynie do droższych modeli iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Ekran iPhone'a 13 wykonany w technologii LTPO może zaoferować tryb Always-on znany z Androidowej konkurencji.

iPhone 13 ma zaoferować również nowy system Face ID trzeciej generacji, który zaoferuje mniejszy moduł pozwalający na zmniejszenie wycięcia w ekranie. Niestety na całkowitą rezygnację z notch'a nie powinniśmy liczyć.

iPhone 13 - powrót Touch ID

Od wybuchu pandemii koronawirusa coraz częściej mówi się o powrocie Touch ID. Niestety modele z rodziny iPhone 12 nie zaoferowały czytnika linii papilarnych. Ma się to zmienić wraz z premierą iPhone'a 13, który przywróci do łask Touch ID. Nowy sensor ma być umieszczony w ekranie OLED. Służyć będzie jako dodatkowe zabezpieczenie, które wspomoże Face ID. Rozpoznawanie twarzy nadal będzie domyślną metodą uwierzytelniania biometrycznego.

iPhone 13 - aparat

W tym roku spodziewamy się, że Apple zmodyfikuje aparat ultraszerokokątny. Nowe modele zaoferują obiektyw składający się z sześciu elementów, co poprawi jakość wykonywanych zdjęć i zmniejszy zniekształcenia.

Dodatkowo możliwe, że wszystkie modele otrzymają LiDAR, który dostępny jest obecnie w iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max.

Spodziewamy się także zmian w obiektywie szerokokątnym. Model Pro i Pro Max powinny otrzymać możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 8K.

Zmieniony system Face ID zaoferuje ulepszoną kamerkę przednią, która być może otrzyma ulepszony tryb nocny.

iPhone 13 - porty

iPhone 12 zaoferował magnetyczne złącze do ładowania MagSafe. W sieci od miesięcy krążą plotki sugerujące, że Apple pozbędzie się gniazda do ładowania Lightning. Możliwe, że iPhone 13 zaoferuje jedynie złącze MagSafe, a synchronizacja z komputerem i innymi urządzeniami odbywać się będzie tylko i wyłącznie z wykorzystaniem połączenia bezprzewodowego.

iPhone 12 - bateria

iPhone od zawsze oferuje niewielkie akumulatory, ale dzięki świetnej optymalizacji oprogramowania czasy pracy na baterii są zadowalające.

Nadchodzące modele zaoferują podwójną baterię, która umożliwi szybsze ładowanie. Obecne modele naładujemy z wykorzystaniem 18 W ładowania przewodowego. Nowa konstrukcja baterii pozwoli na znacznie szybsze ładowanie.

iPhone 13 - oprogramowanie

iPhone 13 zadebiutuje z preinstalowanym systemem operacyjnym iOS 15. Więcej informacji na temat tego oprogramowania poznamy w czerwcu na konferencji WWDC. iOS 15 trafi jako aktualizacja do starszych modeli smartfonów od Apple.

Poniżej znajdziesz kolejne nowinki na temat iPhone'a 13. Pamiętaj, że materiał jest stale aktualizowany. Podczas aktualizacji zmienia się data w tytule, a w artykule pojawia się napis AKTUALIZACJA z datą aktualizacji. Pod takim nagłówkiem znajdziesz kolejne informacje o iPhone 13. Materiał będzie aktualizowany przez cały 2021 roku, aż do momentu wprowadzenia na rynek nowych modeli iPhone'a.

AKTUALIZACJA 8.02.2021

iPhone 13 bez notch'a w sieci. Niestety charakterystyczny element nie zniknie z wyświetlacza

W sieci możemy znaleźć niezwykle ciekawe wideo przedstawiające iPhone'a bez wycięcia w ekranie. Nagranie przedstawia lekko zmodyfikowanego iPhone'a 12 Pro, w którego obudowie zastosowano ekran bez notch'a.

Niestety w rzeczywistości jest to złoty iPhone 12 Pro przerobiony z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.

Dominik Hofacker (@domhofdesign) umieścił na Twitterze 24 sekundowe nagranie przedstawiające nowego iPhone'a z ekranem bez wycięcia w górnej części.

The notch-less iPhone.Another iteration. Notice the reflections which make it almost indistinguishable from the real thing.#iPhone #Apple #AugmentedReality pic.twitter.com/9p9SHxZdM2

— Dominik Hofacker (@domhofdesign) February 7, 2021

Post został opisany jako "The notch-less iPhone". Autor potwierdza, że jest to nieprawdziwe nagranie stwierdzeniem "zwróć uwagę na odbicia, które sprawiają, że (iPhone) jest prawie nie do odróżnienia od prawdziwej rzeczy".

Na nagraniu widzimy, że z panelu frontowego pozbyto się wcięcia w ekranie. Zamiast niego otrzymujemy szerszy pasek powiadomień wyświetlający nazwę sieci. Zegarek podobnie, jak w starszych modelach z Touch ID znajduje się na środku - prawie centralnie pod głośnikiem do rozmów.

Niestety z aktualnie posiadanych informacji wynika, że iPhone 13 w dalszym ciągu posiadać będzie charakterystyczne wycięcie w ekranie. W związku z implementacją Face ID trzeciej generacji notch będzie nieco mniejszy, ale niż zniknie z panelu przedniego.

Więcej informacji o iPhone 13 bez wycięcia w ekranie znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 17.02.2021

iPhone 13 zaoferuje ekran Always-on-Display

Po wielu latach Apple zdecyduje się na implementację ekranu Always-on-Display w nadchodzących modelach iPhone'a. To spora zmiana ponieważ od czasu wprowadzenia na rynek pierwszej generacji iPhone'a w 2007 roku, Apple nie oferowało w swoich telefonach diody powiadomień ani ekranu AOD. Jedynym sposobem na sprawdzenie powiadomień było zerknięcie na ekran lub zakup zegarka Apple Watch.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Maxa Weinbacha z XDA-Developers nowe modele iPhone'a zaoferują tryb Always-on-Display. System iOS na najnowszych modelach smartfonów pokazywać będzie godzinę, poziom naładowania baterii oraz powiadomienia na wyłączonym ekraniem. Przychodzące powiadomienia świecić się będą przez pewien okres czasu, a godzina i poziom naładowania baterii wyświetlane będą cały czas.

Tryb Always-on-Display do swojego działania wymagać będzie niegasnącego ekranu Retina, który znany jest już między innymi z zegarków Apple Watch Series 5/6. Całość współpracować będzie ze zmienną częstotliwością odświeżania. W trybie AOD ekran iPhone'a odświeżany będzie raz na sekundę.

Nowy tryb nie trafi do starszych modeli jako aktualizacja oprogramowania.

Więcej informacji o trybie AOD w iPhone 13 znajdziesz tutaj.

Apple nie zrezygnuje z produkcji modelu mini

Od początku roku największe portale technologiczne oraz firmy analityczne informują, że iPhone 12 mini okazał się strasznym niewypałem. Apple spełniło prośby swoich klientów, a ci finalnie zdecydowali się na większe modele iphone'a.

Wiemy już, że iPhone 12 mini odpowiada za zaledwie 5% sprzedaży wszystkich modeli z rodziny iPhone 12. Dodatkowo Apple zmniejszyło jego produkcję na rzecz najpopularniejszego iPhone'a 12 Pro. W sieci nie brakuje również plotek. które sugerują, że Apple całkowicie wycofa z rynku iPhone'a 12 mini.

Okazuje się jednak, że pomimo niskich wyników sprzedażowych Apple projektuje iPhone'a 13 mini.

Tegoroczny iPhone w wersji mini najprawdopodobniej produkowany będzie w dużo mniejszej ilości egzemplarzy. W dalszym ciągu będzie to klasyczny iPhone ze zmniejszonym ekranem. Takie rozwiazanie minimalizuje koszty projektowania oraz produkcji.

Więcej informacji o iPhone 13 mini znajdziesz tutaj.

Always-on-Display w iPhone 13 bez stałego wyświetlania powiadomień

Zgodnie z raportem SlashGear iPhone 13 otrzyma niegasnący wyświetlacz Retina. Niestety okazuje się, że ekran Always-On-Display na iPhone 13 wyglądać będzie inaczej, niż w smartfonach z Androidem.

Ekran OLED w spoczynku wyświetlać będzie bowiem jedynie godzinę i stan naładowania baterii. Apple zapomniało o najważniejszym elemencie całego systemu - wyświetlaniu powiadomień.

Tryb Always-On-Display zaoferuje taką opcję, ale będzie ona praktycznie bezużyteczna. Nadejście nowego powiadomienia sygnalizowane będzie przez krótki okres czasu na ekranie AOD, a później zostanie z niego usunięte. iPhone nie podświetli przy tym swojego ekranu. Oznacza to, że prawdopodobnie nie zauważymy nowego powiadomienia.

Więcej informacji o sposobie działania trybu Always-on-Display w iPhone 13 znajdziesz tutaj.

iPhone 13 - 120 Hz ekran Super Retina XDR ProMotion na pokładzie

Tegoroczne modele iPhone'a, otrzymają zupełnie nowe wyświetlacze.

Po latach plotek i oczekiwań do smartfonów Apple trafi technologia ProMotion. Oznacza to, że iPhone zaoferuje zwiększoną częstotliwość odświeżania ekranu.

Portal Patently Apple przekazał, że iPhone 13 powinien otrzymać 120 Hz ekran Super Retina XDR z ProMotion. Panel zostanie wyposażony w VRR - zmienną częstotliwość odświeżania ekranu. Technologia ta zadba o zużycie energii. W przypadku wyświetlania statycznych treści ekran pracować będzie w trybie 60 Hz.

Więcej informacji o ekranie Super Retina XDR drugiej generacji z ProMotion znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 01.02.2021

iPhone 13 - mniejszy notch na pokładzie

Wiemy nie od dziś, że modele iPhone'a na 2021 rok zaoferują nowe wyświetlacze o podwyższonej częstotliwości odświeżania. Obecność technologii ProMotion to niejedyna nowość. Obok 120 Hz odświeżania pojawi się także tryb Always-on, który w przypadku sprzętu od Apple jest prawdziwą nowością.

Całość uzupełni nowy, mniejszy notch zintegrowany z Face ID trzeciej generacji.

Z najnowszej dokumentacji technicznej pochodzącej z łańcucha dostaw wiemy, jak wyglądać będzie ekran iPhone'a 13 Pro oraz iPhone'a 13 Pro Max.

Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami Apple w dalszym ciągu stosować będzie wycięcie w ekranie. Możemy spodziewać się, że Face ID trzeciej generacji pozwoli na zmniejszenie wymiarów notch'a, ale z pewnością nie zniknie on całkowicie.

Pojawić się za to powinien czytnik linii papilarnych Touch ID. Zostanie on zintegrowany z wyświetlaczem Super Retina XDR. Na renderach nie znajdziemy portu Lightning. Do ładowania wykorzystane zostanie złącze magnetyczne MagSafe, które znamy już z iPhone'a 12.

Więcej informacji o mniejszym notch'u w iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max znajdziesz tutaj.

iPhone 13 - nowy sposób przywracania systemu iOS

Apple zrezygnuje ze stosowania złącza Lightning w nowych modelach iPhone'a. Tegoroczne flagowce dostarczane będą z ładowarką MagSafe w zestawie, a ładowanie odbywać się będzie jedynie w sposób bezprzewodowy. iPhone 13 nie będzie w stanie przewodowo łączyć się z akcesoriami oraz komputerami. Oznacza to, że Apple musi zaprojektować nowy system przywracania systemu iOS do ustawień fabrycznych w przypadku awarii.

Ze względu na brak portów w modelach z rodziny iPhone 13, Apple projektuje nowe recovery, które nie będzie wymagać fizycznego połączenia z komputerem. Całość działać będzie podobnie, jak internetowe recovery w komputerach Mac. Rozwiazanie pozwoli na instalacje nowej wersji iOS z wykorzystaniem wbudowanego w telefon Wi-Fi.

Więcej informacji o nowym systemie recovery dla iPhone'a 13 znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 15.03.2021

iPhone 13 - pojemniejszą bateria zamiast złącza do ładowania

iPhone 13 ma być pierwszą generacją smartfonów Apple bez złącza do ładowania. Wcześniej sądziliśmy, że Apple porzuci autorski standard Lightning na rzecz popularnego USB Typu C. Teraz wiemy już, że najpodobniej iPhone 13 w ogóle nie otrzyma klasycznego złącza do ładowania i komunikacji z komputerem/akcesoriami.

Ming Chi-Kuo przekazał, że nadchodzące modele iPhone'a zaoferują większe akumulatory od swoich bezpośrednich poprzedników.

iPhone 13 zaoferuje całkowicie przeprojektowane wnętrze. Niektóre elementy zostaną ze sobą połączone, co w połączeniu z brakiem złącza do ładowania pozwoliło wygospodarować nieco wolnej przestrzeni. Zostanie ona wykorzystana do implementacji pojemniejszych akumulatorów.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że nowe modele będą nieco cięższa od poprzedników. Oznacza to, że iPhone 13 powinien ważyć podobnie do iPhone'a 11 z 2019 roku.

AKTUALIZACJA 24.03.2021

iPhone 13 Pro/Pro Max z wyświetlaczem produkcji Samsunga

Apple poważnie podchodzi do sprawy wyświetlaczy w nadchodzących modelach iPhone'a. Gigant z Cupertino złożył spore zamówienie na panele OLED najwyższej klasy u Samsunga.

Zgodnie z najnowszymi informacjami iPhone 13 otrzyma ekran OLED z ProMotion. Po raz pierwszy w historii iPhone dostanie wyświetlacz z odświeżaniem o podwyższonej częstotliwości.

Wybór Samsunga jest prosty z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest fakt, że Samsung posiada największe doświadczenie w produkcji paneli OLED. Nie bez znaczenia są również spore moce przerobowe fabryk koreańskiego giganta.

Według raportu portalu The Elec, Apple wykorzysta ekrany Samsunga. Będą to panele LTPO OLED. Wyświetlacze trafią do iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Samsung przygotowuje specjalną linię produkcyjną przeznaczoną dla ekranów do iPhone'a 13. Miesięcznie koreańska firma produkować będzie co najmniej 70 tysięcy sztuk ekranów.

Apple prowadzi również rozmowy z LG i BOE. Firmy te dostarczają już wyświetlacze do aktualnie sprzedawanych smartfonów.

Panele od LG i BOE trafią do bazowych modeli iPhone 13 mini oraz iPhone 13. Smartfony te otrzymają panel Super Retina XDR z klasycznym, 60 Hz odświeżaniem.

Wszystkie modele powinny otrzymać funkcję Always-on-Display.

Więcej informacji o nowym wyświetlaczu znajdziesz tutaj.

Mniejszy notch potwierdzony - wyciekły zdjęcia paneli przednich!

Od 2017 roku czekamy na zmniejszenie wycięcia w ekranie nowych modeli iPhone'a. Zgodnie z najnowszymi plotkami nowe modele z rodziny iPhone 13 zaoferują mniejszego notch'a. Wszystko dzięki Face ID trzeciej generacji, które składa się z mniejszej ilości elementów.

Do sieci trafiły właśnie zdjęcia paneli przednich smartfonów z rodziny iPhone 13, które potwierdzają wcześniejsze plotki i pokazują, jak wygląda wycięcie w nadchodzących modelach.

Serwis iRepair z Grecji przekazał portalowi MacRumors zdjęcie paneli przednich iPhone'a 13 mini (5,4 cala), iPhone'a 13/13 Pro (6,1 cala) oraz iPhone'a 13 Pro Max (6,7 cala).

Każdy model posiada zauważalnie mniejsze wycięcie w ekranie. Na fotografii widać także, że głośnik do rozmów został umieszczony w ramce.

O mniejszym wycięciu w ekranie informował już analityk Ming Chi-Kuo. Niestety najnowsze plotki sugerują, że na Touch ID w ekranie będziemy musili poczekać co najmniej do 2023 roku.

AKTUALIZACJA 29.03.2021

iPhone 13 - ekran 120 Hz LTPO, ulepszony aparat i nowe wersje kolorystyczne/pamięciowe

Do premiery modeli z rodziny iPhone 13 jeszcze kilka miesięcy, a my posiadamy coraz dokładniejsze informacje na temat nadchodzących smartfonów firmy Apple.

Ostatnimi plotkami pochwalił się popularny youtuber EverythingApplePro. Przekazał on kilka informacji o iPhone 13 oraz lokalizatorze AirTags.

Według najnowszych wieści iPhone 13 zadebiutuje zgodnie z planem na samym początku jesieni. Oznacza to, że wrześniowa prezentacja jest bardzo prawdopodobna, a Apple powróci do tradycyjnego dla siebie cyklu wydawniczego.

EverythingApplePro potwierdził wcześniejsze przecieki. iPhone 13 zaoferuje mniejszego notcha, Face ID trzeciej generacji oraz czytnik linii papilarnych Touch ID w wyświetlaczu. Nowością będzie 120 Hz ekran ProMotion w modelach Pro/Pro Max oraz LiDAR w bazowych konfiguracjach iPhone 13/13 mini.

Max Weinbach dodał także, że topowe modele iPhone'a 13 Pro/Pro Max można będzie skonfigurować z 1 TB wbudowanej pamięci masowej. Obecnie najpojemniejsze modele oferują nośniki o pojemności 512 GB.

iPhone 13 wprowadzi również nowe wersje kolorystyczne. Mowa o innej opcji złotej. Powróci także czarny mat. Apple prawdopodobnie uporało się z problemami produkcyjnymi znanymi z iPhone'a 7 i zaoferuje matowo czarnego iPhone'a. Ten kolor zniknął z oferty w 2018 roku. Obecnie sprzedawane modele dostępne są w czarnych wersjach kolorystycznych, ale plecki są błyszczące.

Nie dziwi nas, że iPhone 13 wprowadzi ulepszony aparat. Apple ma popracować nad trybem portretowym oraz wykorzystaniu LiDARu.

AKTUALIZACJA 30.03.2021

Apple A15 - pierwsza partia już w maju

Apple wraz z TSMC przygotowują się do wprowadzenia do produkcji nowego procesora Apple A15. Nadchodzący układ będzie sercem smartfonów z rodziny iPhone 13. Z dotychczasowych informacji wiemy, że nadal będzie to układ produkowany w 5 nm procesie technologicznym.

Apple przez ostatni rok obserwowało produkcję Apple A14 i zmodyfikowało nieco projekt nowego układu. Procesor z zewnątrz zaoferuje takie same wymiary, ale dzięki modyfikacjom powinien być o kilka procent wydajniejszy od układu stosowanego w iPhone 12.

W chwili obecnej brakuje szczegółowych informacji na temat wzrostu wydajności procesora Apple A15 w stosunku do poprzednika.

Więcej informacji o procesorze Apple A15 znajdziesz tutaj.

iPhone 13 Pro Max - najdroższy model ponownie z lepszym aparatem

Fani mobilnej fotografii w tym roku również będą myśleli o dopłacie do największego i najdroższego modelu iPhone'a 13. Znany analityk Ming Chi-Kuo przekazał, że iPhone 13 Pro Max zaoferuje inny aparat główny, niż tańsze modele.

Topowy przedstawiciel rodziny iPhone 13 otrzyma aparat szerokokątny z przysłona f/1,5. Pozwoli ona na poprawę jakości zdjęć i nagrań wykonywanych w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Apple pracuje również nad ulepszeniem działania trybu portretowego.

Pozostałe modele - iPhone 13 mini, iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro - otrzymają aparat z przysłona f/1,6.

Każdy model z rodziny iPhone 13 zaoferuje aparat główny składający się z siedmiu elementów. Zaawansowana konstrukcja obiektywu ułatwia przechwytywanie światła i zmniejsza ilość artefaktów.

Ming Chi-Kuo informuje, że Apple złożyło już zamówienie na nowe aparaty w firmie Sunny Optical. Pierwsza partia obiektywów wyjedzie z fabryki w drugim kwartale 2021 roku.

Więcej informacji o aparacie iPhone'a 13 Pro Max znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 08.04.2021

iPhone 13 Pro/Pro Max z niebrudzącą się obudową

Apple zamierza raz na zawsze rozprawić się z brudem gromadzącym się na obudowie iPhone'a. Droższe modele iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max otrzymają specjalną powłokę na wyświetlacz, która zminimalizuje ilość gromadzących się zabrudzeń oraz odcisków palców.

Inżynierowie Apple doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że smartfony są siedliskiem zarazków i wirusów.

Apple zamierza rozprawić się z brudem i zastosować specjalną powłokę, która zapobiegnie gromadzeniu się odcisków palców oraz brudu na smartfonach.

Max Weinbach z XDA-Developers przekazał najnowsze informacje o obudowie iPhone'a 13. Nowe modele zaoferują ramkę ze stali nierdzewnej pokrytą niebrudzącą się powłoką oraz matowe plecki.

Potwierdzono również informacje o 120 Hz ekranie Super Retina XDR ProMotion.

Więcej informacji o niebrudzącej się obudowie droższych modeli iPhone'a znajdziesz tutaj.

iPhone 13 z weryfikacją dwuskładnikową

iPhone 13 oprócz Face ID zaoferuje również czytnik linii papilarnych Touch ID zintegrowany z wyświetlaczem Super Retina XDR.

Okazuje się, że Apple chce jeszcze bardziej zadbać o prywatność swoich użytkowników i zaoferuje im możliwość skorzystania z weryfikacji dwuskładnikowej podczas odblokowywania urządzenia.

System operacyjny iOS 15, który pojawi się w czerwcu 2021 roku otrzyma nowy system umożliwiający weryfikację dwuskładnikową w celu odblokowania telefonu.

Użytkownicy iPhone'a 13 w trosce o swoje bezpieczeństwo będą w stanie uruchomić weryfikację dwuskładnikową (2FA), która do odblokowania wymagać będzie nie tylko skanu twarzy, ale również odcisków linii papilarnych.

Podstawowym systemem zabezpieczenia biometryczne nadal pozostanie Face ID. Czytnik linii papilarnych będzie drugim, dodatkowym sposobem na odblokowanie urządzenia. Przyda się w momencie, gdy mamy założoną maskę, a nie posiadamy zegarka Apple Watch.

Więcej informacji o weryfikacji dwuskładnikowej znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 12.04.2021

Dowiedzieliśmy się kilku nowych informacji na temat ekranów, które trafią do iPhone'a 13. Modele Pro i Pro Max otrzymają 120 Hz panele wyprodukowane przez LG Display oraz Samsunga. Dowiedzieliśmy się przy okazji jak będzie wyglądać zużycie energii. Smartfony z nowymi wyświetlaczami będą o 15-20% wydajniejsze energetycznie od swoich odpowiedników z rodziny iPhone 12.

Większą wydajność energetyczną Apple uzyska poprzez zastosowanie nowego procesora Apple A15, który wyprodukowany zostanie w udoskonalonym 5 nm procesie technologicznym.

Bazowe modele - iPhone 13 mini oraz iPhone 13 nadal wykorzystywać będą 60 Hz wyświetlacze Super Retina XDR.

Więcej informacji o nowym ekranie znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 14.04.2021

iPhone 13 ostatnią rodziną smartfonów z modelem mini

W zeszłym roku firma Apple wprowadziła do sprzedaży małego iPhone'a. Model mini otrzymał ekran o przekątnej 5,4 cala. Poza mniejszymi wymiarami oraz akumulatorem parametry techniczne są identyczne jak w przypadku większego iPhone'a 12.

Szybko okazało się, że po chwilowym entuzjazmie iPhone 12 mini nie sprzedaje się tak dobrze, jak planowano. Finalnie Apple postanowiło ograniczyć produkcję.

Ming Chi-Kuo przekazał dziś informacje o smartfonach Apple, które trafią na rynek w 2022 roku. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że iPhone 13 zadebiutuje w wersji mini. Będzie to ostatni smartfon firmy Apple z mniejszym ekranem. W 2022 roku na rynku pojawią się iPhone'y z wyświetlaczem o przekątnej 6,1 lub 6,7 cala.

iPhone 13 zadebiutuje w czterech wersjach - iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro.

Mówi się, że iPhone 13 mini będzie ostatnim modelem iPhone'a z ekranem o przekątnej poniżej 6 cali. W przyszył roku Apple zamierza zaprezentować zupełnie nowego iPhone'a SE. Będzie to duży smartfon z kadłubkiem zapożyczonym z iPhone'a 11. Oznacza to, że przez jakiś czas iPhone 13 mini będzie najmniejszym smartfonem w portfolio.

AKTUALIZACJA 19.04.2021

iPhone 13 Pro Max z jeszcze większą obudową obiektywów

Flagowe modele iPhone'a od 2019 roku posiadają kwadratową obudowę obiektywów. Tyczy się to linii iPhone 11 oraz iPhone 12. Okazuje się, że iPhone 13 zaoferuje jeszcze większą obudowę obiektywów.

Apple nie spoczywa na laurach i zamierza w dalszym ciągu powiększać obudowę aparatu w swoich największych smartfonach.

iPhone 13 Pro Max zaoferuje największą w historii smartfonów Apple obudowę obiektywów.

Na kanale EverythingApplePro na YouTube znajdziemy makiety 3D nadchodzących modeli, które oparto na ostatnich przeciekach w sprawie kolejnej generacji iPhone'a.

Z filmiku dowiadujemy się, że nowy model będzie o 0,26 mm grubszy od aktualnie sprzedawanego iPhone'a 12 Pro Max.

W zamian za większą obudowę obiektywów otrzymamy mniejsze wycięcie w ekranie. Wszytko dzięki Face ID trzeciej generacji.

Smartfony z rodziny iPhone 13 poza zwiększoną grubością zaoferują identyczne wymiary obudowy. Apple przeniesie umiejscowienie przycisków do regulacji głośności. Znajdą się one bliżej górnej krawędzi.

Więcej informacji o obudowie obiektywów iPhone'a 13 Pro Max znajdziesz tutaj.

iPhone 13 mini z mniejszym wycięciem i 5,4 calowym ekranem

iPhone 13 mini będzie ostatnim małym smartfonem od Apple.

Kompaktowy model przyciąga wzrok dwoma zmianami. Na pleckach znajdziemy kwadratowa obudowę aparatu z dwoma obiektywami. W tegorocznym modelu zostaną one umieszczone na skos, a nie pod sobą.

Apple zmodyfikowało wygląd obudowy obiektywów oraz przesunęło nieco przyciski głośności. Oznacza to, że pokrowce z modelu iPhone 12 mini nie będą pasować.

iPhone 13 mini będzie ostatnim modele o zmniejszonych wymiarach. W 2022 roku Apple nie zdecyduje się na prezentacje modelu mini.

Więcej informacji o iPhone 13 mini znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 05.05.2021

iPhone 13 - europejskie modele w końcu z pełnoprawnym modemem sieci 5G

Nie jest tajemnicą, że europejskie modele iPhone'a 12 posiadają wolniejszy modem sieci 5G, który nie wspiera technologii mmWave stosowanej między innymi w Stanach Zjednoczonych.

Apple po kilku miesiącach zdało sobie sprawę, że cięcie kosztów o kilka dolarów nie ma sensu. iPhone 13 globalnie otrzyma modem sieci 5G z wsparciem dla technologii mmWave oraz Sub 6 GHz. Oznacza to, że smartfony dostaną dodatkową antenę, która widoczna będzie na jednym z boków ramki.

Informację o obecności nowego modemu sieci 5G w standardzie mmWave i Sub-6Ghz przekazał znany analityk Ming Chi-Kuo.

Apple wykorzysta modem Qualcomm X60, który pozwoli osiągnąć większe transfery danych w porównaniu do modemu X55 z iPhone 12.

iPhone 13 może być ostatnim smartfonem od Apple wyposażonym w modem firmy trzeciej. Gigant z Cupertino wykupił część Intela zajmującą się modemami sieci komórkowej i opracowuje własne produkty.

Więcej informacji o nowym modemie 5G iPhone'a 13 znajdziesz tutaj.

iPhone 13 Pro Max - mniejszy notch = większy aparat

Do sieci trafiły filmiki z pełnowymiarową atrapą iPhone'a 13 Pro Max. Kanał Unbox Therapy na YouTube pokusił się o porównanie nadchodzącego flagowca z aktualnym modelem. Jego wyniki są dosyć ciekawe.

iPhone 13 Pro Max otrzyma ulepszony aparat. Przysłona obiektywu ultraszerokokątnego ma wynosić f/1,8. W aktualnie sprzedanym iPhone 12 Pro Max mamy aparat ultrawide z przysłona f/2,4.

Zmiana aparatów spowodowała, że obudowa obiektywów jest jeszcze większą. Na zdjęciach widoczna jest wyraźna różnica pomiędzy wyspą z aparatami iPhone'a 12 Pro Max, a iPhone'a 13 Pro Max.

Atrapa iPhone'a 13 Pro Max wskazuje, że nadchodzący model będzie podobnych wymiarów, co poprzednik. Nie oznacza to jednak, że skorzystamy z takich samych akcesoriów.

Nowy model otrzyma znacznie mniejsze wycięcie w ekranie. Głośnik zostanie przeniesiony z notcha na górną ramkę, a elementy kamery TrueDepth są bliżej siebie.

Pozostałe elementy takie jak przyciski, port na kartę SIM czy gniazdo do ładowania pozostały na swoich miejscach. Nie zmieniło się również logo Apple znajdujące się na środku plecków.

Więcej informacji o wyglądzie iPhone 13 Pro Max znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 12.05.2021

iPhone 13 - większe wymiary zewnętrzne i grubość

Nie od dziś wiemy już, że smartfony z rodziny iPhone 13 zaoferują jeszcze większą wyspę z aparatami. Element ten rośnie nieustannie od prezentacji iPhone'a 11 jesienią 2019 roku. Najnowsze informacje potwierdzają, że w smartfonach z serii iPhone 13 urośnie nie tylko aparat. Urządzenia mają być grubsze od swoich poprzedników.

Dlaczego wbrew logice nowe modele będą bardziej masywne od sprzedawanych obecnie smartfonów iPhone 12 z 2020 roku? Wszystko ze względu na zupełnie nowe obiektywy, które potrzebują więcej miejsca w obudowie.

Portal MacRumors przekazał dane techniczne dotyczące nadchodzących modeli. Wynika z nich, że iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro otrzymają obudowę o grubości 7,57 mm. Oznacza to, że będą o 0,17 mm grubsze od poprzedników.

Razem z obiektywami wzrosną również wymiary zewnętrzne obudowy obiektywów. Będzie ona o kilka mm większa.

Portal MacRumors przekazał, że informacje pochodzą z wiarygodnego źródła.

Więcej informacji o wyspach z aparatami i wymiarach zewnętrznych znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 18.05.2021

iPhone 13 - na jakie nowości liczą posiadacze starszych modeli?

Użytkownicy aktualnie sprzedawanych modeli iPhone'a zostali zapytani o swoje oczekiwania w stosunku do nadchodzącego iPhone'a 13. Na jaką funkcję czekają najbardziej?

Ankieta została przeprowadzona przez portal SellCell.com. Wynika z niej, że w dobie pandemii COIVD-19 posiadacze smartfonów Apple z systemem skanowania twarzy Face ID liczą na powrót tradycyjnego rozwiązania jakim jest czytnik linii papilarnych Touch ID.

Przypominamy, że z najdroższych modeli iPhone'a, Touch ID zostało usunięte w 2017 roku. Od 2018 roku Apple prezentuje nowe modele z Face ID. Wyjątkiem jest tu najtańszy iPhone SE 2020.

Aktualnie sprzedawane modele iPhone'a posiadają system skanowania twarzy, który nie działa w momencie, gdy nosimy maskę. Rozwiazanie to obecnie utrudnia korzystanie z telefonu i przypomina użytkownikom iPhone'a czasy, gdy smartfony te nie posiadały zabezpieczeń biometrycznych. Każdorazowa próba odblokowania urządzenia w momencie noszenia maski kończy się prośbą o podanie kodu PIN.

W badaniu przeprowadzonym na próbie 3040 użytkowników iPhone'a, aż 21% z nich oczekuje powrotu Touch ID. Na drugim miejscu jest ekran o podwyższonej częstotliwości odświeżania, a stawkę zamyka mniejsze wycięcie w ekranie.

Co ciekawe tylko 1% badanych chciałoby zobaczyć w tym roku składnego iPhone'a z elastycznym ekranem.

Czy Touch ID powróci do iPhone'a 13? Tego dowiemy się już jesienią. Jest to prawdopodobne, ale pamiętajmy, że również iPhone 12 miał zadebiutować na rynku z Touch ID w ekranie.

AKTUALIZACJA 28.05.2021

iPhone 13 - ruszyła masowa produkcja procesora Apple A15

Nadchodzące smartfony od Apple otrzymają układ Apple A15. Tajwański producent układów scalonych - TSMC - będący jednocześnie głównym dostawcom chipów do smartfonów firmy Apple, rozpoczął właśnie produkcje najnowszego układu Apple A15.

Apple w tym roku woli dmuchać na zimne i zamawia podzespoły z dużym wyprzedzeniem. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnemu przesunięciu premiery nowych smartfonów. Przypominamy, że w zeszłym roku na iPhone'a 12 czekaliśmy o ponad miesiąc dłużej.

Najnowszy układ powstawać będzie w tym samym 5 nm procesie technologicznym. Oznacza to, że TSMC nie musi zbytnio przygotowywać się do jego produkcji.

Nowy procesor zapewni większą wydajność i mniejsze zużycie energii. Obecnie nie znamy jego specyfikacji technicznej.

Więcej informacji o procesorze Apple A15 znajdziesz tutaj.

Apple największym odbiorcom ekranów AMOLED do smartfonów

Firma Apple wkrótce przegoni Samsunga i stanie się największym nabywcom ekranów AMOELD do smartfonów.

Według najnowszych doniesień portalu DigiTimes, Apple intensywnie przygotowuje się do premiery nowych smartfonów z rodziny iPhone 13. Firma złożyła spore zamówienie na ekrany AMOLED. Dzięki ostatnimi kontraktowi przedsiębiorstwo stanie się największym odbiorcom matryc AMOLED dla smartfonów.

Według badań firmy analitycznej Omedia, Apple w całym 2021 roku kupi 169 milionów ekranów AMOLED. W zeszłym roku zamówiono 114,5 miliona sztuk ekranów AMOLED.

Większe zapotrzebowanie na ekrany AMOLED wynika z prezentacji nowych smartfonów iPhone 13. Dodatkowo Apple dalej sprzedawać będzie iPhone 12. Smartfony te nadal pozostaną w ofercie. Jednocześnie Apple usunie z niej iPhone'a Xr, który korzysta z wyświetlacza IPS LCD.

Największym dostawcom ekranów AMOLED dla Apple będzie Samsung. Koreańczycy wyprodukują ponad 110 milionów egzemplarzy. Na drugim miejscu LG z 50 milionami wyświetlaczy oraz BOE z 9 milionami sztuk.

Więcej informacji o zamówieniu na ekrany AMOELD znajdziesz tutaj.

iPhone 13 - stabilizacja obrazu sensor-shift w każdym modelu

Wszystkie modele z rodziny iPhone 13 otrzymają optyczną stabilizację obrazu z przesunięciem, która obecnie dostępna jest jedynie w modelu iPhone 12 Pro Max.

Skąd o tym wiemy? Aby zaspokoić potrzeb na nowe systemy stabilizacji obrazu producenci zwiększają produkcję o 30-40%.

Sensor-shift - stabilizacja optyczna z możliwością przesunięcia całego sensora poprawia stabilizację obrazu i zapewnia lepszą jakość zdjęć mimalizując przy tym ryzyko przypadkowego poruszenia i rozmycia fotografii. Jest to rozwiazanie znane od lat z lustrzanek.

Więcej informacji o nowym systemie stabilizacji obrazu znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 07.06.2021

iPhone 13 - szybsze 5G może podnieść cenę detaliczną

Nie od dziś wiemy, że Apple wycofa się z pomysłu produkcji iPhone'a 13 w dwóch wersjach. Obecnie modele iPhone 12 z USA posiadają modem 5G kompatybilny z sieciami mmWave oraz Sub-6GHz. Egzemplarze z Europy oraz reszty świata obsługują jedynie 5G w technologii Sub-6GHz.

Najnowsze plotki potwierdzają, że iPhone 13 w każdej wersji niezależnie od rynku otrzyma modem sieci 5G ze wsparciem dla Sub-6GHz oraz mmWave. Niestety zastosowanie wydajniejszego modemu sieci 5G może negatywnie wpłynąć na finalną cenę urządzeń. Oznacza to, że iPhone 13 może być droższy od iPhone'a 12.

iPhone 13 - każdy model z pojemniejszym akumulatorem na pokładzie

Tegoroczne modele iPhone'a otrzymają pojemniejsze akumulatory, ale nie powinniśmy liczyć na lepsze czasy pracy na baterii.

Dzięki najnowszemu przeciekowi z Chin poznaliśmy właśnie pojemności akumulatorów w poszczególnych modelach z rodziny iPhone 13. Smartfony nadal zaoferują baterie mniejsze od Androidowej konkurencji, ale ogniwa będą o kilka-kilkanaście procent pojemniejsze od swoich odpowiedników zastosowanych w modelach z rodziny iPhone 12.

iPhone 13 mini otrzyma ogniwo o pojemności 2406 mAh, iPhone 13/13 Pro o pojemności 3095 mAh, iPhone 13 Pro Max o pojemności 4352 mAh.

Zeszłoroczne modele posiadają akumulatory o pojemności 2227 mAh (iPhone 12 mini), 2815 mAh (iPhone 12 i iPhone 12 Pro) oraz 3687 mAh (iPhone 12 Pro Max).

Oznacza to, że największy model iPhone 13 Pro Max otrzyma akumulator o pojemności większej o aż 18%. W przypadku mniejszych modeli mowa o wzrostach o odpowiednio 10% oraz 8%.

Apple zastosowało większe baterie, aby utrzymać takie same czasy pracy z włączoną funkcją Always-On, która ma być jedną z największych nowości modeli z rodziny iPhone 13. Oznacza to, że nie powinnismy liczyć na dłuższy czas pracy z dala od ładowarki.

AKTUALIZACJA 09.06.2021

iPhone 13 - nowa, pomarańczowa wersja kolorystyczna

Apple po raz kolejny zamierza odświeżyć gamę kolorów najnowszej generacji iPhone'a. Na jaki kolor możemy liczyć w tym roku?

Gigant z Cupertino znany jest z produkcji tańszych wersji iPhone'a w wielu wariantach kolorystycznych. W taki oto sposób iPhone'a Xr kupimy w kolorze białym, czarnym, niebieskim, koralowym, żółtym oraz (PRODUCT)RED. Nieco nowszy iPhone 11 dostępny jest w wersji z białą, czarną, zieloną, żółtą, fioletową lub czerwona obudową.

Aktualna generacja - iPhone 12 - sprzedana jest w kolorzebiałym, czarnym, niebieskim, zielonym, (PRODUCT)RED oraz fioletowym (dołączył do gamy wiosną 2020 roku).

Zgodnie z najnowszymi informacjami przekazanymi przez Iana Zelbo, iPhone 13 oraz iPhone 13 mini mogą być sprzedawane w nowej - pomarańczowej wersji kolorystycznej.

Do sieci trafiły już rendery ukazujące pomarańczowego iPhone'a 13. Trzeba przyznać, że kolor wygląda bardzo oryginalnie i ciekawie.

Możliwe, że pomarańczowa obudowa trafi również do modeli iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max. Jeżeli tak się stanie, z pewnością będzie to nieco ciemniejszy odcień.

AKTUALIZACJA 15.06.2021

iPhone 13 - nowy wygląd wycięcia w ekranie ujawniony

Dzięki Europejskiej Komisji Gospodarczej poznaliśmy kolejne informacje dotyczące nadchodzących smartfonów z rodziny iPhone 13. Tegoroczne modele zostały właśnie dodane do bazy danych, aby otrzymać stosowne certyfikaty przed wprowadzeniem do sprzedaży.

Jeden z dokumentów certyfikacyjnych wyciekł do sieci, a my możemy się mu przyjrzeć i wywnioskować, jakie nowości zaoferuje iPhone 13.

Nadchodzące smartfony otrzymają następujące numery modeli A2628, A2630, A2634, A2635, A2640, A2643 oraz A2645.

Smartfony certyfikowane były z systemem operacyjnym iOS 14, ale wiemy, że sprzedawane będą z preinstalowany systemem operacyjnym iOS 15, który aktualnie pozostaje w fazie testów.

W chwili obecnej nie da się jednoznacznie przypisać numerów modeli do danych smartfonów.

Dokumenty Europejskiej Komisji Gospodarczej wskazują, że iPhone 13 zaoferuje mniejsze wycięcie w ekranie. Apple po raz pierwszy od 2017 roku zdecyduje się na zmniejszenie wymiarów notcha. To istotna wiadomość. Możliwe, ze iPhone 13 wyświetli więcej informacji na pasku powiadomień.

AKTUALIZACJA 18.06.2021

iPhone 13 - pełnowymiarowa makieta na filmie wideo

Na YouTube udostępniono kolejny filmik o nadchodzącym iPhone 13. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na nagraniu widzimy pełnowymiarową makietę nadchodzącego smartfona od Apple.

Replika iPhone'a 13 pokazuje nową obudowę obiektywów oraz wymiary zewnętrzne. iPhone na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do poprzednika - modelu z serii 12.

Klon iPhone'a 13 z pewnością nie oddaje finalnego designu. Widzimy, że tacka na karty SIM została umieszczona niedaleko obudowy obiektywów. Jest małe prawdopodobieństwo, że Apple przesunie ten element z dolnej części obudowy.

Na filmiku widać także nowe, mniejsze wycięcie w ekranie z kamerką do selfie umieszczoną na środku. Co ciekawe cały klon działa i pracuje pod kontrolą Androida z nakładką przypominająca iOS.

Warto dodać, że urządzenie posiada złącze słuchawkowe Jack na górnej krawędzi. Ostatnim modelem z tym elementem był iPhone SE z początku 2016 roku. Apple z pewnością nie powróci do stosowania złącza słuchawkowego w kolejnej generacji iPhone'a.

Więcej informacji o nowej wersji kolorystycznej iPhone'a 13 znajdziesz tutaj.

iPhone 13 - wracają wersje kolorystyczne z 2013 roku

iPhone 12 przyniósł klasyczną obudowę z płaskimi ramami, którą znamy z modeli iPhone 4/4s/5/5s. Teraz czas na kolejną "nowość", którą widzieliśmy już kilka lat temu. Najnowsze plotki sugerują, że iPhone 13 dostępny będzie w nowej, odważnej wersji kolorystycznej.

Bazowe modele iPhone 13 mini oraz iPhone 13, które sprzedawane będą w większej ilości bardziej odważnych kolorów otrzymają dodatkowy wariant. W internecie mówi się o różowym modelu iPhone'a 13.

Apple posiadało już w swoim portfolio różowego smartfona. Mowa oczywiście o tanim modelu iPhone 5c, który zadebiutował na rynku razem z modelem 5s. Był to pierwszy tańszy iPhone. Smartfon posiadał plecki wykonane z poliwęglanu i sprzedany był w wielu wariantach kolorystycznych.

Możliwe, że różowy odcień z iPhone'a 5c trafi do tegorocznych modeli z rodziny iPhone 13. Wariant ten może zastąpić kolor fioletowy, który został dodany do oferty iPhone'a 12 wiosną 2021 roku.

Więcej informacji o różowym iPhone 13 znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 22.06.2021

Apple kończy produkcję iPhone 12 mini - premiera iPhone 13 mini coraz bliżej

W sieci pojawiły się informacje, które sugerują, że iPhone 12 mini osiągnął status EOL (End-Of-Life) w drugim kwartale 2021 roku. Oznacza to, że Apple zaprzestało już składania zamówień na produkcję tego urządzenia, a cały proces został wygaszony. Firma przeznaczyła również odpowiednią ilość urządzeń na sprzęt, który wysyłany będzie do konsumentów, którzy oddali na gwarancję wadliwe egzemplarze.

Do zbliżającej się premiery iPhone'a 13, model iPhone 12 mini będzie sprzedawany z zapasów magazynowych. Firma nie będzie już produkować kolejnych egzemplarzy. Nie dziwi nas fakt, że iPhone 12 mini został wycofany z produkcji jako pierwszy. Kompaktowy smartfon z ekranem o przekątnej 5,4 cala sprzedaje się znacznie gorzej, niż spodziewał się producent. Urządzenie produkowane było przez niecały rok.

TSMC faworyzuje Apple. Producenci elektroniki muszą zaczekać

TSMC jest jednym z najważniejszych podwykonawców firmy Apple. Tajwańczycy produkują między innymi procesory, które trafiają do smartfonów iPhone, tabletów iPad oraz komputerów Mac. Najnowsze przecieki sugerują, że TSMC odrzuca zamówienia od producentów elektroniki, komputerów i serwerów. Wszystko po to, aby skupić się na zamówieniach Apple oraz producentów samochodów.

Tajwańskie przedsiębiorstwo przekazało, że niedobór układów może potrwać nawet kilka lat. Firma obecnie skupi się na największych partnerach. W szczególności mowa o Apple, które przygotowuje się do premiery iPhone'a 13.

Według raportu DigiTimes Asia, który powołuje się na niezidentyfikowane źródła zbliżone do fabryk TSMC, Tajwańczycy w trzecim kwartale 2021 roku skupią się jedynie na produkcja podzespołów dla Apple oraz producentów samochodów osobowych. Produkcja komponentów do elektroniki użytkowej oraz komputerów innych producentów zejdzie na drugi plan.

iPhone 13 - produkcja i data premiery niezagrożone

Dzięki obietnicy ze strony TSMC produkcja iPhone'a 13 nie będzie opóźniona. Oznacza to, że możemy liczyć na premierę zgodnie z planem - we wrześniu 2021 roku.

Dodatkowo Apple zajęło się ponoć umową z Samsungiem, która ma zagwarantować produkcję odpowiednich ilości paneli OLED dla kolejnej generacji iPhone'a.

Wiadomości te pozwalają sądzić, że pomimo globalnego niedoboru chipów wszyscy zainteresowany zakupem iPhone'a 13 będą mogli kupić go bez większych problemów.

AKTUALIZACJA 23.06.2021

iPhone 13 - znamy datę premiery!

Analityk Dan Ives przekazał informacje dotyczące daty premiery iPhone'a 13. Co ważne padły konkretne daty, które zostały ustalone dzięki łańcuchowi dostaw podzespołów niezbędnych do produkcji nowych smartfonów od Apple.

Co ważne przecieki potwierdzają nasze wcześniejsze przypuszczenia - Apple odpowiednio zabezpieczyło się przed niedoborem chipów. Oznacza to, że debiut odbędzie się zgodnie z planem - we wrześniu 2021 roku.

Kiedy dokładnie zadebiutuje iPhone 13?

Smartfony zostaną zaprezentowane na specjalnej konferencji prasowej we wtorek 14 września 2021 roku. Przedsprzedaż rozpocznie się w piątek - 17 września 2021 roku, a pierwsze egzemplarze trafią do klientów tydzień później - w piątek 24 września 2021 roku.

Możliwe, że daty przesuną się o kilka dni w obie strony, ale to mało prawdopodobne. Apple często pokazuje urządzenia we wtorek i wprowadza je do przedsprzedaży oraz sprzedaży w piątek.

Więcej informacji o dacie premiery iPhone'a 13 znajdziesz tutaj.

Foxconn oferuje dodatkowe premiery dla pracowników składających iPhone'a 13

Foxconn to kolejny duży podwykonawca firmy Apple. To właśnie w jego fabrykach z pozyskanych części produkowane są smartfony z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Foxconn to również kolejne przedsiębiorstwo, któremu zależy na dobrych stosunkach z amerykańskim gigantem.

Według South China Morning Post firma Foxconn oferuje pracownikom wysokie premie podczas podpisywania umów na najbliższe miesiące. Nowe warunki otrzymują osoby, które wyrażają chęć pomocy przy produkcji nadchodzących modeli iPhone'a.

Raport wskazuje, że Foxconn oferuje premię w wysokości 8000 juanów (4640 zł) dla byłych pracowników, którzy chcieliby ponownie pracować w fabryce w Zhengzhou w Chinach. Wszystko po to, aby pomóc w produkcji iPhone'a 13 w szczytowym momencie przed jego premierą.

Z informacji przekazanych przez South China Morning Post wynika, że pracownicy otrzymają premie przez cztery miesiące pracy - do końca szczytowego sezonu.

Foxconn stosuje system premiowy przed premierą iPhone'a od 2010 roku (daty powstania fabryki w Zhengzhou).

iPhone 13 Pro - kolejny realistyczny koncept w sieci

Do premiery iPhone'a 13 pozostały niecałe trzy miesiące, a my nadal nie znamy dokładnie wyglądu obudowy. Spodziewamy się kilku zmian, ale brakuje konkretów, które prawdopodobnie poznamy dopiero na chwilę przed premierą.

Bazując na wszystkich dotychczasowych informacjach ConceptCreator we współpracy z LetsGoDigital przygotowali najnowsze rendery iPhone'a 13, które zostały udostępnione jako filmik na YouTube.

Na nagraniu widać, że na rewolucję nie powinniśmy liczyć. iPhone 13 przypominać będzie raczej zmodyfikowanego iPhone'a 12 i powinien otrzymać nazwę iPhone 12s.

iPhone 13 zaoferuje jeszcze większą obudowę obiektywów. Możliwe, że zmiana ta dotyczy jedynie modeli Pro. Powinno pojawić się także mniejsze wycięcie w ekranie. Wszystko dzięki bardziej kompaktowemu systemowi Face ID kolejnej generacji.

Niestety na renderach nie widać Touch ID. Możliwe, że sensor pojawi się w ekranie, ale jest to coraz mniej prawdopodobne.

Mniejszy notch może spowodować przeprojektowanie paska statusu. Większa powierzchnia pozwoli na wyświetlenie dodatkowych informacji, które znajdują się na górze ekranu w modelu SE 2020 i starszych iPhone'ach z Touch ID.

Cały projekt powinny uzupełnić nowe wersje kolorystyczne.

iPhone 13 - brak wersji 1 TB i podwyżek cenowych

Do sieci trafiły kolejne informacje dotyczące iPhone'a 13. Tym razem mowa o wersjach pojemnościowych i cenach. Informacje nie są dokładnie takie, jakich byśmy się spodziewali.

Według plotek na rynku nie pojawi się iPhone z 1 TB pamięcią masową, ale nie jest to najważniejsza informacja. Dużo gorzej prezentuje się fakt, że bazowe modele iPhone 13 mini oraz iPhone 13 nadal sprzedawane będą z 64 GB wbudowanej pamięci masowej. Do wariantu 128 GB, który w Androidowych flagowcach od dawna jest standardem będziemy musieli dopłacić.

Poniżej poszczególne konfiguracje bazowych modeli:

oraz modeli z rodziny iPhone 13 Pro:

Jak widać w tabelach powyżej pojemności będą takie same jak w modelach z 2020 roku. Identyczna ma być również cena.

Oznacza to, że ceny poszczególnych modeli powinny kształtować się następująco:

AKTUALIZACJA 24.06.2021

Użytkownicy obawiają się przesądów dotyczących nazwy iPhone 13

Apple nie jest firmą, która boi się przesądów, ale odmienne zdanie mają konsumenci, którzy korzystają ze sprzętu z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Obecnie na rynku sprzedane są modele z rodziny iPhone 12, a my z niecierpliwością czekamy na iPhone'a 13. Wszystko wskazuje na to, że firma Apple nie zamierza pomijać pechowej według niektórych użytkowników liczby. Potwierdzeniem tych przypuszczeń może być debiut systemów operacyjnych iOS 13 (2019) oraz macOS 10.13 (2017).

Według najnowszego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych przez firmę analityczną SellCell internauci obawiają się iPhone'a 13.

Aż 18% z grupy 3000 badanych potwierdziła, że wręcz boi się iPhone'a 13. Okazało się, że tylko 26% badanych nie ma zastrzeżeń do nazwy iPhone 13. Przeważająca większość konsumentów wolałaby, aby Apple zmieniło nazewnictwo. Wśród najcześciej padających propozycji wymieniano iPhone (2021) - 38%, iPhone 21 - 16%, iPhone 12s - 13% oraz iPhone 14 - 7%.

O co chodzi z pechową liczbą 13? Przesądy wynikają z babilońskiego systemu liczbowego, który opiera się na bazie liczby 12. Liczba 13 w tym systemie jest pierwszą dwucyfrową liczbą, która wymaga drugiej ręki do policzenia. Kciukiem jednej ręki i paliczkami czterech palców da się bowiem policzyć do 12.

Badanie SellCell pokazało również, że konsumenci są świadomi zbliżającej się premiery iPhone'a 13. Okazuje się, że większość z nich nie jest już zainteresowana zakupem modeli z rodziny iPhone 12. Aż 64% respondentów woli zaczekać do września i nabyć nowy model.

Ciekawych wniosków dowiedzieliśmy się również o oprogramowaniu iOS 15. Najnowszy system nie jest rewolucyjny, co potwierdzają badania. System operacyjny iPhone'a 13 przypadł do gustu 28% badanych, którzy są pod dużym wrażeniem. Ponad połowa - 52,6% jest niezadowolona lub zadowolona w niewielkim stopniu.

Więcej informacji o przesądach dotyczących nazwy znajdziesz tutaj.

iPhone 13 - znamy datę premiery oraz startu sprzedaży

Na niecałe trzy miesiące przed iPhone'a 13 poznaliśmy konkretną datę premiery. Kiedy zadebiutuje iPhone 13?

Wszystko wskazuje na fakt, że Apple solidnie zabezpieczyło się przed niedoborem chipów, a premiera jest niezagrożona i odbędzie się w trzecim tygodniu września 2021 roku.

Gigant z Cupertino ma zaprezentować iPhone'a 13 na specjalnej konferencji prasowej, która odbędzie się we wtorek 14 września 2021 roku. Przedsprzedaż rozpocznie się nieco później - w piątek 17 września 2021 roku. Pierwsze urządzenia trafią do klientów w piątek 24 września 2021 roku.

Więcej informacji o dacie premiery iPhone'a 13 znajdziesz tutaj.

Wszystkie modele iPhone'a 13 pozują na kolejnych zdjęciach

Do sieci trafiły właśnie kolejne zdjęcia smartfonów z rodzin iPhone 13. Co ważne, na jednej fotografii możemy zobaczyć każdy model - od najmniejszego iPhone 13 mini do największego iPhone 13 Pro Max.

Warto podkreślić, że mowa o atrapach, które nie są funkcjonalnymi smartfonami. Egzemplarze tego typu powstają, aby producenci akcesoriów mogli przed premierą przygotować swoje produkty. Oznacza to jedno - makiety muszą mieć wymiary i wygląd zgodne z produkcyjnymi modelami.

Na zdjęciu widać panel tylny. Pierwsze, co rzuca się w oczy to inne usytuowanie aparatów w iPhone 13 mini oraz iPhone 13. Dwa obiektywy umieszczono teraz po przekątnej. Lampa błyskowa wylądowała nieco wyżej, a mikrofon niżej. iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max maja zauważalnie większą wyspę z trzema obiektywami.

Zauważyć możemy również, że bazowe modele nadal oferowane będą z błyszczącymi, a droższe z matowymi pleckami. Na zdjęciu widać, że iPhone 13 mini, iPhone 13 i iPhone 13 Pro dostępne będą w kolorze białym/srebrnym, ale odcień różnił się będzie nieco w droższych modelach.

Sonny Dickson, który umieścił zdjęcie w internecie uważa, że największy iPhone 13 Pro Max będzie nieco większy od aktualnie sprzedanego iPhone'a 12 Pro Max. Dodatkowo wszystkie modele maja być nieco grubsze (o ułamki milimetrów) i zaoferują bardziej wystające obudowy obiektywów. Zmiany te wynikają z zastosowania pojemniejszych akumulatorów oraz zmodyfikowanych aparatów.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami bazowe modele iPhone 13 mini oraz iPhone 13 otrzymają dwa aparaty. Wszystkie smartfony dostaną Sensor Shift - stabilizację przesunięcia obiektywu. Obecnie funkcję tą znajdziemy jedynie w modeli iPhone 12 Pro Max.

LiDAR nadal dostępny będzie w modłach Pro oraz Pro Max.

iPhone 13 mini - ostatni flagowy iPhone z małym ekranem

Apple nie zaprezentowało jeszcze smartfonów z rodziny iPhone 13, a analityk Ming Chi-Kuo przekazał już pierwsze informacje dotyczące modeli na 2022 rok. Wynika z nich, że Apple w przyszłym roku zrezygnuje z prezentacji mniejszego iPhone'a.

W tym miejscu należy przypomnieć, że Apple od dłuższe czasu posiada w swoim portfolio mniejsze smartfony. Mowa o dwóch generacjach iPhone'a SE oraz iPhone 12 mini. Niestety zminimalizowana wersja flagowca sprzedaje się poniżej oczekiwań, a jej produkcja została już zakończona. Wyniki finansowe jasno pokazują, że konsumenci, którzy szukają małego urządzenia, wybierają znacznie tańszego iPhone'a SE.

iPhone 13 mini może być ostatnim flagowym modelem iPhone'a z ekranem o przekątnej poniżej 5,5 cala. W przyszłym rynku na rynku zadebiutują modele z wyświetlaczami o przekątnej 6,1 cala oraz 6,7 cala. Prawdopodobnie zobaczymy iPhone'a 14, iPhone'a 14 Max, iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro Max.

Mały iPhone może powrócić jako kolejna generacja iPhone'a SE, ale informacja ta jest niepotwierdzona. Ostatnie plotki zakładały, że iPhone SE 2021/2022 będzie zmodyfikowanym iPhone'm 11 z ekranem o przekątnej 6,1 cala.

AKTUALIZACJA 25.06.2021

Apple nasyła prawników na osoby ujawniające informację o nadchodzących produktach

Apple zatrudniło kancelarię prawną, która upomniała kilku dziennikarzy technologicznych, którzy przekazują informacje o produktach Apple przed ich oficjalną premierą.

Według postów z portalu społecznościowego Weibo firma Apple zleciło niedawno kancelarii prawnej wysłanie listów upominających do osób, które publikują w sieci informacje dotyczące iPhone'a 13.

Według Apple wiadomości te wprowadzają klientów w błąd, a dodatkowo wpływają negatywnie na sprzedaż aktualnie sprzedanych produktów.

Kang - jeden z leaksterów, którzy otrzymali upomnienia przekazał, że od teraz będzie usuwał niektóre starsze posty ze swoich kont społecznościowych. Dodatkowo uważa on, że Apple nie powinno ingerować w jego konto na Weibo. Przestrzegł on również inne osoby przed publikowaniem informacji o produktach firmy Apple w sieci. Według Apple publikacja takich informacji jest naruszeniem i nadużyciem informacji handlowych.

iPhone 13 skorzysta na problemach firmy Huawei

Znany analityk Ming Chi Kuo podzielił się swoimi najnowszymi spostrzeżeniami. Wynika z nich, że firma spodziewa się wzmożonych dostaw iPhone'a 13 we wrześniu 2021 roku. Oprócz nowych funkcji, głównym powodem silnego wzrostu sprzedaży smartfonów z rodziny iPhone 13 ma być brak dostępu do usług Google na urządzeniach firmy Huawei.

Kuo wierzy, że Apple pobije swoje wyniki finansowe nie tylko w 2021 roku. Zapowiada on, że firmie dobrze powodzić się będzie również w 2022 roku. Apple ma sprzedać odpowiednio po 230-240 milionów iPhone'a w 2021 roku oraz 250-260 milionów sztuk w 2022 roku.

W 2020 roku firma sprzedała 195 milionów egzemplarzy. Liczba spadła w związku z pandemią koronawirusa.

Udziały firmy Huawei spadają od momentu umieszczenia na czarnej liście Departamentu Handlu USA. Decyzja ta spowodowała utratę dostępu do usług Google.

W I kwartał 2020 roku firma Huawei miała 17% udziały w rynku. Rok później - w I kwartale 2021 roku udziały wynosiły zaledwie 4%.

Kuo przewiduje, że w drugiej połowie 2021 roku firma Apple sprzeda 88 milionów sztuk iPhone'a. W podobnym okresie czasu w 2020 roku firma sprzedała 76 milionów sztuk.

Przy okazji dowiedzieliśmy się również, że Apple wprowadzi na rynek iPhone'a SE w przyszłym roku.

AKTUALIZACJA 28.06.2021

Otrzymaliśmy właśnie kolejne informacje dotyczące iPhone'a 13. Ming Chi-Kuo przekazał, ze droższe modele Pro i Pro Max otrzymają zmodernizowany aparat ultraszerokokątny z autofocusem. To spora nowość - do tej pory każdy iPhone z obiektywem ultraszerokokątnym wykorzystywał stało-ogniskową optykę.

Informacja została przekazana w najnowszej notatce do inwestorów. W porównaniu do aparatu z iPhone'a 12 możemy spodziewać się ostrzejszych i wyraźniejszych zdjęć niezależnie od odległości. Dodatkowo dzięki autofocusowi uda się wyeliminować zdjęcia, w których jedynie część obrazu jest ostra.

W tym roku nowy aparat ultraszerokokątny trafi jedynie do iPhone'a 13 Pro oraz iPhone'a 13 Pro Max. W przyszłym roku autofocus w aparacie ultraszerokokątnym dostępny będzie w każdym modelu z rodziny iPhone 14.

AKTUALIZACJA 29.06.2021

Kolejne atrapy iPhone'a 13 w sieci - co zdradzają?

Do sieci trafiły kolejne atrapy przedstawiające tegoroczne modele iPhone'a. Tym razem mowa o białych odpowiednikach iPhone'a 13 oraz iPhone'a 13 Pro.

pic.twitter.com/TpDnx01dTY

— DuanRui (@duanrui1205) June 29, 2021

Atrapy pozwalają zapoznać się z najważniejszymi zmianami wizualnymi na kilka miesięcy przed faktyczną premierą urządzenia. Apple przygotowuje je, aby producenci akcesoriów mieli czas na stworzenie produktów dla iPhone'a 13.

Na najnowszych zdjęciach widać, że smartfony z rodziny iPhone 13 faktycznie otrzymają mniejsze wcięcie w ekranie. Apple przeprojektowało również obudowę obiektywów. W tańszych modelach iPhone 13 oraz iPhone 13 mini soczewki ułożone będą po przekątnej.

AKTUALIZACJA 05.07.2021

iPhone 13 może zaoferować ładowanie zwrotne

Najnowsze informacje sugerują, że Apple dogoni w końcu androidową konkurencję i zaoferuje w modelach z rodziny iPhone 13 bezprzewodowe ładowanie zwrotne.

W zeszłym roku smartfony iPhone otrzymały system magnetycznego ładowania oraz dołączania akcesoriów MagSafe. W tym roku rozwiązanie to może zostać rozszerzone o funkcję bezprzewodowego ładowania zwrotnego. Umożliwi ona ładowanie bezprzewodowe innych smartfonów lub akcesoriów takich jak słuchawki.

Max Weinbach z XDA-Developers przekazał, że nowe modele otrzymają większe cewki do ładowania bezprzewodowego.

Zastosowanie większych cewek może spowodować wzrost prędkości ładowania oraz zmniejszenie temperatury wydzielanej podczas całego procesu. W chwili obecnej modele z rodziny iPhone 12 obsługują maksymalnie 15 W ładowanie MagSafe oraz 18 W ładowanie przewodowe.

W sieci znajdziemy plotki, które sugerują, że modele z rodziny iPhone 13 w końcu otrzymają szybszy system ładowania przewodowego. Apple stosuje to samo rozwiązanie od czterech lat. W ciągu tego czasu konkurencja opracowała wielokrotnie szybsze systemy ładowania baterii w smartfonach.

Dokumenty z FCC - Federalnej Komisji Łączności Stanów Zjednoczonych wskazują, że maksymalna moc ładowania zwrotnego wynosić będzie 5 W.

Pierwotnie iPhone miał otrzymać ładowanie zwrotne jeszcze w 2019 roku, ale Apple z niewiadomych powodów nie zaoferowało tej opcji. Z ładowania zwrotnego nie skorzystają posiadacze smartfonów z rodziny iPhone 11 oraz iPhone 12.

Inne plotki głoszą, że ładowanie zwrotne zostanie wprowadzone dopiero w 2022 roku. Wiemy również, że Apple pracuje nad iPadem Pro ze szklanymi pleckami, który również pozwoli na bezprzewodowe ładowanie innych urządzeń.

AKTUALIZACJA 06.07.2021

iPhone 13 - znamy oficjalne nazwy!

Portal Economic Daily News przekazał właśnie informacje o oficjalnych nazwach handlowych iPhone'a 13. Czy Apple przygotowało dla nas niespodziankę?

Okazuje się, że firma podeszła do sprawy bardzo przewidywalnie i wykorzysta znany od lat schemat. W skład rodziny iPhone 13 wejdą następujące modele:

Jak widać powyżej jedyną różnica w nazwie będzie zmiana cyferki z 12ki na 13kę.

Informacje otrzymaliśmy z łańcucha dostaw. Raport mówi, że Apple utrzyma aktualnie stosowane nazewnictwo. Potiwerdzona została także informacje o wprowadzeniu do sprzedaży wszystkich czterech modeli w tym samym czasie. Rok temu w związku z problemami produkcyjnymi Apple opóźniło premierę wszyskich modeli, a dodatkowo iPhone 12 mini oraz iPhone 12 Pro Max zadebiutowały w sklepach po iPhone 12 i iPhone 12 Pro.

Uzyskane przez nas informacje potwierdzają, że firma Apple nie boi się przesądów i pomimo próśb użytkowników nie pominie cyfry 13.

iPhone 13 - wszystkie wersje kolorystyczne

Jesteś zdecydowany na zakup nadchodzącego iPhone'a 13? A wiesz już jaką wersję kolorystyczną wybrać? Do sieci trafiły właśnie najnowsze informacje dotyczące wariantów kolorystycznych smartfonów z rodziny iPhone 13.

Na samym początku zaczniemy od nowości. Mowa o kolorze Matte Black, który był już stosowany w 2016 roku. W identycznym wariancie kolorystycznym mogliśmy kupić iPhone'a 7.

Kolor Matte Black trafi do modeli iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

iPhone 13 zadebiutuje również w wersji Rose Gold. Ponownie jest to wariant kolorystyczny, który znamy ze starszych modeli.

Apple nadal ma kontynuować sprzedawanie fioletowych modeli iPhone 13 mini i iPhone 13.

Nie zabraknie koloru pomarańczowego, (PRODUCT)RED, białego, żółtego, niebieskiego oraz zielonego. W takich wariantach sprzedawany będzie iPhone 13 oraz iPhone 13 mini.

Droższe modele iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max zakupimy również w kolorze srebrnym oraz grafitowym.

Firma prawdopodobnie wycofa się z koloru niebieskiego - Pacific Blue.

AKTUALIZACJA 06.07.2021

Apple ponownie zawiera umowy z byłymi podwykonawcami

Najnowszy raport DigiTimes Asia przekazany przez MacRumors donosi, że Apple ponownie podpisuje umowy z podwykonawcą, który w przeszłości produkował sprzęt Apple. Gigant z Cupertino odświeża kontrakt z Pegatronem - drugim największym tajwańskim producentem elektroniki.

Pegatron ma zająć się produkcją najmniejszego modelu iPhone 13 mini. Apple w przeszłości zawiesiło umowy z Pegatron ze względu na fałszowanie dokumentów oraz ukrywanie faktu, że w fabrykach pracują studenci. Fakty te naruszały kodeks postępowania dostawców firmy Apple.

Studenci, którzy pracowali w fabrykach brali dodatkowe nadgodziny oraz pracowali w nocy, na co nie godziło się Apple.

Po odkryciu nieścisłości firma Apple nałożyła na Pegatron nadzór kuratorski. W przeszłości Pegatron był drugim co do wielkości dostawcą części do iPhone'a.

Wszystko wskazuje na to, że Pegatron ponownie stosuje się do kodeksu postępowania podwykonawców firmy Apple.

Tajwańskie przedsiębiorstwo jesienią/zimą 2021 roku rozpocznie produkcję iPhone'a 13 mini.

iPhone 13 Pro Max - pokrowiec pokazuje gigantyczną obudowę obiektywów

Na portalu społecznościowym Weibo można odnaleźć nowe zdjęcie, które rzekomo przedstawia pokrowiec zaprojektowany dla iPhone'a 13 Pro Max. Umieszczono w nim aktualnego flagowca - model iPhone 12 Pro Max, aby pokazać jak duża będzie wyspa z aparatami.

Fotografia ukazuje ogromną wyspę na aparaty, która będzie zauważalnie większa od tej z iPhone'a 12 Pro Max, która sama do najmniejszych nie należy.

Nadchodzący iPhone 13 Pro Max zaoferuje nowy aparat ultraszerokokątny. Apple zmieni również parametry matrycy głównej. Nadal do dyspozycji będziemy mieli obiektyw szerokokątny, ultraszerokokątny oraz makro. Nie zabraknie również LIDARu.

AKTUALIZACJA 09.07.2021

Kolejne zdjęcia akcesoriów do iPhone'a 13

Do sieci za pośrednictwem chińskiego portalu społecznościowego Weibo trafiły kolejne fotografie przedstawiające akcesoria do iPhone'a 13. Tym razem mowa o cienkich pokrowcach wykonanych z plastiku. Zostały one wsadzone do obecnie sprzedawanych modeli z rodziny iPhone 12. Porównanie to pokazuje, ze wyspy z aparatami będą w innych (większych) rozmiarach.

Dodatkowo iPhone 13 mini oraz iPhone 13 otrzymają zmodyfikowany układ obiektywów, które podobnie jak w Pixelach umieszczone będą po skosie.

iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max zostaną wyposażone w jeszcze większa obudowę obiektywów, która sięgać będzie prawie połowy szerokości całej obudowy. Na fotografiach umieszczonych na portalu społecznościowym Weibo widać, że aparaty będą nieco bardziej wystawać z obudowy. Dodatkowo Apple postanowiło przesunąć obiektyw ultraszerokokątny, teleobiektyw oraz LiDAR nieco niżej. Lampa błyskowa została przesunięta nieco do środka korpusu.

Apple zmodyfikowało także położenie mikrofonu - on również znajdzie się niżej.

Na swoim miejscu pozostanie jedynie aparat główny znajdujący się przy lewej krawędzi obudowy.

AKTUALIZACJA 12.07.2021

LiDAR zarezerwowany dla iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max

DylanDKT przekazał za pośrednictwem Twittera informacje dotyczące iPhone'a 13. Według niego skaner LiDAR pozostanie ekskluzywnym dodatkiem dla modeli iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Czujnik pozwalający skanować przestrzeń w 3D w czasie rzeczywistym w dalszym ciągu zostanie zarezerwowany jedynie dla najdroższych sprzętów firmy Apple. Podobne rozwiązanie znajdziemy również w tabletach iPad Pro.

Wcześniejsze plotki, które pojawiały się w sieci sugerowały, że iPhone 13 mini oraz iPhone 13 mogą otrzymać LiDAR. Nowsze raporty zaprzeczają tym doniesieniom. Teraz również DylanDKT przekazał, że LiDAR pozostanie ekskluzywnym wyposażeniem droższych modeli iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Warto podkreślić, że wcześniej DylanDKT za pośrednictwem Twitttera informował nas o nadchodzących urządzeniach Apple. Dotychczas jego plotki były wiarygodne.

AKTUALIZACJA 13.07.2021

Smartfony iPhone 13 na kolejnym filmiku

Portal MacRumors opublikował na YouTube nowy film, który prezentuje modele z nadchodzącej rodziny iPhone 13. Dodatkowo na nagraniu zobaczymy porównanie do aktualnie sprzedawanych modeli z zeszłego roku.

Do nakręcenia filmu wykorzystane zostały atrapy zbudowane dzięki renderom CAD, które trafiły jakiś czas temu do sieci. Na ujęciach widać, że makiety zostały wykonane z należytą dbałością o jakość. Wyglądają jak prawdziwe smartfony z wyłączonymi ekranami.

Atrapy zazwyczaj dokładnie odwzorowują wygląd nadchodzących urządzeń. Modele tworzone są dla producentów akcesoriów, aby mieli oni czas na stworzenie własnych pokrowców i szkieł dla nowych urządzeń.

Na wideo widać, że w tym roku nie powinniśmy spodziewać się sporych zmian wizualnych. Właśnie z tego powodu w sieci znajdziemy doniesienia o nazwie iPhone 12s. Głównymi zmianami wizualnymi jest mniejszy notch (wycięcie w ekranie) oraz układ aparatów po przekątnej w modelach iPhone 13 mini oraz iPhone 13.

Droższe modele z dopiskiem Pro i Pro Max posiadają podobną obudowę aparatów, ale będzie ona zauważalnie większa od wyspy z iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max.

Tańsze smartfony iPhone 13 mini oraz iPhone 13 otrzymają obudowę wykonaną ze szkła i aluminium. Tylne plecki będą błyszczące. Topowe smartfony iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max zostaną wyposażone w matowe plecki oraz ramkę wykonaną ze stali nierdzewnej.

Niestety ze względu na zmianę rozmiarów obudowy na aparaty, pokrowce dedykowane dla urządzeń z rodziny iPhone 12 nie będą kompatybilne z tegorocznymi smartfonami.

Nadchodzące modele posiadać będą tackę na kartę SIM umieszczoną w nieco innym miejscu. Apple przesunęło również przyciski regulacji głośności.

AKTUALIZACJA 14.07.2021

Apple zwiększa produkcją iPhone'a 13

Gigant z Cupertino zamierza zwiększyć produkcję smartfonów z rodziny iPhone'a 13. Firma Apple planuje wyprodukować 90 milionów sztuk do końca 2021 roku. Oznacza to wzrost o nawet 20% względem ubiegłorocznych modeli z serii iPhone 12.

Informacje podane przez Dobby Wu oraz Marka Gurmana z Bloomberga wskazują, że Apple liczy na rewelacyjną sprzedaż nadchodzących urządzeń.

Firma planuje zwiększyć produkcję, aby uniknąć wpadki znanej z zeszłorocznych modeli. Wystarczy przypomnieć, że premiera iPhone 12 została odroczona o miesiąc, wybrane modele trafiły do sprzedaży dopiero w listopadzie, a do pierwszego kwartału 2021 roku były spore problemy z zakupem wybranych konfiguracji.

Dodatkowo najnowszy raport potwierdza znane nam już informacje o nadchodzących urządzeniach:

Raport zasugerował również, że Apple dąży do całkowitego usunięcia wycięcia w ekranie.

iPhone z dwupryzmatowym persykopem?

Firma Apple nie zaprezentowała jeszcze żadnego urządzenia z wbudowanym aparatem peryskopowym. Tymczasem do sieci trafił patent, który sugeruje możliwość wykorzystania dwupryzmatowego aparatu peryskopowego do dużych przybliżeń.

Nie od dziś wiemy, że nadchodzące modele z rodziny iPhone 13 otrzymają nowy obiektyw do zdjęć z przybliżeniem, ale prawdopodobnie nie będzie to rozwiązanie, którego patent wyciekł właśnie do sieci.

Okazuje się, że Apple badało możliwość wykorzystania peryskopu w smartfonie już na początku 2018 roku - rok przed premierą Huaweia P30 z tą technologią.

Aparat peryskopowy od Apple ma mieć dwa pryzmaty, filtr podczerwieni oraz od czterech do pięciu elementów. Ideą dwóch pryzmatów jest możliwość umieszczenia czujnika równolegle do plecków smartfona, co pozwoli na zmniejszenie grubości konstrukcji przyszłych modeli iPhone'a.

Peryskop trafi do iPhone'a prawdopodobnie dopiero w 2022 roku lub później.

AKTUALIZACJA 19.07.2021

iPhone 13 może zawierać funkcję Always-On Display

Po udanej premierze iPhone'a 12 w zeszłym roku, Apple ma na celu pobić swój rekord z nadchodzącą serią iPhone'ów 13 w 2021 roku. W najnowszej publikacji swojego cotygodniowego biuletynu Power On, dziennikarz należący do redakcji serwisu Bloomberg, Mark Gurman, zarysowuje, czego klienci mogą oczekiwać od tegorocznego iPhone'a. Według Gurmana, zgodnie z wcześniejszymi informacjami na temat pojemności baterii, nowe iPhone'y 13 będą wyposażone w większe baterie, które mogą być używane do zasilania wyświetlaczy z częstotliwością odświeżania 120 Hz i ewentualnej funkcji Always-On Display.

W ostatnich modelach Apple Watch, wyświetlacz może pozostać włączony przy niższej jasności i zmiennej częstotliwości odświeżania. Pozwala to użytkownikom widzieć swoją tarczę zegarka przez cały czas. Gurman twierdzi, że Apple może wprowadzić podobną funkcjonalność do iPhone'a 13, pozwalając klientom widzieć na wyświetlaczu informacje takie jak godzina, data i ich powiadomienia przez cały czas.

Byłoby to możliwe dzięki wyświetlaczom LTPO, które mogą efektywnie utrzymywać wyświetlacz na niższej jasności przez cały czas, bez znaczącego wpływu na żywotność baterii. Wyświetlacze OLED LTPO, które mają być zawarte w modelach iPhone 13 Pro i Pro Max, umożliwiłyby również włączenie częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz.

AKTUALIZACJA 23.07.2021

iPhone 13 z LiDAR, modele Pro i Pro Max dostaną 1 TB pamięci masowej

W czerwcu analitycy z Wedbush twierdzili, że wszystkie modele iPhone'a 13 będą posiadać LiDAR, a modele Pro będą dostępne z maksymalnie 1 TB pamięci masowej. Później analitycy z TrendForce poinformowali, że w rzeczywistości będzie jednak inaczej, ograniczając LiDAR do dwóch modeli Pro i ich pamięci masowej do 512 GB.

Wedbush ma jednak oko na łańcuch dostaw w Azji i teraz powtarzają swoje wcześniejsze informacje - LiDAR będzie dostępny na wszystkich modelach iPhone'a 13, natomiast wersje Pro i Pro Max będą posiadać 1 TB pamięci masowej. Może to oznaczać, że niższe opcje pamięci (128 GB i 256 GB) również zostaną podwojone.

AKTUALIZACJA 26.07.2021

iPhone 13 dostanie szybkie ładowanie o mocy 25 W

Apple nie była pierwszą firmą, która wprowadziła funkcję szybkiego ładowania. Obecne ładowarki producenta iPhone'ów oferują moc 20 W. Według raportu MyDrivers, firma ma jednak zamiar zwiększyć tę moc do 25W.

Obecnie dostępne w sprzedaży modele iPhone'a - Xr, SE, 11, 12 mini, 12, 12 Pro oraz 12 Pro Max - posiadają w zestawie jedynie dedykowany kabel USB. Producent nie dołącza już do telefonu kostki ładującej. Nie zmieni się to też w przypadku iPhone'a 13, bowiem szybką ładowarkę trzeba będzie kupić oddzielnie.

Gigant z Cupertino ma zaprezentować iPhone'a 13 na specjalnej konferencji prasowej, która odbędzie się we wtorek 14 września 2021 roku. Przedsprzedaż urządzenia rozpocznie się nieco później - w piątek 17 września 2021 roku.

AKTUALIZACJA 30.07.2021

Apple ostrzega przed pokrowcami do iPhone'a 13

Apple na przestrzeni ostatnich tygodni zajęło się plotkami dotyczącymi iPhone'a 13. Firma wysłała listy ostrzegające do niektórych osób publikujących informacje dotyczące niezaprezentowanych jeszcze produktów. Dodatkowo Apple zajęło się sprawą prototypów, które trafiły do sieci. Urządzenia te nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego i prawdopodobnie zostały wyniesione z fabryk produkujących sprzęt z logo nadgryzionego jabłka.

Ostatnimi czasy do sieci trafiło sporo zdjęć prezentujących akcesoria do iPhone'a 13 oraz porównanie pokrowców z aktualnie sprzedawanymi modelami z rodziny iPhone 12. Z przecieków dowiedzieliśmy się, że nadchodzące modele otrzymają jeszcze większą obudowę obiektywów.

Apple odwołało się również do tych doniesień. Według firmy publikowanie niepotwierdzonych informacji o nadchodzących produktach szkodzi konsumentom. Dodatkowo Apple nie będzie w stanie zaskoczyć publiczności, co jest sprzeczne z jej DNA. Informacje te niejako potwierdzają, że plotki o iPhone 13, które pojawiały się w sieci na przestrzeni ostatnich miesięcy są autentyczne.

Firma wystosowała specjalny list do osób informujących o iPhone 13. Całość została przekazana portalowi Vice.

Gigant z Cupertino próbuje zaprzeczyć wybranym doniesieniom dotyczącym iPhone'a 13. Firma twierdzi, że makiety pokrowców, które tworzone są jeszcze przed premierą urządzeń mogą nie być kompatybilne z finalnym produktem. Z wcześniejszych lat wiemy jednak, że nie jest to prawdą. Pokrowce, które trafiały do sieci przed debiutem kolejnych generacji iPhone'a miały idealne rozmiary i zachowywały pełną kompatybilność. Samo Apple rozpoczyna produkcję dedykowanych akcesoriów na kilka miesięcy przed debiutem urządzeń.

AKTUALIZACJA 02.08.2021

iPhone 13 - Apple przewiduje problemy z przedsprzedażą!

Podczas ostatniej konferencji firmy Apple, na której przedstawiono wyniki kwartalne, dyrektor finansowy - Luca Maestri ostrzegł, że we wrześniu niedobór w dostawach sprzętu będzie większy, niż w poprzednich miesiącach. Dodatkowo dodał on, że ograniczenia będą dotyczyć głównie smartfonów iPhone. Oznacza to, że premiera nadchodzących modeli może odbyć się w krytycznym momencie, co przełoży się na problemy z uruchomieniem przedsprzedaży.

Oficjalne informacje przekazane przez giganta z Cupertino pozwalają sądzić, że początkowo iPhone 13 będzie trudno dostępny, co przełoży się na opóźnienia w sprzedaży.

Wszystko wskazuje na to, że firmie Apple nie uda się uniknąć zeszłorocznego scenariusza przebiegu wydarzeń. Wystarczy przypomnieć, że niektóre konfiguracje były trudno dostępne nawet kilka miesięcy po wprowadzeniu do sprzedaży.

iPhone 13 z Always-on-Display - nowa funkcja ponownie potwierdzona

Do sieci trafiły kolejne informacje, które potwierdzają implementację funkcji Always-on-Display znanej z zegarków Apple Watch Series 5 oraz Apple Watch Series 6 w nadchodzących modelach iPhone'a.

Mark Gurman w najnowszym wydaniu autorskiego newslettera Power One przekazał, że iPhone 13 może zawierać niegasnący wyświetlacz Retina, który od 2019 roku znamy z zegarków Apple Watch. To kolejne wiarygodne źródło, które potwierdza, że nadchodzące modele iPhone'a otrzymają funkcję znaną ze smartfonów z Androidem.

Tryb Always-on-Display w iPhone 13 realizowany będzie dzięki wyświetlaczowi z VRR - zmienną częstotliwością odświeżania treści. W połączeniu z powiększonymi akumulatorami rozwiązanie to nie powinno spowodować pogorszenia czasów pracy na baterii.

W dalszym ciągu nie wiemy jak wyglądać będzie interfejs Always-on-Display w smartfonach z rodziny iPhone 13. Dowiemy się tego prawdopodobnie dopiero podczas oficjalnej premiery urządzeń.

AKTUALIZACJA 04.08.2021

Mniejsze podzespoły pozwolą zastosować większe ogniwa baterii

Nadchodzące modele smartfonów z rodziny iPhone 13 mają zaoferować pojemniejsze baterie oraz szybsze ładowanie przewodowe. Po czterech latach stosowania 18 W systemu ładowania przewodowego Apple powinno udostępnić użytkownikom możliwość ładowania o mocy 25 W. Dodatkowo iPhone 13 otrzyma nieco pojemniejsze baterie, które mają pozwolić utrzymać dotychczasowe czasy pracy po aktywacji trybu Always-on-Display.

Najnowsze informacje przekazane przez portal Digitimes wskazują, że kluczem do sukcesu jest minimalizacja podzespołów znajdujących się we wnętrzu iPhone'a. Zmniejszenie komponentów znajdujących się w obudowie smartfona pozwoli wygospodarować dodatkowe miejsce na pojemniejsze akumulatory.

Apple ma zastosować większą ilośc zintegrowanych elementów. Połączenie kilku modułów w jeden pozwoli na zmniejszenie rozmiarów płyty głównej. Produkcją tego typu podzespołów zajmie się między innymi TSMC, które wytwarza procesory do smartfonów i tabletów firmy Apple.

iPhone 13 pomimo zastosowania pojemniejszej baterii ma być nieco cieńszy od aktualne sprzedawanych modeli z rodziny iPhone 12.

Raport Digitimes przekazuje również, że wyżej wymienione informacje nie zostały potwierdzone, a zintegrowane podzespoły mogą trafić dopiero do iPhone'a 14 (premiera w drugiej połowie 2022 roku).

AKTUALIZACJA 05.08.2021

Luxshare Precision pomoże w produkcji iPhone'a 13

Apple dodaje nowych partnerów do łańcucha produkcyjnego iPhone'a 13, aby sprostać planowanemu zapotrzebowaniu. Na listę podmiotów, które produkują podzespoły do nowego modelu iPhone'a trafiła właśnie chińska firma.

Informacje przekazane przez Nikkei Asia donoszą, że firma Apple zamierza wyprodukować od 90 do 95 milionów egzemplarzy modeli z rodziny iPhone 13 do stycznia 2022 roku. Nowa firma - Luxshare Precision zdobyła 3% zamówień. Reszta trafi do znacznie większych rywali - Foxconn oraz Pegatron.

Co ciekawe Luxshare zajmie się produkcją droższego modelu iPhone 13 Pro. Podobno pomimo niewielkiego udziału w produkcji, Foxconn i Pegatron obawiają się konkurencyjności i możliwości nowego podwykonawcy, który w przyszłości może zwiększyć swoje udziały w produkcji kolejnych generacji iPhone'a.

Pomimo restrykcji handlowych nałożonych przez Stanu Zjednoczone na Chiny, Apple stopniowo zwiększa udział chińskich podwykonawców w produkcję swoich urządzeń.

Najnowszy raport Nikkei Asia potwierdza nasze przypuszczenia. Apple stale dąży do dywersyfikacji łańcucha dostaw, aby zminimalizować ryzyko opóźnień w produkcji i poprawić swoją pozycję podczas negocjacji z największymi poddostawcami, którzy zdominowali produkcję iPhone'a. Mowa tu głównie o Samsungu (wyświetlacze) i Foxconn (składanie gotowych urządzeń).

Większa bateria może poprawić nieco czasy pracy

Z kilku źródeł dowiedzieliśmy się, że smartfony z rodziny iPhone 13 otrzymają większe akumulatory. Początkowo sądziliśmy, że pojemniejsze ogniwa pozwolą zapewnić taki sam czas pracy, ponieważ iPhone 13 otrzyma tryb Always-on-Display.

Zgodnie z raportem ZDNet, iPhone 13 Pro Max otrzyma akumulator o pojemności 4352 mAh, który będzie o 18% pojemniejszy od tego zastosowanego w iPhone 12 Pro Max. Mniejsze modele również otrzymają baterie pojemniejsze o 8-10%.

W połączeniu z bardziej energooszczędnym procesorem Apple A15 Bionic możemy spodziewać się nieco lepszych czasów pracy na baterii. Układ ma być o 15-20% mniej prądożerny od procesora Apple A14 Bionic z iPhone 12.

AKTUALIZACJA 11.08.2021

iPhone 13 Pro - wideo w trybie portretowym, nagrywanie ProRes i dodatkowe ulepszenia aparatu

Na miesiąc przed premierą nowych smartfonów z rodziny iPhone 13 dowiadujemy się kolejnych ciekawych rzeczy dotyczących aparatu. Okazuje się, że droższe modele z dopiskiem Pro w nazwie otrzymają sporo ulepszeń względem bazowego iPhone'a 13 oraz poprzednich modeli z rodziny iPhone 12.

Z wcześniejszych przecieków wiemy już, że iPhone 13 nie otrzyma rewolucyjnego designu. Smartfon będzie bardzo podobny do swoich starszych braci. Z drugiej strony Apple zdecydowało się na spore zmiany we wnętrzu. Bloomberg donosi, że w droższych modelach iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max położono spory nacisk na jakość zdjęć.

Z najnowszych danych wynika, że iPhone 13 pozwoli na wykorzystanie trybu portretowego podczas kręcenia wideo. To pierwsza duża zmiana w działaniu trybu portretowego od czasu jego prezentacji w 2016 roku (iPhone 7 Plus).

Tryb portretowy w nagraniach wideo działać będzie we współpracy z LiDARem oraz nowym algorytmem.

Smartfony iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max będą zdolne do nagrywania filmów wideo w formacie ProRes. Rozwiązanie to pozwoli na szybszą i efektywniejszą obróbkę materiałów w Final Cut Pro. Apple ProRes to od ponad dekady standard wykorzystywany przez profesjonalistów. Cieszy fakt, że gigant z Cupertino w końcu zaoferuje go w swoich smartfonach.

Apple ma zastosować również nowy system filtrów, który poprawi odwzorowanie kolorów. Całość wykorzystywać będzie procesor neuronowy oraz możliwości sztucznej inteligencji.

Bloomberg nie potwierdził wprost informacji o ekranie ProMotion, ale z raportu możemy dowiedzieć się o nowym typie ekranu, który umożliwi szybsze odświeżanie, co pozytywnie wpłynie na płynność przewijania.

Mark Gurman z Bloomberga potwierdził również obecność procesora Apple A15, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Dodał również, że smartfony zaoferują zmniejszone wycięcie w ekranie.

AKTUALIZACJA 12.08.2021

Apple opracowało nową metodę montażu aparatów

Z ostatnich przecieków z zaufanych źródeł dowiedzieliśmy się, że iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max otrzymają znacznie ulepszony aparat. Teraz do sieci trafiły informacje sugerują, że Apple wykorzystuje nowy proces do montaż aparatów w nadchodzących smartfonach z rodziny iPhone 13.

Według portalu The Elec Apple zdecydowało się na indywidualną produkcję każdego obiektyw z osobna. Dotychczas firma zamawiała gotowe moduły, które jako jeden element umieszczane były w obudowie smartfonów.

Apple nabywało aparaty do iPhone'a od kilku dostawców: LG InnoTek, O'Film oraz Sharpa.

W celu obniżenia kosztów produkcji firma postawiła skonsolidować produkcję aparatów dla nadchodzących modeli iPhone'a. Za ich wytworzenia odpowiedzialny będzie Foxconn, który zajmuje się produkcją iPhone'a.

Foxconn po zmianach odpowiedzialny będzie za budowę gotowych modułów aparatu do iPhone'a z otrzymanych elementów produkowanych przed poddostawców. Fabrykę zaopatrzono już w specjalny sprzęt firmy Hyvision System, który będzie weryfikował jakoś obiektywów szerokokątnych, ultra-szerokokątnych oraz teleobiektywów jeszcze przed scaleniem ich w jeden moduł.

Wprowadzone zmiany mają spowodować zauważalnie obniżenie kosztów produkcji. Mamy nadzieję, że oszczędności nie odbija się na jakości fotografii. Nowa metodologia produkcji prawdopodobnie zostanie zastosowana w późniejszych partiach produkcyjnych iPhone'a 13 lub dopiero przy produkcji iPhone'a 14.

AKTUALIZACJA 13.08.2021

iPhone 13 - kolejne źródła potwierdzają datę premiery, modem mmWave 5G w większej ilości krajów

Do sieci trafiły kolejne informacje dotyczące nadchodzących smartfonów z rodziny iPhone 13. Tym razem źródłem informacji jest TrendForce. Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę dotyczą iPhone’a 13. Zraportu dowiadujemy się, że iPhone 13 otrzyma układ Apple A15 wykonany w procesie technologicznym 5 nm+.

Według TrendForce nadchodzące modele zaoferują modem sieci 5G kompatybilny ze standardem mmWave w większej ilości krajów. Obecnie obsługę sieci mmWave 5G posiadają jedynie modele iPhone’a 12 z amerykańskiej dystrybucji.

Potwierdziły się również plotki o optymalizacji wykorzystania przestrzeni, co pozwoli na zastosowanie większych akumulatorów bez zwiększania wymiarów zewnętrznych urządzeń.

Analitycy TrendForce twierdzą, że iPhone 13 wyceniany będzie podobnie do iPhone’a 12. Z drugiej strony firma Apple powinna zarobić na nim nieco więcej ze względu na skuteczne kontrolowanie kosztów produkcji oraz brak znaczących zmian w konstrukcji, które wymagałyby zastosowanie nowego procesu produkcyjnego.

TrendForce potwierdza, że Apple powróci do standardowego cykl wydawniczego i zaprezentuje smartfony z rodziny iPhone 13 we wrześniu. Sprzedaż iPhone’a w trzecim kwartale 2021 roku ma wzrosnąć rok do roku o 30%. Duży wzrost będziemy zawdzięczać problemami z dostępnością iPhone’a 12 chwilę po premierze (jesienią 2020 roku).

AKTUALIZACJA 16.08.2021

Koniec wątpliwości - iPhone 13 będzie małą aktualizacją poprzedniego modelu

Mark Gurman z Bloomberga podzielił się z nami najnowszymi spostrzeżeniami dotyczącymi nadchodzących urządzeń firmy Apple, których premiery planowane są na drugą połowę 2021 roku.

Według Gurmana nadchodzące smartfony Apple będą klasycznymi modelami z literką S na końcu. Oznacza to, że nie możemy liczyć na innowacje. Apple ulepszy doskonale znane modele iPhone'a 12 z 2020 roku. Na pokładzie znajdzie się szybszy procesor, 120 Hz ekran w modelach Pro oraz ulepszony aparat. Cechą charakterystyczną debiutujących modeli będzie mniejsze wycięcie w ekranie.

iPhone 13 ostatnim modelem ze złączem Lightning?

Najnowsze działania Unii Europejskiej mogą przyśpieszyć decyzję Apple o rezygnacji ze stosowania portów w kolejnych generacjach iPhone'a. Możliwe, że debiutujące we wrześniu 2021 roku smartfony z rodziny iPhone 13 będą ostatnimi modelami z serii wyposażonymi w fizyczny port do ładowania oraz komunikacji z innymi urządzeniami.

Kraje starego kontynentu ponownie pochylają się nad kwestią uniwersalnego standardu do ładowania urządzeń mobilnych oraz akcesoriów elektronicznych. Nie trzeba się zastanawiać, aby zgadnąć, że jako standard przyjęte zostanie złącze USB Typu C. Dla większości producentów nie jest to problem, ale niepocieszona będzie firma Apple. Gigant z Cupertino wprowadza USB Typu C do coraz większej ilości urządzeń, ale nie do swoich smartfonów.

Jeżeli we wrześniu tego roku Parlament Europejski przegłosuje ustawę dotyczącą jednego standardu ładowania firma Apple będzie musiała zastosować go w kolejnej generacji iPhone'a. Niestety nie jest to takie oczywiste. Apple znane jest z indywidualnego podejścia i ma już przygotowany scenariusz. Jeżeli uda się ustanowić USB Typu C uniwersalnym standardem ładowania w Unii Europejskiej firma Apple prawdopodobnie zaoferuje bezportowego iPhone'a 14. Ładowanie odbywać się będzie z wykorzystaniem uniwersalnego standardu ładowania bezprzewodowego Qi, które dostępne jest w smartfonach Apple od 2017 roku. Dodatkowo gigant z Cupertino w dalszym ciągu stosować będzie rozwiązanie MagSafe. Scenariusz ten jest bardzo prawdopodobny, ponieważ Lightning w dalszym ciągu nie umożliwia przesyłania danych z wykorzystaniem USB 3, o USB 4 nie mówiąc.

Nie jesteś przekonany do ładowania bezprzewodowego? Albo będziesz musiał zmienić zdanie, albo sięgnij po iPhone'a 13.

AKTUALIZACJA 17.08.2021

Producenci gotowi na premierę iPhone'a 13. We wrześniu nie powinno zabraknąć smartfonów

Najnowsze raporty z połowy sierpnia wskazują, że Apple jest w pełni gotowe na premierę iPhone'a 13 i zadbało o zabezpieczenie łańcucha dostaw. Podwykonawcy wyprodukowali już sporą ilość egzemplarzy, które we wrześniu 2021 roku trafią do przedsprzedaży.

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że na rynku pojawią się konfiguracje oferujące 1 TB wbudowanej pamięci masowej. iPhone pierwszy raz w historii otrzyma tak pojemną wersję. Dotychczas maksymalnie wyposażone konfiguracje oferowały 512 GB przestrzeni dyskowej.

Kolejne źródła donoszą, że iPhone 13 będzie tak naprawdę iPhone'm 12S. Oznacza to brak ewolucyjnych zmian.

Znana firma analityczna zdradza datę premiery iPhone'a 13!

Firma Wedbush w najnowszych analizach podała przybliżoną datę premiery iPhone'a 13. Nowych smartfonów od Apple powinniśmy zobaczyć w trzecim tygodniu września. Wiemy, że Apple od lat prezentuje nowe modele iPhone'a we wtorek, co oznacza, że iPhone 13 zostanie zaprezentowany 14 września 2021 roku i trafi do sprzedaży 24 września tego samego roku.

AKTUALIZACJA 23.08.2021

Apple testuje Touch ID w ekranie – niestety nie trafi ono do iPhone’a 13

O czytniku linii papilarnych w ekranie zastosowanym w smartfonach Apple mówi się od lat. Technologia pozwalająca na montaż sensora w wyświetlaczach OLED dostępna jest już od ponad dwóch lat. Pomimo upływu czasu Apple nie zdecydowało się na jej wykorzystanie w żadnym ze swoich urządzeń.

Oczywiście firma Apple nie ignoruje obecności tej technologii na rynku. Gigant z Cupertino cały czas testuje możliwość wykorzystania czytnika linii papilarnych Touch ID w ekranie.

Z najnowszego raportu dowiadujemy się, że rozwiązanie nie trafi do smartfonów z rodziny iPhone 13.

Według Marka Gurmana z Bloomberga Apple w 2021 roku nie zaprezentuje czytnika Touch ID umieszczonego w ekranie. Gurman uważa, ze technologia finalnie trafi do iPhone’a, ale stanie się to dopiero w dłuższej perspektywie czasowej.

Apple testowało Touch ID w ekranie już na początku tego roku. W marcu Ming Chi-Kuo donosił, że czytnik linii papilarnych Touch ID nie powróci do modeli iPhone 13.

Obecnie posiadamy dwa scenariusze wykorzystania Touch ID. Może on trafić do tańszych modeli iPhone’a. Alternatywnie Touch ID zostanie zintegrowane z Face ID w droższych modelach.

Do sieci trafił iPhone 13 Pro w nowym kolorze Rose Gold

Wszystko wskazuje na to, że Apple może wprowadzić na rynek „nowy” kolor Rose Gold do iPhone’a 13 Pro oraz iPhone’a 13 Pro Max.

Zdjęcia zamieszone na Twitterze przez Majin Bu w czwartek w ubiegłym tygodniu przedstawiają iPhone’a 13 Pro w nietypowej wersji kolorystycznej.

Smartfon może zadebiutować w kolorze Rose Gold. Nie będzie to jednak odcień znany z modeli iPhone 6s, iPhone SE oraz iPhone 7.

iPhone 13 Pro w kolorze Rose Gold będzie znacznie ciemniejszy od swoich starszych braci.

Urządzenie wpada w odcień grafitowy. Niestety musimy brać pod uwagę, że przeciek może być fałszywy. Zdjęcia są niskiej jakości i wykonane w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. W rzeczywistości mogą przedstawiać iPhone’a 13 Pro w kolorze grafitowym.

AKTUALIZACJA 24.08.2021

iPhone 13 na koncepcyjnych materiałach wideo

Do sieci trafił nowy film wideo, który pokazuje jak wyglądać będą smartfony z rodziny iPhone 13. Całość bazuje na ostatnich przeciekach i pozwala zapoznać się z wyglądem smartfonów, które zadebiutują na rynku już za niespełna miesiąc.

Materiał przygotowany przez ConceptsiPhone pokazuje, jak wyglądać będą smartfony. Autor podkreśla cechy kluczowe - mniejsze wycięcie w ekranie oraz większą obudowę obiektywów na pleckach. Nowości te zostały potwierdzone w wielu ostatnich raportach.

Na filmiku widać również nowy kolor Sunset Gold. Możliwe, że będzie to nowa wersja kolorystyczna, którą otrzymają modele Pro i Pro Max.

iPhone 13 - dokładne wymiary wycięcia w ekranie i modułu aparatu

W Internecie znajdziemy również fotografie prezentujące dokładne wymiary mniejszego wycięcia w ekranie oraz zwiększonej obudowie aparatu.

iPhone 12 Pro Max posiada wycięcie o szerokości 3,45 cm. W smartfonach z rodziny iPhone 13 maksymalna szerokość wycięcia w ekranie wynosić będzie 2,57 cm. Będzie to szczególnie istotne w przypadku najmniejszego modelu iPhone 13 mini. Mniejszy notch przełoży się na większą powierzchnię roboczą wyświetlacza.

W zamian za mniejsze wycięcie w ekranie musimy pogodzić się ze zwiększonymi obudowami aparatów. W przypadku najmniejszego modelu iPhone 13 mini powierzchnia wzrośnie o 8,1%.

Ostatnie informacje sugerują, że sensor z przesunięciem trafi do każdego modelu.

Obudowa iPhone'a 13 ma być o 0,2 mm grubsza od aktualnie sprzedawanych modeli z serii iPhone 12. Na szczęście zwiększenie rozmiarów zewnętrznych pozytywnie wpłynie na pojemność akumulatorów.

AKTUALIZACJA 26.08.2021

iPhone 13 - poznaliśmy datę premiery i startu sprzedaży!

Portal IT Home przekazał wiarygodne informacje dotyczące daty premiery i startu wprowadzenia do sprzedaży nowych smartfonów z rodziny iPhone 13. Dowiedzieliśmy się również co nieco o ich dostępności w pierwszych tygodniach po wprowadzeniu na rynek.

Tegoroczne flagowe modele iPhone'a zostaną zaprezentowane we wtorek 14 września 2021 roku. Data ta jest zgodna z wcześniejszymi przeciekami. Apple wprowadzi urządzenia do przedsprzedaży w piątek 17 września 2021 roku, a pierwsze egzemplarze trafią do odbiorców tydzień później - 24 września 2021 roku.

Warto pokreślić, że w tym roku wszystkie modele pojawią się na półkach sklepowych w tym samym dniu.

Razem z nowymi telefonami komórkowymi firma Apple powinna zaprezentować słuchawki AirPods trzeciej generacji. Oczywiście tradycyjnie już nie powinniśmy liczyć, że otrzymamy je jako gratis do telefonu podczas przedsprzedaży.

W tym roku dostępność poszczególnych modeli ma być zauważalnie lepsza, niż podczas premiery iPhone'a 12. Mogą występować przejściowe problemy z dostępnością wybranych konfiguracji kolorystycznych/pamięciowych.

Apple powinno potwierdzić wyżej wymienione daty 7 września 2021 roku. Wtedy powinniśmy otrzymać oficjalne zaproszenia na event.

iPhone 13 z nowym Face ID - zadziała z maską i zaparowanymi okularami!

Po czterech latach od wprowadzenia na rynek Face ID, Apple udoskonali swoje narzędzie skanowania twarzy w 3D. Zgodnie z najnowszymi przeciekami firma Apple nie zaoferuje w nadchodzących smartfonach czytnika linii papilarnych Touch ID, ale nie powinniśmy odczuwać jego braku. Wszystko ze względu na nowe możliwości Face ID.

Wygląda na to, że Apple opracowało Face ID dostosowane do aktualnych czasów podporządkowanych pandemii koronawirusa.

Apple opracowało prototypową nakładkę do smartfonów z rodziny iPhone 12, która pozwala na testowanie zmodyfikowanego Face ID. Rozwiązanie posiada dodatkowe sensory, które rozszerzają funkcjonalność systemu.

Wymiary prototypowego Face ID testowanego jako urządzenie zewnętrzne są zgodne z wymiarami układu, który trafi do smartfonów z rodziny iPhone 13.

Portal FrontPageTech, który opublikował informacje w ochronie swoich źródeł nie udostępnił w sieci prawdziwych zdjęć prototypu. Zamiast nich przygotowano rendery, które pokazują wygląd dodatkowego etui.

Akcesorium testowane jest przez pracowników Apple, którzy na potrzeby przeprowadzania prób skuteczności noszą maski lub zaparowane okulary. System Face ID kolejnej generacji pozwoli na odblokowywanie urządzenia w momencie, gdy nosimy maskę lub posiadamy zaparowane okulary uniemożliwiające skanowanie naszych tęczówek.

Według źródeł Apple ostatnimi czasy intensywnie testuje Face ID, które ma sprawdzać się w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

AKTUALIZACJA 30.08.2021

iPhone 13 może zaoferować łączność satelitarną!

Nie ma nic gorszego jak brak zasięgu w najbardziej nieodpowiednim momencie. Według najnowszych przecieków posiadacze najnowszych smartfonów Apple z rodziny iPhone 13 nie będą mieli tego problemu.

Zdaniem znanego analityka - Ming Chi-Kuo, iPhone 13 otrzyma rozwiązanie sprzętowe pozwalające na wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości na terenach, które nie są objęte zasięgiem sieci komórkowej. Jak to możliwe?

Według Kuo smartfony Apple otrzymają dodatkowe podzespoły, które pozwolą im na odbieranie sygnału z satelitów orbity okołoziemskiej. Dzięki tej technologii możliwe będzie wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasięgu klasycznej sieci komórkowej. Mówimy tu głównie o górach i terenach morskich.

Dzięki nowej funkcji iPhone 13 ma być atrakcyjnym wyborem dla osób mieszkających na trudno dostępnych terenach oraz fanów górskich wycieczek.

Według analityka firma Apple nie sięgnie po najbardziej znaną technologię - Starlink od Elona Muska. Zdaniem Ming Chi-Kuo partnerem strategicznym, który pozwoli na wykorzystanie satelitów okołoziemskich będzie Globalstar.

iPhone 13 - nowe wersje kolorystyczne

iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max mogą zadebiutować w dwóch nowych wersjach kolorystycznych. Mowa o odcieniach Matte Black oraz Bronze.

Czarne wykończenie może zastąpić kolor grafitowy znany z modeli iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max. Brązowa wersja kolorystyczna powinna zastąpić złotego iPhone'a 12 Pro oraz iPhone'a 12 Pro Max.

Na przestrzeni ostatnich lat Apple cały czas pokazywało nowe wersje kolorystyczne swoich topowych modeli. W 2019 roku otrzymaliśmy kolor zielony, a w 2020 roku kolor grafitowy. Tym razem "nowością" będzie matowa czerń. iPhone w przeszłości sprzedawany był w takie wersji kolorystycznej. Konsumenci wybierający iPhone'a 7 lub iPhone'a 7 Plus mogli sięgnąć po wariant Matte Black.

iPhone 13 Pro w końcu z ramką nie gromadzącą odcisków palców

Apple od 2017 roku stosuje w swoich flagowych modelach ramki wykonane ze stali nierdzewnej. Niestety gigant z Cupertino upodobał sobie błyszczące wykończenie, które bardzo szybko gromadzi wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Po czterech latach producent może pozbyć się irytującego problemu. W sieci mówi się, że smartfony z rodziny iPhone 13 Pro otrzymają ramkę ze stali nierdzewnej, która pokryta zostanie specjalną powłoką antystatyczną.

Wbudowane mikrofony z funkcją kształtowania wiązki

Apple może wykorzystać swoją technologię mikrofonów z funkcją pozwalającą na kształtowanie wiązki w nadchodzących smartfonach Apple. Dotychczas rozwiązanie to stosowane było w słuchawkach Apple AirPods.

Dzięki mikrofonom z technologią beamformingu smartfony będą w stanie poprawić jakość rozmów i filmów wideo. iPhone 13 będzie w stanie automatycznie wykryć skąd dochodzi dźwięk i zastosować jego wzmocnienie. Rozwiązanie to pozwoli na rejestrację większej ilości dźwięków w tym samym czasie z jednoczesnym rozróżnieniem rozmowy i tła.

Silniejsze magnesy ładowarki MagSafe

W zeszłym roku Apple zaoferowało system ładowania magnetycznego MagSafe. Po kilku miesiącach Apple przekonało się, że warto umieścić w kolejnej generacji iPhone'a nieco silniejsze magnesy, które lepiej poradzą sobie z trzymaniem dodatkowych akcesoriów o większej wadze. Mowa głównie o powebankach, które ostatnimi czasy pojawiły się w ofercie Apple oraz renomowanych producentów akcesoriów.

Gigant z Cupertino zajmuje się udoskonaleniem MagSafe. Złącze to w przyszłości zastąpi klasyczny port Lightning, który w przyszłym roku może zniknąć z iPhone'a 14.

iPhone 13 - szkła ochronne odnalezione w sklepie z elektroniką

Na kilka dni przed premierą do sieci trafiły zdjęcia akcesoriów ochronnych do iPhone'a 13, które znaleziono w sklepie.

iPhone 13 screen protector already on sale pic.twitter.com/paHcwPD6sX

— ShrimpApplePro ???? (@VNchocoTaco) August 29, 2021

Użytkownik Twittera o nicku @VNchocoTaco wrzucił do sieci zdjęcie ze szkłami ochronnymi dla smartfonów iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro. Kompatybilność z oboma modelami potwierdza, że urządzenia otrzymają identyczny ekran.

iPhone 13 bez notcha w serialu Ted Lasso na Apple TV+

W jednym z odcinków flagowego serialu platformy streamingowej Apple TV+ zauwazyć można iPhone'a 13 kompletnie pozbawionego wycięcia w ekranie.

Czy to możliwe, że Apple przekazało do produkcji serialu jeden z prototypów iPhone'a, który nie posiada notcha? Niestety to mało prawdopodobne. Zapewne do usunięcia wycięcia w ekranie doszło już podczas post produkcji.

Nietypowego iPhone'a z pełnoekranowym designem odnajdziemy w szóstym odcinku drugiego sezonu o nazwie "The Signal".

W kadrze dwukrotnie zauważyć można iPhone'a z klasycznym interfejsem systemu operacyjnego iOS, ale urządzenie nie posiada charakterystycznego wycięcia w ekranie.

Na iPhone'a 13 bez wycięcia w ekranie nie możemy liczyć, ale nadchodzące modele otrzymają nieco mniejszego notcha.

AKTUALIZACJA 31.08.2021

iPhone 13 finalnie prawdopodobnie bez łączności satelitarnej

Pod koniec sierpnia 2021 roku do sieci trafiły dosyć zaskakujące informacje o smartfonach z rodziny iPhone 13. Plotka głosiła, ze smartfony Apple następnej generacji zaoferują możliwość łączności z satelitami okołoziemskimi. Oznaczałoby to możliwość wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS w momencie, gdy sieć komórkowa oraz dostęp do Wi-Fi są niedostępne. Mówiło się nawet, że za obsługę całego systemu odpowiedzialna będzie znana firma Globestar.

Informacje o łączności satelitarnej wyglądają autentycznie. Zostały również potwierdzone przez znanego analityka Ming Chi-Kuo. Przekazał on, że iPhone 13 otrzyma modem firmy Qualcomm opracowany we współpracy z Globestar.

W sieci pojawia się jednak coraz więcej głosów, które bardzo sceptycznie podchodzą do łączności satelitarnej w smartfonach Apple iPhone 13. Sascha Segan z PCMag słusznie podkreśla, że fakt współpracy firmy Qualcomm z Globestar nie oznacza automatycznie, że iPhone 13 otrzyma łączność satelitarną.

Możliwe, że nowy modemem zaimplementowany w iPhonie 13 wykorzysta pasma satelitarne wcześniej przypisane do usług satelitarnych, aby uzyskać silniejsze połączenie ze stacjami bazowymi 5G.

Ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa - Robert Graham - wskazuje, że iPhone 13 może wykorzystywać pasma Wi-Fi w częstotliwości od 2,4835 GHz do 2,4950 GHz. Jest to górna część pasma Wi-Fi na kanale 14, która przeważnie nie jest wykorzystywana. Globalstar używa jej do komunikacji satelitarnej. Dodatkowo mówimy o kanie downlink, który nie wspiera komunikacji smartfon-satelita. Całość posiada pozwolenie jedynie do użytku naziemnego. Informacje te sprawiają, że fakt zastosowania łączności satelitarnej w smartfonach iPhone 13 staję się coraz odleglejszy.

Sprawy nie ułatwiają również operatorzy sieci komórkowych, którzy z pewnością trzymają rękę na pulsie. Firmy te z pewnością nie pozwolą na ich łatwe ominięcie dzięki obecności łączności satelitarnej.

Finalnie dochodzimy do ostatniej teorii. Zakłada ona, że łączność satelitarna zostanie wykorzystana jedynie w sytuacjach awaryjnych do łączności ze służbami alarmowymi.

Wszystkie plotki zostaną rozwiane dokładne za dwa tygodnie - 14 września 2021 roku.

AKTUALIZACJA 02.09.2021

iPhone 13 - wyciekł oficjalny cennik z Chin! Ile zapłacimy?

Zastanawiasz się czy wcześniejsze plotki o podniesieniu cen iPhone'a 13 okażą się prawdą. Najnowsze informacje z Chin odpowiadają na to pytanie. Do sieci trafił kompletny cennik poszczególnych modeli i konfiguracji pamięciowych iPhone'a 13. Nie zabrakło w nim niespodzianek.

Z raportu opublikowanego przez portal MyDrivers wynika, że na rynku pojawi się 12 konfiguracji iPhone'a 13, które sprzedawane będą w różnych wersjach kolorystycznych.

Cennik otwierać będzie iPhone 13 mini. Niestety modele iPhone 13 mini oraz iPhone 13 nadal oferować będą w podstawie zaledwie 64 GB wbudowanej pamięci masowej.

Za najtańszego iPhone'a 13 mini powinniśmy zapłacić 3599 zł. Tyle samo kosztuje teraz iPhone 12 mini.

Cennik iPhone'a 13 powinien zaczynać się od 4199 zł. Również tyle samo kosztuje aktualnie iPhone 12.

Modele z Pro i Pro Max w nazwie już w podstawowej konfiguracji oferują 128 GB pamięci operacyjnej. Ceny startować będą z poziomu 5199/5599 zł. Oznacza to, że są identyczne jak w modelach iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max. Nowością jest fakt, że zabrakło 256 GB konfiguracji. Zamiast niej pojawiła się wersja 512 GB i 1 TB.

Poniżej znajdziesz szczegółowy cennik oparty na najnowszym przecieku z Chin:

Kolejne akcesoria do iPhone'a 13 trafiają do sieci!

Do premiery iPhone'a 13 pozostały dwa tygodnie. W tym okresie czasu do sieci trafiać będą kolejne informacje dotyczące smartfonów. W internecie pojawiły się właśnie nowe zdjęcia akcesoriów dla iPhone'a 13 mini, iPhone'a 13/13 Pro oraz iPhone'a 13 Pro Max. Tym razem mowa o przezroczystych pokrowcach. Przeciek potwierdza, że iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro otrzymają obudowę o identycznych wymiarach zewnętrznych, co pozwoli na wymienne stosowanie etui.

Na zdjęciu opublikowanym przez portal SlashLeaks widać, że iPhone 13 otrzyma większą obudowę obiektywów.

AKTUALIZACJA 07.09.2021

iPhone 13 powinien zostać zaprezentowany równo za tydzień. Nie zmienia to faktu, że do sieci w dalszym ciągu trafia mnóstwo informacji. Część z nich możemy potraktować niemalże jako "pewniaki", ale nie brakuje kilku sprzecznych pogłosek. O ich autentyczności dowiemy się dopiero podczas oficjalnej prezentacji nowych smartfonów.

iPhone 13 całkowicie bez łączności satelitarnej?

Łączność satelitarna jest kością niezgody od kilku tygodni. W sieci znajdziemy sporą ilość sprzecznych informacji dotyczących rzekomej obsługi łączności satelitarnej przez smartfony z rodziny iPhone 13. W zeszłym tygodniu znany analityk Ming Chi-Kuo przekazał, że iPhone 13 otrzyma wsparcie dla łączności LEO. Później swoje przewidywania na ten temat opublikował Mark Gurman z Bloomberga.

Po początkowym zachwycie okazało się, że łączność satelitarna może pojawić się jedynie w wybranych egzemplarzach iPhone'a 13. Dodatkowo całość wykorzystywana ma być tylko i wyłącznie w przypadku połączeń alamrmowych.

Użytkownicy nie będą w stanie zadzwonić lub wysłać SMS'a z wykorzystaniem łączności satelitarnej w momencie, gdy zasięg sieci komórkowej jest niedostępny.

Według Gurmana iPhone 13 może pozwolić na wysyłanie krótkich wiadomości alarmowych z wykorzystaniem łączności satelitarnej.

iPhone 13 - wideo z oryginalnymi pokrowcami potwierdza nazewnictwo!

Użytkownik Twittera o nicku @PinkDon opublikował nowy materiał wideo. Widać na nim oryginalne pokrowce Apple Silicone Case dla smartfonów iPhone 13 Pro Max.

Krótki filmik został już usunięty z platformy, ale w sieci zachowały się zrzuty ekranu. Może oznaczać to, że przeciek był autentyczny, a o jego usunięcie zwróciła się sama firma Apple.

Na filmiku widać sporą ilość czarnych etui silikonowych zaprojektowanych specjalnie dla największego smartfona z tegorocznej serii.

Opakowania akcesoriów do iPhone'a po raz kolejny potwierdzają nowe nazewnictwo.

Apple certyfikuje szybszą ładowarkę MagSafe!

Po czterech latach firma Apple w końcu zamierza zmodyfikować swój system szybkiego ładowania, który znacząco odbiega od konkurencji. Smartfony Apple iPhone od modelu iPhone 8 wspierają szybkie, 18 W ładowanie przewodowe, które pozwala naładować akumulator od 0 do 50% w czasie 30 minut.

Zgodnie z najnowszymi przeciekami z Federalnej Komisji Łączności Stanów Zjednoczonych nadchodzące smartfony firmy Apple mogą otrzymać szybszy system ładowania.

Dodatkowo do sieci trafił właśnie certyfikat dla nowego modelu ładowarki MagSafe. Zaoferuje ona możliwość 15 W ładowania smartfonów oraz 1 W ładowania słuchawek AirPods z bezprzewodowym etui ładującym.

Już wcześniej do sieci trafiła przecieki dotyczące ładowarki MagSafe drugiej generacji. Apple ma zastosować mocniejsze magnesy, które lepiej poradzą sobie z utrzymaniem konstrukcji na swoim miejscu.

Apple A15 Bionic szybszy od Exynosa 2200 nawet po przegrzaniu

Samsung od wielu lat próbuje dogonić firmę Apple w kwestii wydajności budowanych procesorów do urządzeń mobilnych. Przyszłoroczny Samsung Galaxy S22 ma otrzymać autorski układ Exynos 2200 z układem graficznym zaprojektowanym przez firmę AMD. Najnowsze testy syntetyczne pokazują, że nawet procesor graficzny wykonany w technologii mRDNA nie pozwoli Koreańczykom wyprzedzić giganta z Cupertino.

Według testów udostępnionych na koreańskim forum i wypatrzonych przez @FrontTron nowy procesor Apple otrzymał znacznie szybszą grafikę.

W teście Manhattan 3.1 próbka inżynieryjna procesora Apple A15 Bionic uzyskała wynik 198 fps. W drugiej próbie nastąpiło ograniczenie wydajności, a wynik spadł do 140-150 fps. W identycznych testach układ Exynos 2200 uzyskał 127,5 fps.

Even after the big drop, this is way exceeding the A14 peak performance, so it won't be a big deal for Apple.(2/2)To see the comparison of Exynos 2200 peak performance and A14, refer herehttps://t.co/WURgUNIVWp

— Tron ❂ (@FrontTron) September 6, 2021

Liczby wyglądają obiecująco i oznaczają, że Apple nie musi bać się utraty pozycji lidera w budowie najwydajniejszych procesorów do urządzeń mobilnych.

Operator sieci komórkowej z Wielkiej Brytanii zdradził datę premiery iPhone'a 13!

Sieć komórkowa Sky Mobile ujawniła na swoich stronach internetowych datę premiery smartfonów z rodziny iPhone 13. Firma przedwcześnie uruchomiła stronę "The next generation is about to land". Wynika z niej niejednoznacznie, że iPhone kolejnej generacji zostanie zaprezentowany 14 września 2021 roku.

Z Tweeta opublikowanego dziś o godzinie 11 czasu brytyjskiego wynika, że iPhone 13 zostanie zaprezentowany 14 września. Operator zachęca do rejestracji w newsletterze, aby być na bieżąco z nadchodzącą premierą.

We think it's time to treat yourself to something new ????Sky Mobile customers: if there's one good choice you make today, let it be registering your interest to to get all the info on the upcoming announcement, trust us ???????? https://t.co/BolP4S9xxo pic.twitter.com/r7E3MbBIR6

— Sky (@SkyUK) September 3, 2021

Post nie odwołuje się jasno do iPhone'a 13, ale po kliknięciu w link przechodzimy do witryny z aktualnie sprzedawanymi modelami iPhone'a.

AKTUALIZACJA 08.09.2021

Apple potwierdziło datę premiery iPhone'a 13!

Na tydzień przed planowanym wydarzeniem firma Apple potwierdziła datę premiery smartfonów z rodziny iPhone 13. Konferencja prasowa California Streaming odbędzie się we wtorek - 14 września 2021 roku o godzinie 19:00 czasu lokalnego w Polsce.

Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Apple nie przewiduje udziału dziennikarzy na miejscu - w siedzibie firmy.

Na konferencji prasowej zobaczymy nowe modele iPhone'a oraz zegarków Apple Watch. Możliwe, że obok nich pojawi się również odświeżony model bazowego iPada.

AKTUALIZACJA 09.09.2021

Do sieci wyciekły testy syntetyczne Apple A15 - najnowsza próbka jest niesamowicie wydajna

Apple A15 Bionic, Qualcomm Snapdragon 898 oraz Samusng Exynos 2200 to najwydajniejsze procesory, które trafią do flagowych modeli z przełomu 2021 i 2022 roku.

Samsung szykuje dla nas prawdziwą rewolucję, ponieważ Exynos 2200 otrzyma układ graficznym AMD mRDNA. Apple tradycyjnie podąża swoją drogą, a najnowsze informacje sugerują, że procesor Apple A15 Bionic bez problemu poradzi sobie z konkurencyjnym chipem Samsunga.

Kolejne testy syntetyczne, które trafiły do sieci potwierdzają, że iPhone 13 zaoferuje wydajniejszą grafikę od Radeona zastosowanego w smartfonach Samsung Galaxy S22. Podobnie wygląda sprawa w przypadku mocy obliczeniowej. Ponownie sprzęt od Apple z zamkniętym systemem operacyjnym zaoferuje wyższą wydajność.

AKTUALIZACJA 09.09.2021

Na niecały tydzień przed premierą do sieci trafiają nowe informacje dotyczące iPhone'a 13. Poruszają one kwestie konfiguracji pamięciowych oraz wersji kolorystycznych.

iPhone 13 w nowych wersjach kolorystycznych

Ukraińska strona e-commerce zawierała nieznane dotychczas informacje o smartfonach z rodziny iPhone 13. Okazuje się, że telefony otrzymają nowe wersje kolorystyczne, o których wcześniej nie słyszeliśmy.

W przypadku tańszych modeli iPhone 13 oraz iPhone 13 mini pojawi się wykończenie w kolorze różowym. Nowy wariant zastąpi zieloną edycję dostępną w serii iPhone 12.

Droższe modele iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max sprzedawane będą w kolorze brązowym. Zastąpi on wersję niebieską znaną z modeli iPhone 12 Pro/Pro Max.

iPhone 13 bez wersji z 256 GB wbudowanej pamięci masowej

Do sieci jakiś czas temu trafiły informacje dotyczące konfiguracji pamięciowych poszczególnych modeli iPhone'a 13. Wynikało z nich, że iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max nie będą dostępne z 256 GB wbudowanej pamięci masowe. Bazowy model zaoferuje 128 GB, a pośrednia konfiguracja aż 512 GB.

Teraz dowiadujemy się, że 256 GB jednak pojawi się w iPhone 12 Pro/Pro Max, ale zniknie z bazowych modeli iPhone 13 oraz iPhone 13 mini.

Poniżej lista konfiguracji pamięciowych iPhone'a 13 ujawniona z ukraińskiego źródła:

Najnowszy przeciek nie potwierdza wcześniejszych plotek o obecności iPhone'a 13 Pro/Pro Max z 1 TB wbudowanej pamięci masowej.

Makieta prezentuje ostateczny design iPhone'a 13 Pro

Kolejny wyciek informacji po raz kolejny ukazuje wygląd iPhone'a 13 Pro. Do sieci trafiła makieta dla producentów akcesoriów. Widać na niej ostateczny design nadchodzącego urządzenia. iPhone 13 Pro otrzyma obudowę podobną do tej znanej z modeli iPhone 12, ale nie zabraknie kilku różnić.

Na pleckach znajdziemy kwadratową obudowę obiektywów, która po raz kolejny zwiększyła swoje wymiary. Front niemal w całości zajmuje ekran OLED. Nie zabrakło jednak wycięcia, które w tegorocznych modelach będzie mniejsze.

AKTUALIZACJA 13.09.2021

Do oficjalnej prezentacji iPhone'a pozostała nieco ponad doba, a do sieci trafiają kolejne informacje. Tym razem mowa o optymistycznych wieściach. O co dokładnie chodzi?

iPhone 13 w podstawie ze 128 GB wbudowanej pamięci masowej

Min Chi-Kuo - znany analityk zajmujący się firmą Apple zaprzecza jakoby tegoroczne modele sprzedawane były w wersjach z 64 GB wbudowanej pamięci masowej. Warto przypomnieć, że Apple od 2017 roku oferuje w podstawowych konfiguracjach 64 GB wbudowanej pamięci. Dopiero w zeszłym roku iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max otrzymały w podstawie 128 GB przestrzeni dyskowej.

Według analityka pracującego dla TF international Securities w tym roku podobna aktualizacja trafi również do iPhone'a 13 i iPhone'a 13 mini. Oznacza to, że każdy model zaoferuje co najmniej 128 GB wbudowanej pamięci masowej.

Dodatkowo Ming Chi-Kuo dodaje, że iPhone 13 Pro/Pro Max zadebiutują w topowej wersji z 1 TB wbudowanej pamięci masowej.

Poniżej rozpiska konfiguracji iPhone'a 13/13 mini:

oraz iPhone'a 13 Pro/Pro Max:

Dla porównania iPhone 12/12 mini sprzedawany jest w wersjach z:

a modele iPhone 12 Pro/Pro Max:

Warto podkreślić, że zaledwie cztery dni temu do sieci trafiły zrzuty ekranu ukraińskiego sklepu, które sugerowały, że iPhone 13 zadebiutuje w wersji z 64 GB wbudowanej pamięci masowej. Ostatecznie o dokładnych konfiguracjach dowiemy się podczas premiery.

Jak oglądać premierę iPhone'a 13 na żywo?

Chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi iPhone'a 13 i oglądać premierę na żywo? Sprawdź, jak się do niej przygotować.

Apple organizuje specjalną konferencję prasową California streaming. Zobaczymy na niej nowe modele iPhone'a, zegarki Apple Watch oraz prawdopodobnie iPad'a. Możliwe, że pokazane zostaną także słuchawki AirPods trzeciej generacji.

Konferencja prasowa odbędzie się we wtorek - 14 września 2021 roku o godzinie 19:00 czasu lokalnego w naszym kraju.

Wydarzenie najłatwiej oglądać z wykorzystaniem YouTube. Całość będzie transmitowana na żywo z wykorzystaniem oficjalnego konta Apple.

AKTUALIZACJA 14.09.2021

Spigen potwierdza wygląd iPhone'a 13

Spigen jest jednym z największych producentów akcesoriów do telefonów komórkowych. Firma na dwa dni przed premierą iPhone'a 13 potwierdziła jego wygląd za pomocą wpisu na Twitterze.

Pracownicy firmy wrzucili do sieci zdjęcie z pokrowcami dla iPhone'a następnej generacji. Widać na nich wygląd samego urządzenia.

How we’re getting ready for the #AppleEvent this week ???? pic.twitter.com/MYxcgEZ7aP

— Spigen (@SpigenWorld) September 12, 2021

iPhone 13 - premiera już dziś

Przypominamy, że iPhone 13 zostanie zaprezentowany już dziś o godzinie 19:00. Na wydarzeniu California streaming poznamy oficjalnie flagowe smartfony Apple na nadchodzące 12 miesięcy. W trakcie wydarzenia prowadzić będziemy relację na żywo, która dostępna będzie w oddzielnym materiale.

iPhone 13 oficjalnie - oto najważniejsze fakt

Apple oficjalnie zaprezentowało smartfony z rodziny iPhone 13. Smartfony otrzymały niewielką aktualizację. Każdy model ma lepszą baterię, wydajniejszy procesor, mniejsze wycięcie w ekranie oraz ulepszone aparaty. Szczegółowych informacji dowiesz się z naszej relacji z wydarzenia California streaming.

AKTUALIZACJA 15.09.2021

iPhone 13 - oficjalny cennik

Apple po premierze uruchomiło swój sklep Apple Store. Znajdziemy w nim informacje na temat cen iPhone'a 13.

Cennik iPhone'a 13 otwiera 128 GB iPhone 13 mini, który kosztuje 3599 zł. Za iPhone'a 13 Pro Max z 1 TB pamięci masowej zapłacimy aż 8199 zł.

Apple zrezygnowało ze stosowania 64 GB wbudowanej pamięci masowej w bazowych modelach iPhone 13 mini oraz iPhone 13. To świetna wiadomość dla wszystkich konsumentów rozważających zakup. Ceny podstawowych modeli pozostały niezmienione.

Szczegółowe informacje dotyczące cen znajdziesz w tym materiale.

iPhone 13 - jak wygląda przedsprzedaż?

Prezentacja iPhone'a 13 odbyła się we wtorek - 14 września 2021 roku. Zamówienia w przedsprzedaży można będzie składać od najbliższego piątku - 17 września 2021 roku. Od godziny 14:00 wszystkie sklepy z elektroniką otworzą swoje systemy pozwalające na zamówienie nowych modeli.

Pierwsze dostawy rozpoczną się w przyszły piątek - 24 września 2021 roku.

AKTUALIZACJA 21.09.2021

Pierwsze unboxingi trafiają do sieci

Oficjalna sprzedaż smartfonów z rodziny iPhone 13 rozpocznie się w piątek - 24 września 2021 roku. Aktualnie w dalszym ciągu prowadzona jest przedsprzedaż. Wiemy już, ze iPhone 13 sprzedaje się nad wyraz dobrze, a na niektóre konfiguracje trzeba czekać do połowy listopada.

Do sieci trafiły właśnie pierwsze unboxingi nadchodzących smartfonów. Użytkownik YouTube o nicku SalimBabaTechnical udostępnił pierwszy materiał z rozpakowywania złotego iPhone'a 13 Pro Max.

Na filmiku widać jak wygląda pudełko iPhone'a 13 oraz niezbyt bogaty zestaw sprzedażowy.

Smartfon dostarczany jest w niewielkim opakowaniu. Na szczycie widoczna jest podobizna urządzenia, a resztę powierzchni utrzymano w czarnej kolorystyce.

Apple zrezygnowało z foliowania pudełek. Zamiast niego pojawił się nowy sposób otwierania - pasek do zerwania umieszczony na jednej z krawędzi.

Po wyjęciu górnej części opakowania zauważymy smartfon ułożony wyświetlaczem w stronę środka kartonu.

W środku znajdziemy również kabel Lightning do USB Typu C, igłę do wyjmowania tacki na karty SIM oraz kilka ulotek informacyjnych wraz z naklejką Apple.

AKTUALIZACJA 27.09.2021

Apple zaprzecza - każda aplikacja może skorzystać z ProMotion

Kluczową nowością iPhone'a 13 Pro oraz iPhone'a 13 Pro Max jest ekran z ProMotion. Oznacza to, że flagowe smartfony są w stanie odświeżać obraz z częstotliwością 120 Hz.

Po premierze nowych modeli do sieci trafiły informacje sugerujące, że nie wszystkie aplikacje są w stanie wykorzystać podwyższoną częstotliwość odświeżania. Dodatkowo wybrani recenzenci donoszą, że korzystanie ze 120 Hz ekranu nie jest odczuwalne.

Apple odniosło się do spekulacji, które pojawiają się w sieci od kilku dni.

Z dokumentu technicznego umieszczonego na stronie Apple wynika, że wszystkie aplikacje mogą korzystać ze 120 Hz częstotliwości ekranu. Wystarczy, że twórca aplikacji zaimplementuje tą funkcję w kodzie źródłowym swojego programu.

Dokumentacja wyjaśnia również jak wygląda możliwość korzystania z VRR - zmiennej częstotliwości odświeżania ekranu.

Apple potwierdziło również, że aktualnie występuje problem z wyświetlaniem wybranych animacji. Firma rozwiąże go z wykorzystaniem aktualizacji oprogramowania.

AKTUALIZACJA 30.09.2021

iPhone 13 Pro Max z najlepszym ekranem na rynku!

iPhone 13 Pro/Pro Max otrzymał 120 Hz wyświetlacz Super Retina XDR. Teraz okazuje się, że iPhone 13 Pro Max ma najlepszy ekran jaki zastosowano w smartfonie. Organizacja DisplayMate przetestowała panel wykorzystany w topowym przedstawicielu rodziny iPhone 13. Eksperci byli pozytywnie zaskoczeni jego jakością. Wyświetlacz otrzymał nagrodę DisplayMater Best Smartphone Display Award oraz ocenę A+. Przy okazji iPhone 13 Pro Max ustanowił 12 rekordów w kwestii jakości wyświetlacza.

Każdy smartfon iPhone 13 Pro Max posiada fabrycznie skalibrowany ekran. Telefon obsługuje DCI-P3 oraz pełne pokrycie palety barw sRGB.

Testy pokazują, że iPhone 13 Pro Max wywiązuje się z obietnic przekazywanych przez Apple na prezentacji. Dodatkowo DisplayMate i nowo zdobyty certyfikat potwierdzają, że jest to świetny smartfon dla kinomaniaków.

AKTUALIZACJA 1.10.2021

iPhone 13 Pro Max - jak wytrzymała jest obudowa?

Apple chwali się, że obudowy nowych modeli iPhone'a są odporne na przypadkowe zarysowania oraz upadki. JerryRigEverything postanowił sprawdzić czy obietnice producenta mają pokrycie w rzeczywistości.

Smartfon poradził sobie zgodnie z przewidywaniami. Ekran zarysował się dopiero przy szóstej próbie co jest aktualnie standardem we flagowych modelach. Ramka rysuje się dużo łatwiej. Wszystko przez błyszczącą powierzchnie.

Obudowa obiektywów poradziła sobie przeciętnie, ale za to iPhone 13 Pro Max bardzo dobrze poradził sobie podczas próby wyginania. Również na ekran nie można narzekać. Trwająca 60 sekund próba podpalenia nie uszkodziła panelu OLED.

AKTUALIZACJA 04.10.2021

iPhone 13 Pro i ProMotion dopasowujące się do szybkości ruchów palca

iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max to pierwsze smartfony od Apple, które otrzymały ekran ProMotion ze 120 Hz częstotliwością odświeżania. Technologię tą znamy już od ponad trzech lat z tabletów iPad Pro. Okazuje się jednak, że w najnowszych smartfonach od Apple całość otrzymała istotną aktualizację.

Ze 120 Hz panelem było już kilka kontrowersji. Posiadacze iPhone'a 13 Pro/Pro Max aktualnie nie skorzystają z podwyższonej częstotlwiości odświeżania w aplikacjach firm trzecich. Wszystko ze względu na konieczność zaktualizowania kodu źródłowego programów przez deweloperów.

Teraz dowiedzieliśmy się, że zmienna częstotliwość odświeżania w najnowszych smartfonach działa inaczej niż u konkurencji. iPhone skanuje nie tylko dynamikę treści, które są aktualnie odtwarzane na wyświetlaczu. Telefon uwzględnia również prędkość, z jaką przesuwamy palcem po ekranie.

Przykładowo statyczny post na Twitterze wyświetlany jest z częstotliwością 10 Hz. Gdy zaczniemy przewijać częstotliwość wzrośnie do klasycznych 60 Hz. Gdy zrobimy to z dużą szybkością smartfon przełączy się w tryb 90 Hz lub 120 Hz. Po zakończeniu akcji częstotliwość spadnie do 60 Hz lub niżej. Takie działanie sprawia, że smartfony Apple mają bardzo dobre czasy pracy na baterii.

AKTUALIZACJA 5.10.2021

Apple A15 Bionic szybszy od deklaracji Apple!

Najnowsze testy potwierdzają, że firma Apple nie kłamała w kwestii wydajności najnowszego procesora Apple A15 Bionic, który trafił do smartfonów z rodziny iPhone 13. Gigant z Cupertino deklarował wzrost wydajności o aż 50%. Okazuje się, że w niektórych testach nowy układ jest szybszy od konkurencji o 62%.

Za dokładne zbadanie procesora Apple A15 odpowiedzialny jest portal AnandTech. Początkowo twierdzono, że nowy układ jest aktualizacją zeszłorocznego modelu. W realnym użytkowaniu możemy liczyć na wydajność wyższą o 23-28%. Oznacza to, że układ Apple A15 Bionic zostawia swojego poprzednika oraz androidową konkurencję daleko za sobą.

AnandTech potwierdził również dominację Apple w budowie mobilnych układów graficznych. Jednostka z Apple A15 Bionic wychodzi poza skalę. Konkurencja w chwili obecnej nie ma do zaoferowania porównywalnego układu graficznego. Cała nadzieja w Samsungu Galaxy S22, który otrzyma grafikę AMD RDNA 2 z ray tracingiem.

Recenzenci są zachwyceni wydajnością nowego układu. Również konsumenci nie narzekają na jego pracę. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że gdyby nie problemy z dostępnością mikroprocesorów, Apple zaoferowałoby jeszcze wyższą wydajność.

AKTUALIZACJA 13.10.2021

Apple zostało zmuszone do ograniczenia produkcji iPhone'a 13!

Pomimo rewelacyjnych wyników sprzedażowych i świetnych recenzji Apple ograniczy produkcję iPhone'a 13. Dlaczego? Chodzi oczywiście o problemy z produkcją półprzewodników. Partnerzy giganta z Cupertino przekazali, że nie wyprodukują zakładanej liczby podzespołów niezbędnych do budowy smartfonów z rodziny iPhone 13.

Mowa o dwóch firmach - Broadcom oraz Texas Instrument. Ich podzespoły są integralną częścią każdego iPhone'a 13. Niestety ze względu na problemy produkcyjne układów Broadcom AFEM-8215, BCM59365 oraz sterowników wyświetlacza firma Apple została zmuszona do ograniczenia produkcji iPhone'a 13.

Pierwotne plany zakładały wyprodukowanie 90 milionów egzemplarzy do końca 2021 roku. Teraz wiemy już, że to nierealny scenariusz. Apple ograniczy produkcję do zaledwie 10 milionów egzemplarzy miesięcznie. W dobie zbliżającego się okresu świątecznego zwiastuje to kolejne problemy z dostępnością najnowszych smartfonów.

Jesteś zainteresowany iPhone'm 13? Sprawdź, w którym polskim sklepie kupisz go od ręki.

AKTUALIZACJA 29.10.2021

Apple szuka sposobu na zwiększenie dostępności iPhone'a 13

Miesiąc po premierze iPhone'a 13 Apple nadal ma problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości dostaw. Tim Cook podczas rozmowy o dochodach Apple za czwarty kwartał fiskalny 2021 roku przekazał, że firma "gorączkowo pracuje" nad zwiększeniem dostaw iPhone'a 13, aby zaspokoić potrzeby rynkowe.

Gigant z Cupertino jest zadowolony z wyników sprzedażowych najnowszych smartfonów. Telefony sprzedają się lepiej od serii iPhone 12.

Aktualnie na większość modeli nadal trzeba czekać tygodniami. Wybrane konfiguracje pojawiają się na półkach sklepowych. Z aktualną sytuacją zapoznasz się w naszym materiale zbiorczym.

Problemy z dostępnością wynikają z niedoboru półprzewodników, który dotknął praktycznie każdego producenta elektroniki użytkowej. Apple oczekuje, że w przyszłym kwartale nadal borykać się będzie z ograniczoną ilością smartfonów.

W związku z wyżej wymienionymi trudnościami Apple straciło w ostatnim kwartale 6 miliardów dolarów.

AKTUALIZACJA 2.11.2021

Apple znalazło kontrowersyjny sposób na zwiększenie produkcji iPhone'a 13

Apple w panice szuka sposobów na zwiększenie produkcji smartfonów z rodziny iPhone 13. Popyt nadal jest większy od podaży, a gigantowi z Cupertino pieniądze przechodzą obok nosa.

Według najnowszych informacji Apple drastycznie ograniczyło produkcję najnowszych tabletów iPad. Wszystko po to, aby podzespoły tabletów wykorzystać do budowy iPhonów 13. Sytuacja ta może odbić się zauważalnie na konsumentach, którzy planują kupić nowego iPada mini. To właśnie ten tablet posłużył jako "dawca organów" dla nowych smartfonów.

Zgodnie z raportem Nikkei Asia opublikowanym we wtorek, Apple wykorzysta procesory iPada w smartfonach z rodziny iPhone 13.

Informacje z kilku źródeł sugerują ograniczenie produkcji iPadów o 50% przez okres dwóch miesięcy. iPad oraz iPhone posiadają wiele wspólnych podzespołów. Apple zamierza wykorzystać między innymi procesory przeznaczone pierwotnie dla iPadów do budowy smartfonów.

Powyższa sytuacja idealnie obrazuje z jakimi problemami borykają się aktualnie najwięksi producenci sprzętu elektronicznego.

Apple oficjalnie nie skomentowało sprawy. Z drugiej strony Tim Cook przyznał, że firma straciła około 6 miliardów dolarów z powodu problemów z dostępnością iPhone'a 13.

Powyższym ruchem Apple chce zabezpieczyć okres świąteczny, w którym sprzedaje się mnóstwo iPhonów.

AKTUALIZACJA 9.11.2021

Od premiery iPhone'a 13 minęły niecałe dwa miesiące, a mimo upływu czasu Apple nadal ma spore problemy z produkcją odpowiedniej ilości egzemplarzy. Na rynku brakuje wybranych konfiguracji, na które trzeba czekać nawet kilka tygodni. Sytuacji nie poprawia zbliżający się okres świąteczny, które zawsze oznacza zwiększoną sprzedaż smartfonów od Apple.

Zgodnie z najnowszym raportem udostępnionym przez portal DigiTimes nie powinniśmy wstrzymywać się z zakupem iPhone'a 13. Jeżeli planujesz kupić urządzenie na gwiazdkę powinieneś jak naszybciej zamówić egzemplarz i oczekiwać na dostawę. DigiTimes donosi bowiem, że problemy z dostępnością poszczególnych konfiguracji zostaną zażegnane dopiero w lutym 2022 roku.

Według źródeł z łańcucha dostaw dopiero w lutym firmie Apple uda się w pełni przywrócić moce produkcyjne w zakładach wytwarzających iPhone'a 13. Głównym problemem cały czas jest brak odpowiedniej ilości podzespołów niezbędnych do budowy smartfonów.

Aktualnie kupując iPhone'a 13 lub 13 mini niezależnie od konfiguracji należy zaczekać na realizację 5-7 dni roboczych.

W przypadku droższych modeli Pro/Pro Max na większość modeli należy zaczekać od 3 do 4 tygodni.

AKTUALIZACJA 2.12.2021

Popyt na iPhone'a 13 spada

Po ponad dwóch miesiącach od premiery iPhone'a 13 Apple poinformowało poddostawców o pierwszych spadkach zainteresowania nowymi smartfonami.

Gigant z Cupertino przez ostatnie dwa miesiące walczył o wyprodukowanie jak największej ilości egzemplarzy iPhone'a 13. Popularnością szczególnie cieszy się iPhone 13 Pro, który wciąż jest niedostępny w większości polskich sklepów.

Apple podobno ograniczyło produkcję smartfonów z rodziny iPhone 13 do 10 milionów sztuk ze względu na przerwane łańcuchy dostaw oraz nadmierne zużycie energii w Chinach.

Z najnowszych informacji przekazanych przez Bloomberga wynika, że Apple informuje poddostawców o spadku zainteresowania nowymi smartfonami z rodziny iPhone 13. Firma uprzedza, że część przewidywanych zamówień nie zostanie zrealizowana.

Jeszcze w październiku 2021 roku informowano, że popyt na smartfony iPhone 13 jest duży, a firma spodziewała się obserwować wzrosty sprzedaży wszystkich swoich produktów przez cały pierwszy kwartał 2022 roku.

Aktualnie decydując się na zakup iPhone'a 13 Pro u Apple zaczekamy na niego od 1 do 3 tygodni, co jest znaczną poprawą względem poprzednich miesięcy.

Nie chcesz czekać na iPhone 13? Sprawdź, ile kosztują aktualne modele.

Aktualne ceny w sklepachBrodit Uchwyt na urządzenia 514796 | Made in Sweden | do smartfonów - Apple...~317 złSmartfon Apple iPhone SE 2/128GB Szary449 złApple iPhone SE Space Gray 32GB A1723 Smartfon - Outlet495 złSmartfon APPLE iPhone SE 2020 128GB 4.7" Biały MHGU3PM/A2 399 złSmartfon APPLE iPhone SE 2020 128GB 4.7" Biały MHGU3PM/A2 399 złApple smartfon iPhone SE 2020, 128GB, Black2 415 złSmartfon Apple iPhone Se (2020) 3 Gb / 128 Gb2 424 złAktualne ceny w sklepachApple iPhone 6s smartfon z ekranem o przekątnej 11,9 cm (4,7”), pamięć...~2 171 złiPhone 11 MHDC3PM/A Smartfon APPLE2 669 złSmartfon APPLE iPhone 11 128GB 6.1" Biały MHDJ3PM/A2 838 złSmartfon APPLE iPhone 11 128GB 6.1" Biały MHDJ3PM/A2 850 złSmartfon Apple iPhone 11 4 Gb / 128 Gb czarny3 325 złSmartfon Apple iPhone 11 128 GB Dual SIM Czarny (MWM02)3 695 złApple smartfon iPhone 11, 128 GB, Green3 848 złAktualne ceny w sklepachApple iPhone XR Black 64GB Smartfon - Like New1 985 złSmartfon Apple iPhone Xr 3 Gb / 64 Gb żółty2 608 złSmartfon APPLE iPhone Xr 128GB 6.1" Czerwony MH7N3PM/A2 850 złSmartfon APPLE iPhone Xr 128GB 6.1" Czerwony MH7N3PM/A2 850 złApple smartfon iPhone Xr, 64GB, czarny2 929 złSmartfon Apple iPhone XR 3/128GB Dual SIM Biały (MRYD2PM/A)3 149 złAktualne ceny w sklepachSmartfon Apple iPhone 12 mini 128GB (PRODUCT)RED 5G3 379 złSmartfon APPLE iPhone 12 mini 128GB 5G 5.4" Biały MGE43PM/A3 400 złSmartfon APPLE iPhone 12 mini 128GB 5G 5.4" Biały MGE43PM/A3 400 złSmartfon Apple iPhone 12 mini 4 Gb / 128 Gb biały3 780 złiPhone 12 mini 256GB Fioletowy MJQH3PM/A Smartfon APPLE3 878 złSmartfon Apple iPhone 12 Mini 128GB Biały (MGE43)3 920 złApple smartfon iPhone 12 mini, 128GB, Blue4 145 złAktualne ceny w sklepachApple Smartfon iPhone 12 64GB - niebieski3 753 złiPhone 12 MGJ93PM/A Smartfon APPLE3 799 złSmartfon APPLE iPhone 12 128GB 5G 6.1" Biały MGJC3PM/A3 849 złSmartfon APPLE iPhone 12 128GB 5G 6.1" Biały MGJC3PM/A3 850 złSmartfon Apple iPhone 12 128GB (PRODUCT)RED 5G3 899 złSmartfon Apple iPhone 12 128GB Dual SIM Biały (MGJC3)3 999 złApple smartfon iPhone 12 mini, 128GB, Blue4 145 złSmartfon Apple iPhone 12 4 Gb / 128 Gb biały4 249 złAktualne ceny w sklepachSmartfon APPLE iPhone 12 Pro 128GB 5G 6.1" Grafitowy MGMK3PM/A4 700 złSmartfon APPLE iPhone 12 Pro 256GB 5G 6.1" Pacyficzny MGMT3PM/A5 200 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro Max 6 GB/128 Gb5 758 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro 128GB Niebieski (MGMN3)6 308 złAktualne ceny w sklepachSmartfon APPLE iPhone 12 Pro Max 128GB 5G 6.7" Grafitowy MGD73PM/A5 200 złSmartfon APPLE iPhone 12 Pro Max 256GB 5G 6.7" Pacyficzny MGDF3PM/A5 599 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro Max 6 GB/128 Gb5 758 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro Max 256GB Niebieski (MGDF3)6 719 zł

Powiązane artykuły