Loading...

Kolejna nowość w iOS 13: odtwarzanie własnych filmów na pełnym ekranie

Kolejna nowość w iOS 13: odtwarzanie własnych filmów na pełnym ekranie

Posiadacze najnowszych modeli iPhone’ów do tej pory mogli oglądać zarejestrowane przez siebie filmy jedynie na części ekranu, ponieważ jest on szerszy niż nagrywany materiał. Dzięki zmianom w aplikacji Zdjęcia, które wnosi najnowsza wersja iOS, możliwe jest skorygowanie nagrania w taki sposób, by wypełniło cały wyświetlacz. Kolejna nowość w iOS 13: odtwarzanie własnych filmów na pełnym ekranie

Reklama

Oczywiście, obecne oprogramowanie smartfonów od Apple pozwala na wypełnienie całego ekranu przy pomocy gestu „rozszerzania” palców. Taki zabieg powoduje jednak, że spora część kadru zostaje pominięta, może również wystąpić widzialna gołym okiem degradacja obrazu. Przyczyna tego zjawiska to rozdzielczość, w jakiej jabłkowe urządzenia nagrywają wideo. Jest to standardowe 16:9. Ekrany najnowszych iPhone’ów (X i nowsze) mają proporcje 19,5:9, dlatego oglądaniu filmów towarzyszą czarne pasy z lewej i prawej strony obrazu.

Reklama

Jedyny sposób umożliwiający oglądanie filmów na całym ekranie bez straty jakości polega na dostosowaniu rozdzielczości wideo do proporcji ekranu przy pomocy funkcji przycinania, analogicznie jak dzieje się to w przypadku zdjęć. Do tej pory przycinanie filmów nie było jednak dostępne na iOS bez wykorzystania dodatkowych narzędzi. Trzynasta wersja systemu, w aplikacji Zdjęcia, udostępnia stosowne rozwiązanie, dlatego użytkownik może samodzielnie zdecydować się na przycięcie zarejestrowanego materiału.

W tym celu należy:

Wyedytowany w ten sposób film powinien wypełnić większą część ekranu niż ten o proporcjach 16:9. Warto wspomnieć o tym, że taki zabieg jest coraz częściej stosowany m.in. przez znanych YouTuberów. Szerszy obraz pozwala bowiem na uzyskanie wrażeń podobnych do oglądania filmu w kinie.

iOS 13, macOS Catalina i iPadOS – publiczne bety już dostępne!

Brak możliwości ustalenia idealnych proporcji 19,5:9 wymaga sporej dokładności od użytkownika, co stanowi sporą niedogodność. Pozostaje mieć nadzieję, że Apple zdecyduje się na udostępnienie w jednej z aktualizacji możliwość przycinania filmów do wymaganych proporcji lub zmiany proporcji nagrania w ustawieniach systemowych.

iOS 13 z poważną luką zapewniającą dostęp do zapisanych haseł

*Na zdjęciu tytułowym iPhone XR (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Miłosza)

Źródło: CNET

Powiązane artykuły