iPhone

iPhone

Kategoria

Jak odwrócić / jak obrócić ekran w komputerze z Windowsem? [PORANDIK]

Za pomocą Chrisfugiel

 • UdostępnijTweet
 • Twój ekran w komputerze wyświetla obraz w pionie lub na odwrót? A może specjalnie chcesz zmienić orientację wyświetlanych treści? Pokazujemy, jak odwrócić/obrócić ekran w laptopie i komputerze z systemem operacyjnym Windows.

  Spis treści Jak obrócić ekran - wykorzystanie ustawieńJak obrócić ekran - skróty klawiszoweJak zablokować orientacje ekranu?

  System operacyjny Windows od lat posiada możliwość obracania ekranu bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Jest to szczególnie przydatne podczas korzystania z laptopa oraz monitorów z obracaną stopką. Niestety czasem może zdarzyć się, że przez przypadek wywołamy kombinację klawiszy, które powoduje obrót ekranu w systemie Windows 10/Windows 11. Wtedy zaczynają się lekkie schody - jak przywrócić orientacje ekranu do pierwotnego stanu?

  W dzisiejszym poradniku pokazujemy, jak na kilka sposobów obrócić ekran na komputerach wyposażonych w system operacyjny Windows 10/Windows 11. Przedstawione przez nas pomysły zadziałają również na starszych wersjach Windowsa.

  Zobacz również:

  Aby obrócić ekran w systemie operacyjnym Windows 10 lub Windows 11 możemy wykorzystać ustawienia systemowe, skróty klawiszowe oraz w niektórych przypadkach program do obsługi karty graficznej. Systemy operacyjne Windows 10 i Windows 11 posiadają również możliwość zablokowania ekranu w danej orientacji.

  Jak obrócić ekran - wykorzystanie ustawień

  Jak odwrócić / jak obrócić ekran w komputerze z Windowsem? [PORANDIK]

  W celu obrócenia ekranu z wykorzystaniem ustawień wbudowanych w system operacyjny Windows 7, 8, 10 lub 11 należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w wolne miejsce na pulpicie oraz wybrać opcję Ustawienia ekranu. W systemie Windows 7 uruchomi się Panel Sterowania. Windows 8, Windows 10 oraz Windows 11 otworzą Ustawienia.

  Alternatywnie w systemie Windows 7 możemy przejść do Panel Sterowania > Wygląd i personalizacja > Wyświetlacz. W Windows 8 i nowszym wystarczy uruchomić Ustawienia i przejść do System > Ekran.

  W sekcji Skala i układ klikamy na Orientacja wyświetlacza. W tym miejscu możemy wybrać orientację wyświetlania obrazu. Mamy cztery możliwości - Pozioma (domyślna), Pionowa, Pozioma (odwrócona) oraz Pionowa (odwrócona). Okienko w systemie operacyjnym Windows 7 posiada nieco inny wygląd, ale oferuje takie same opcje.

  Jak obrócić ekran - skróty klawiszowe

  System operacyjny Windows umożliwia również obrócenie z wykorzystaniem skrótów klawiszowych. To właśnie ta metoda najczęściej powoduje przypadkowe obrócenie orientacji ekranu.

  Aby obrócić ekran należy kliknąć jednocześnie Ctr+Alt+wybraną strzałkę. Uwaga opcja ta jest aktywna jedynie na wybranych komputerach. Niektóre laptopy posiadają również możliwość zmiany orientacji wyświetlanych treści za pomocą jednego z klawiszy funkcyjnych.

  Jak zablokować orientacje ekranu?

  Niektóre komputery pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8 oraz nowszych wydań posiadają dotykowy ekran oraz wbudowana akcelerometr, który automatycznie zmienia orientację ekranu w zależności od położenia laptopa. Rozwiązanie to działa identycznie, jak blokada orientacji ekranu w Androidzie oraz iPhone.

  Aby zablokować automatyczne obracanie ekranu należy uruchomić Centrum akcji. W tym celu możemy kliknąć ikonę powiadomień w prawym dolnym rogu lub nacisnąć jednocześnie klawisze Windows+A. Stosowna opcja pojawi się w skrótach.

  Jeżeli komputer posiada akcelerometr blokada automatycznego obracania ekranu znajdzie się także w Ustawieniach > System > Ekran.

  Aktualizacja: 23 listopada 2021 11:55
  Autorzy

  Daniel OlszewskiPCWorld

  Od dziecka związany z nowymi technologiami. Absolwent technikum informatycznego, student lotnictwa. Moimi głównymi zainteresowaniami są urządzenia mobilne, Bezzałogowe Statki Powietrzne oraz nowa technologia w motoryzacji.

  Z IDG związany jestem od 2016 roku. Pracowałem w IT oraz dziale Eventów.

  Prywatnie amator sportu, motoryzacji oraz podróży. Mimo wielu przeciwności losu zagorzały użytkownik komputerów z nadgryzionym jabłkiem.

  Więcej: Daniel Olszewski

  16

  May/2022