Loading...

iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części! iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części!

iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części! iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części!

Funkcja weryfikacji wymienionych części w iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części, a jedynie te wymienione przez serwis producenta, których numery zostały wprowadzone do GSX. Pozostałe, nawet te oryginalne, wykrywa jako „być może” nieoryginalne. Komunikat „Nieznana część” wyświetlona zostanie również, gdy użyjesz oryginalnej części, ale nie wprowadzisz jej do GSX.iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części! iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części!

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o zmianie podejścia Apple do kwestii samodzielnej wymiany podzespołów w produktach Apple. Wycofanie się z dezaktywacji Face ID w następstwie wymiany wyświetlacza na własną rękę, nawet jeżeli ten będzie oryginalny, zostało docenione przez media i użytkowników na całym świecie, a informacje o zmianie kursu o 180 stopni na temat prawa do naprawy iPhone’a w postaci udostępniania przez Apple nie tylko poradników, schematów, ale także części do samodzielnej wymiany, przez wielu naiwnych obserwatorów przyjęte hurraoptymistycznie.

Wstępem do „prawa do naprawy” miała być aktualizacja iOS 15.2

To ta aktualizacja oprogramowania przywróciła do działania funkcję biometrycznego rozpoznawania twarzy w iPhone’ach serii 13, w których dokonano samodzielnej wymiany wyświetlacza, niezależnie od tego czy ktoś pozyskał ekran oryginalnych czy też skorzystał z zamiennika. Jeżeli wymieniałeś ekran i utraciłeś z tego tytułu Face ID w iPhonie 13, po zaktualizowaniu go do iOS 15.2 Face ID powróci do działania.

Dodatkowo w aktualizacji iOS 15.2 pojawiła się opcja Historia części i serwisu (aktywowana dopiero po ingerencji w urządzenie), która na obecną chwilę ma prezentować informacje o wymienionych 3 komponentach – wyświetlaczu, baterii oraz kamerze głównej. Funkcja ta nie informuje do innych wymienionych elementach telefonu. W przypadku starszych modeli niż iPhone 11, znajdziemy tu tylko ewentualną informację o wymienionej baterii. O ekranie i kamerze ich nie będzie.

Historia części i serwisowania telefonu iPhone

Funkcja ta będzie wyświetlana wyłącznie wtedy, gdy którykolwiek z wykrywanych przez iPhone’a komponentów zostanie wymieniony. Jeżeli żaden z nich nie został wymieniony, funkcji tej nie znajdziesz w telefonie. Jeżeli wymieniałeś którykolwiek z wymienionych komponentów, informacje o tym znajdziesz po przejściu w Ustawienia > Ogólne > To urządzenie > Historia części i serwisu.

Producent informuje, że informacje o zrealizowanej naprawie każdego z wykrywanych przez urządzenie komponentów wyświetli się wyłącznie, gdy naprawa zostanie wykonana przy użyciu oryginalnych części i narzędzi Apple. Wtedy w tej sekcji pojawi się informacja Genuine Apple Part. W innym wypadku otrzymamy w tej sekcji informację Nieznana część.

„Nieznana część” wcale nie oznacza nieoryginalnej!

Czy jeżeli po naprawie w serwisie pogwarancyjnym zobaczysz komunikat „Nieznana część”, będzie to oznaczać, że jest nieoryginalna? Nic bardziej mylnego! W akapicie wyżej wyraźnie zaznaczyłem słowa „..i narzędzi Apple”. Oznacza to nic innego, jak system serwisowy Apple, którym posługują się pracownicy producenta podczas realizacji napraw. Owe narzędzie pozwala przypisać nową część do numeru seryjnego urządzenia, dzięki czemu nie wyświetla on komunikatu o braku możliwości zweryfikowania wymienionego elementu (ekranu, baterii, kamery w zależności od modelu, w którym dokonana została naprawa). Tylko pracownicy Apple posiadający dostęp do owego „narzędzia” mogą tego dokonać.

Jeżeli wymienisz część na oryginalną, niezależnie od tego czy będzie ona nowa, czy też będzie pochodziła z demontażu, telefon i tak wykryje ją jako Nieznana część, gdyż nie zostanie ona dopisana przez „narzędzie Apple”.

Sprawdzamy: Czy iOS 15.2 wykryje oryginalne części Apple, czy też nie wykryje? Pacjent iPhone 12 Pro Max.

Dla testu sprawdziliśmy na iPhonie 12 Pro Max jak to dokładnie wygląda przy iOS 15.2. Do tej pory po wymianie ekranu, baterii lub kamery w tym modelu, na ekranie telefonu wyświetlany był komunikat w postaci Powiadomienia o ważnej informacji dotyczącej jednego z wymienionych komponentów. Informacja ta wyświetlana jest przez 4 dni od uruchomienia telefonu. Po tym czasie znika i można do niej dotrzeć dopiero po przejściu do ustawień.

Powiadomienie wyświetlane było przez 4 dni od uruchomienia. Później znika. Po jego dotknięciu przenoszeni byliśmy do menu, gdzie wyświetlana była informacja o „brak możliwości weryfikacji” zainstalowanej części.

Aktualnie po wsadzeniu płyty głównej z drugiego iPhone’a 12 Pro Max, do urządzenia nigdy nie naprawianego, ani nawet nie otwieranego, po aktualizacji do iOS 15.2 ponownie mamy na ekranie powiadomienia o każdym z wymienionych komponentów z komunikatem w języku angielskim, o tym, że czeka na nas ważna wiadomość o wymienionym elemencie, a także braku możliwości weryfikacji jego oryginalności.

Po wybraniu któregokolwiek jesteśmy przenoszeni do sekcji Historia części i serwisu, gdzie wszystkie 3 obecnie sprawdzane komponenty są wyświetlane jako Nieznana część, choć są oryginalne.

Co ważne i trzeba to podkreślić, Apple jasno informuje, że wykrywanie i informowanie użytkownika o wymienionych częściach nie wpływa w żaden sposób na działanie urządzenia, a nie w żadnym stopniu nie ogranicza jego funkcjonalności.

Co to oznacza?

W naszej opinii oryginalne części stosowane przez niezależne serwisy bronią się same. Różnice w jakości wyświetlanego obrazu przez ekrany zamienne typu soft OLED, hard OLED i innych zamiennikach, względem Super Retina HD czy Liquid Retina HD są widoczne gołym okiem. Jeżeli wiec serwis niezależny twierdzi, że zainstalował oryginalny panel Retina OLED czy LCD, to będzie to po prostu widać. Nie potrzeba do tego kulawego rozpoznawania wymienionych części jakim jest ten w iOS 15.2.

W przyszłym roku, początkowo w USA, ale zapewne bardzo szybko również w Europie z racji obowiązujących na terenie Unii przepisów do prawa do naprawy producent zaoferuje możliwość zakupu oraz samodzielnej wymiany komponentów. Czekamy z niecierpliwością, gdyż tylko taki ruch pozwoli na zapewnienie klarownej oferty dla poszukujących wysokiej jakości usług serwisowych poza serwisem producenta.

iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części!

5/5 - (13 votes)

Powiązane artykuły