Loading...

iOS 15, watchOS 8 i iPadOS 15 już dostępne. Przedstawiamy wszystkie nowości

iOS 15, watchOS 8 i iPadOS 15 już dostępne. Przedstawiamy wszystkie nowości

iOS 15, iPadOS 15 i watchOS 8 to najnowsze „duże” aktualizacje systemów od Apple. Przedstawiamy wszystkie nowości i funkcje. Pełna lista zmian jest naprawdę spora i właściwie warto się z nią zapoznać przed decyzją o przesiadce na nowy system. Co ciekawe, teraz opcja aktualizacji wygląda inaczej.

Nie musisz aktualizować systemu do iOS 15. Apple będzie wspierać iOS 14

Apple po raz pierwszy w historii pozwoli użytkownikom zdecydować, czy chcą oni zainstalować iOS 15 czy pozostać na iOS 14 przez dłuższy czas. Pozostawienie iOS 14 oznacza, że Apple zapewni wsparcie, łatanie wykrytych dziur oraz naprawę innych problemów związanych z bezpieczeństwem. Nowe wydania iOS zawsze jednak mają wysoką adopcję, więc Apple raczej nie musi się martwić o przyjęcie iOS 15.

Co ciekawe aktualizacja do iOS 15 na iOS 14.8 wygląda, jak opcjonalna zmiana systemu. Apple najpierw sugeruje zapoznać się w aplikacji Porady z kilkoma nowościami. Natomiast u samego dołu ekranu widzimy dostępną aktualizację iOS 15.

Jak przygotować się do aktualizacji?

iOS 15, iPadOS 15 i watchOS 8 zawierają pokaźną listę zmian, dlatego przed każdą sporą aktualizacją warto zabezpieczyć się przed utratą istotnych dla nas danych. Nigdy nie wiadomo, czy aktualizacja przebiegnie pomyślnie. Niektórzy właśnie z tego powodu wolą odczekać kilka dni, a nawet tygodni by dowiedzieć się, jak działają nowe systemy na urządzeniach innych użytkowników – czytając ich relacje i doniesienia.

Cały czas do stworzenia kopii zapasowej mamy dostępne dwie opcje. Pierwsza zakłada pełny backup do chmury iCloud, która wykonuje się automatycznie w sytuacji, gdy mamy tę opcję włączoną w ustawieniach smartfona, a urządzenie jest podłączone do ładowania, zablokowane oraz znajduje się w zasięgu sieci Wi-Fi.

Drugi znany sposób to wykorzystanie programu iTunes na Windowsie lub Findera na macOS. Tutaj wystarczy podłączyć smartfona do komputera i przy pomocy synchronizacji zgrać najważniejsze dane.

Aktualizację systemów można z kolei pobrać stukając w ikonę Ustawienia, przechodząc do sekcji Ogólne, a następnie Uaktualnienia.

iOS 15, watchOS 8 i iPadOS 15 już dostępne. Przedstawiamy wszystkie nowości

Apple nie dowiezie terminu. iOS 15 bez najważniejszych funkcji na dzień dobry

iOS 15 – co nowego w systemie?

iOS 15 przynosi kilkanaście istotnych nowości w systemie z logiem nadgryzionego jabłka. Począwszy od zmian w aplikacji FaceTime i możliwości udostępnienia linków dla innych platform, wsparcie Spatial Audio, trybu Portretowego po SharePlay, czyli wspólnego oglądaniu filmu, serialu a nawet działań w obrębie systemu.

Otrzymamy nowe powiadomienia, ich sposób grupowania czy tryb Focus (skupienia), który pozwoli nam lepiej zarządzać czasem i powiadomieniami w trybie nie przeszkadzać. Bardzo dobrą nowością jest także możliwość czytania tekstu ze zdjęć i automatycznego tworzenia linków, wyszukiwania informacji w sieci a nawet tworzenia szybkich połączeń telefonicznych.

Kolejną istotną zmianą jest całkowicie przeprojektowana aplikacja Pogody, która zawiera tonę nowych informacji i danych pogodowych, a sam wyświetlany design jest jeszcze bardziej dostosowany do pory dnia, warunków atmosferycznych i strefy czasowej.

Możemy liczyć także na ulepszone Mapy, drobne usprawnienia w obrębie UI i nowe tryby w Aparacie.

Wraz z premierą iOS 15 pojawił się także iPadOS 15, tvOS 15, HomePod 15 oraz watchOS 8.

iOS 15 – lista kompatybilnych urządzeń

Nie wszystko z iOS 15 zadziała na Twoim iPhonie… chyba, że masz najnowszy

iOS 15 – pełna lista zmian

iOS 15 wprowadza ulepszenia audio i wideo w FaceTime, w tym dźwięk przestrzenny i tryb Portret. Funkcja Udostępnione Tobie pozwala wyświetlać artykuły, zdjęcia i inne udostępnione treści z Twoich rozmów w Wiadomościach w analogicznych aplikacjach. Tryby skupienia pozwolą zredukować czynniki rozpraszające, filtrując powiadomienia na podstawie aktualnie wykonywanej czynności. Powiadomienia zostały przeprojektowane, a nowe podsumowanie powiadomień zawiera zbiór powiadomień, dzięki czemu możesz nadrobić zaległości. Mapy zapewniają piękny, od nowa zaprojektowany wygląd z nowym trójwymiarowym wyglądem miejskim i trasami przejścia w rozszerzonej rzeczywistości. Funkcja Tekst na żywo wykorzystuje wbudowany mechanizm uczenia maszynowego do rozpoznawania tekstu na zdjęciach w całym systemie oraz w Internecie. Nowe narzędzia prywatności w Siri, Mail i nie tylko zapewniają przejrzystość i większą kontrolę nad swoimi danymi.

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/kb/HT201222.

FaceTime

Wiadomości oraz Memoji

Tryby skupienia

Powiadomienia

Mapy

Safari

Portfel

Tekst na żywo

Spotlight

Zdjęcia

Zdrowie

Pogoda

Siri

Prywatność

iCloud+

Dostępność

Ta wersja zawiera również inne funkcje i ulepszenia:

To wydanie zawiera również inne funkcje i ulepszenia. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź tę witrynę: https://www.apple.com/pl/ios/ios-15/features/

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/kb/HT201222.

iPhone 13, mini, Pro i Pro Max, Apple Watch Series 7 i nowy iPad mini – poznajcie jesienne nowości Apple

iPadOS 15 – co nowego w systemie?

W przypadku iPada zmiany dotyczą w znaczącej większości tych samych elementów, co iOS 15 ze względu na to, że system ten od początku bazuje na iOS. Oczywiście opcje dedykowane połączeniom czy „typowo smartfonowe” nie zostają nigdy dodane do aktualizacji dla iPada.

iPadOS 15 – lista kompatybilnych urządzeń

iPadOS 15 – pełna lista zmian

Wielozadaniowość

Widżety

Biblioteka aplikacji

Szybka notatka i Notatki

FaceTime

Wiadomości oraz Memoji

Tryby skupienia

Powiadomienia

Mapy

Safari

Tłumacz

Tekst na żywo

Spotlight

Zdjęcia

Siri

Prywatność

iCloud+

Dostępność

Ta wersja zawiera również inne funkcje i ulepszenia:

To wydanie zawiera również inne funkcje i ulepszenia. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź tę witrynę: www.apple.com/pl/ipados/ipados-15/features/

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: support.apple.com/kb/HT201222.

watchOS 8 – co nowego w systemie?

Nowe wydanie watchOS 8 to właściwie przeprojektowane natywne aplikacje Apple dla zegarka – Zdjęcia czy Mindfulness (dawne Breath). Dodatkowo mamy nowe tarcze (niestety, tym razem tylko kilka); możliwość sprawdzenia treści powiadomienia bez uniesienia nadgarstka, dzięki Always on Display czy nowe treningi. Zmian nie jest tak dużo, jak mogłoby się wydawać i patrząc na aktualizację samej serii zegarka wiemy, że w tym roku nie można liczyć na spektakularne nowości.

watchOS 8 – lista kompatybilnych urządzeń

Powiązane artykuły