iPhone

iPhone

Kategoria

Relacja z WWDC 2021 - iOS 15, macOS 12 i inne nowości

Za pomocą Chrisfugiel

Konferencje WWDC (Worldwide Developer Conference) to jedne z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Apple. Przez cały tydzień deweloperzy i programiści z całego świata biorą udział w mnóstwie sesji Q&A oraz warsztatach prowadzonych przez specjalistów, inżynierów oraz zarząd firmy Apple. Z punktu widzenia nas - zwykłych użytkowników sprzętu Apple najważniejszy jest pierwszy dzień WWDC i przemówienie Keynote Speach.Relacja z WWDC 2021 - iOS 15, macOS 12 i inne nowości

W tym roku Apple zaprezentowało nowe wersje systemów operacyjnych oraz kilka niespodziewanych nowości. Zastanawiasz się, co zmieni się na sprzęcie Apple po wakacjach? Zapraszamy na relację. Dowiesz się z niej, co pokazano na WWDC 2021.

Zobacz również:

Dzisiejsza konferencja w całości odbywa się zdalnie, a Tim Cook i zarząd przemawia do publiczności złożonej z setek Memoji.

iOS 15

Zaczynamy od iOS 15. Nowa wersja systemu operacyjnego na iPhone zaoferuje mnóstwo nowych funkcji. Oprogramowanie skupia się na lepszej komunikacji pomiędzy osobami.

FaceTime otrzymuje znaczącą aktualizację. Pojawia się audio stereo. Głosy znajomych wydobywać się będą z poszczególnych części obudowy. Mikrofony otrzymają wyciszanie głosów z otoczenia wsparte przez AI. Apple podpatrzyło u konkurencji możliwość rozmywania tła oraz udostępnianie linków do spotkania w FaceTime. To funkcje, które powinny znaleźć się w tym rozwiązaniu lata temu. Całość zintegrowano również z Kalendarzem.

Nowością jest obecność FaceTime w przeglądarce dla urządzeń z Androidem oraz komputerów z Windowsem.

Face Time otrzymało również integrację z Apple Music oraz Apple TV. Całość nazwaną Share Play. Rozwiązanie współpracuje również z ekranem Picture in Picture.

Share Play zadziała z aplikacjami firm trzecich. Mowa o Disney+, Hulu, HBO Max oraz TikTok. Niestety brakuje Spotify.

"Nowością" jest również streamowanie naszego ekranu do uczestników spotkania w Face Time.

Czas na aplikację Wiadomości. Oprogramowanie otrzymało funkcję kolażu zdjęć. Nowością jest Share with You. Wiadomości udostępniane z aplikacji News pojawią się w niej po otwarciu. Niestety z funkcji tej nie skorzystamy w Polsce - Aplikacja Apple News nie jest u nas dostępna.

Całość zintegrowano również z Apple Music, co może być przydatne dla użytkowników korzystających z tej usługi. Zdjęcia z Wiadomości pojawią się również w Zdjęciach.

Share with You zadziała również w Safari i Apple TV.

iOS 15 zaoferuje tryb skupienia (Focus). Rozwiązanie to ma pozwolić zadbać o nasz Work-life-balance.

Apple przebudowało powiadomienia. Pojawił się nowy wygląd i grupowanie na ważniejsze oraz mniej ważniejsze powiadomienia. Nowością jest również podsumowanie powiadomień, które wyświetli się rano lub wieczorem w zależności od tego, kiedy korzystamy z danych aplikacji.

Tryb nie przeszkadzać wyświetli się u znajomych korzystających z iMessage.

Istnieje również możliwość wybrania trybu w pracy - pozwoli on wyświetlać powiadomienia z aplikacji, które używamy w naszej pracy. To samo zadzieje się w trybie po pracy - otrzymamy powiadomienia od znajomych oraz aplikacji rozrywkowych.

Użytkownik może również tworzyć własne tryby Focus.

Funkcja Focus zadziała również na iPadzie, zegarku Apple Watch oraz komputerze Mac.

Prawdziwą "nowością" według Apple jest zintegrowanie czytnika tekstu OCR z aplikacją aparatu oraz galerią Zdjęcia. Rozwiązanie nazywa się Life Text i pozwala przechwytywać tekst ze zdjęć. Całość działa w obrębie całego systemu. Niestety obecnie rozwiązanie nie wspiera języka polskiego.

W zdjęciach pojawi się specjalna zakładka ze zdjęciami, z których czytaliśmy tekst.

Sporą aktualizację otrzymała również wyszukiwarka Spotlight. W jej przypadku mowa o zmianach wizualnych i nowym interfejsie użytkownika.

Apple zintegrowało usługę Apple Music ze Zdjęciami. Firma pozwala na dodawanie piosenek do naszych wspomnień i albumów. Wraz ze zmianą filtrów można stosować różne utwory w zależności od naszego nastroju.

Zmian doczekała się również aplikacja Apple Wallet. Rozwiązanie pozwoli zapisywać cyfrowe identyfikatory do otwierania drzwi hotelowych lub przestrzeni biurowych w biurowcach. Wkrótce również Apple Home i automatyka domowa wspierać będzie klucze cyfrowe w aplikacji Wallet. Nowością jest możliwość przetrzymywania prawo jazdy, ale rozwiązanie to działa jedynie w USA.

Po Wallet czas na pogodę. Aplikacja ta wymagała sporej aktualizacji. Apple przebudowało nieco wygląd, ale nie ma mowy o rewolucji. Pojawiły się nowe grafy pokazujące prędkość wiatru i możliwość wystąpienia opadów.

Nowością są mapy pogodę w wysokiej jakości.

Mapy w iOS po aktualizacji do iOS 15 otrzymają nową ikonkę.

Nowe, dokładniejsze mapy pojawią się między innymi w Hiszpanii. Niestety standardowo już na liście zabrakło Polski. Mapy Apple dostały tryb nocny oraz odwzorowanie charakterystycznych budowli/punktów orientacyjnych w największych miastach.

Mapy Apple otrzymają widok AR, który znamy już od dłuższego czasu z Map Google. Całość zadziała w kilku miastach w Stanach Zjednoczonych.

iOS 15 z pewnością nie będzie rewolucją. To jedno z nudniejszych uaktualnień ostatnich lat.

AirPods

Słuchawki AirPods w iOS 15 otrzymają kilka nowych funkcji. Conversation Boost wzmocni dźwięki z zewnątrz podczas rozmowy. Użytkownik może zmienić balans i regulować głośność zewnętrzną.

Siri powiadomi nas o nowych powiadomieniach.

Poszczególną słuchawkę AirPodsa łatwo znajdziemy dzięki aktualizacji Lokalizator. Dodatkowo program powiadomi nas w momencie, gdy zgubimy jedną ze słuchawek.

Doby Atmos zintegrowano z Apple Music, a Spatial Audio pojawi się w komputerach Mac z procesorami Apple M1.

iPadOS 15

iPadOS w końcu otrzyma pełne wsparcie dla widgetów, które znamy z iOS. Na tą nowość czekaliśmy od roku.

iPad otrzyma specjalny, większy format widgetów, który pozwoli wykorzystać zwiększoną przestrzeń roboczą.

Kolejną "nowością" jest przeniesienie biblioteki z aplikacjami wprost z iOS 14.

To dwie funkcje, na które czekaliśmy od prezentacji iOS 14 oraz iPadOS 14 w czerwcu 2020 roku.

Apple zmieniło system pracy z wieloma aplikacjami w tym samym czasie. Na górze pojawi się wskaźnik, który pozwoli podzielić ekran na Split View, Slide Over lub widok pełnoekranowy. Rozwiazanie działa podobnie do układania okien w macOS.

iPadOS 15 wprowadzi wirtualne pulpity znane z macOS. Oznacza to, że możemy mieć kilka pulpitów z dwoma aplikacjami otwartymi w Split View.

Całość uzupełnią nowe skróty klawiszowe.

iPad otrzyma nową aplikację Notatki, która pozwala tagować inne osoby oraz dodawać hashtags, które pozwolą grupować i odnajdywać notatki.

Notatki otrzymają również Quick Note. To rozwiązane znane z urządzeń Galaxy Note. Całość pozwala szybko dodać notatkę z dowolnego miejsca w interesie użytkownika.

Quick Note trafią również na komputery Mac. Notatki widoczne będą także w aplikacji Notatki na smartfonach iPhone'a, ale na telefonie nie stworzymy szybkich notatek.

Tłumacz został zintegrowany z całym systemem iOS, iPadOS oraz macOS. Szkoda, że nadal brakuje języka polskiego.

iPadOS 15 nadrabia braki, ale ponownie nie jest to rewolucyjne uaktualnienie.

Bezpieczeństwo

Apple wprowadza kolejne opcje z zakresu bezpieczeństwa.

Aplikacja Mail zaoferuje Mail Privacy Protection. Rozwiązanie to ukrywa adres IP oraz lokalizacje użytkownika. Całość nie pozwala również na przesłanie informacji o otwarciu wiadomości.

Safari dostanie opcję chowania adresu IP oraz lokalizacji.

Nowością jest App Privacy Report - raport systemowy informujący o aplikacjach, które chciały uzyskać dane dotyczące lokalizacji, adresu IP, dostępu do mikrofonu lub kamery.

Asystent głosowy Siri otrzymał nowy głos oraz zmodyfikowane zabezpieczenia. Nagrania dźwiękowe nigdy nie opuszczą urządzenia, na którym zostały zarejestrowane. Więcej opcji dostępnych będzie bez konieczności połączenia z internetem.

Zwiększy się także prędkość odpowiadania na nasze zapytania.

iCloud

W iCloud znajdziemy nową opcję odzyskiwanie hasła. Możemy dodać awaryjne kontakty, które będą mogły przekazać nam kod do odtwarzania hasła w iCloud.

Nowością jest iCloud+. Mowa o płatnych subskrypcjach z większą ilością pamięci w chmurze.

iCloud+ zaoferuje funkcję Private Relay. Rozwiązanie dodatkowo zabezpiecza nasze dane zgromadzone w chmurze Apple iCloud. Informacji o danych nie posiada nawet samo Apple - wszystkie elementy szyfrowane są na urządzeniu.

iCloud+ pozwoli tworzyć jednorazowe adresy e-mail oraz zaoferuje możliwość podłączenia 5 kamer IP w celu bezpiecznego przechowywania nagrań.

Cena za iCloud pozostanie niezmieniona.

Zdrowie

Zdrowie otrzyma trzy nowe funkcje.

Aplikacja Zdrowie zbierać będzie więcej danych o naszym przemieszczaniu się. Kiedy wsadzimy iPhone do tylnej kieszeni, telefon policzy długość naszych kroków oraz częstotliwość ich stawiania w ciągu minuty. Całość zostanie przeanalizowana i da nam wgląd w poziom naszego zdrowia.

Zdrowie przypomni o spacerach i poinformuje o spadku naszych parametrów podczas chodzenia.

W Stanach Zjednoczonych aplikacja Zdrowie będzie w stanie przechwytywać nasze wyniki badań i analizować je za nas.

Nowością będą również Trendy. Jak sama nasza wskazuje aplikacja Zdrowie na bieżąco będzie informować nas o naszym stylu życia i odchyleniach od normy.

Nasze dane zdrowotne będziemy mogli dzielić z naszymi znajomymi oraz rodziną.

watchOS 8

Czas na watchOS 8. Nowa wersja oprogramowania otrzyma udoskonalone funkcje zdrowotne.

Aplikacja Oddech otrzyma nowy wygląd i zmodyfikowane animacje.

Podczas snu Apple Watch może śledzić częstość oddechów.

Aplikacja treningowa otrzymywanie możliwość śledzenia treningu tai chi.

Apple Fitness+ otrzyma nową serię treningów, a całość zostanie zintegrowana z wszystkimi urządzeniami Apple.

watchOS 8 otrzyma nową tarczę opartą na zdjęciach.

Nowością jest także odświeżona aplikacja Zdjęcia, która w praktyce jest prztprotowanym programem z iOS 15. Z aplikacji możemy łatwo tworzyć nowe tarcze.

Apple Home

Apple przypomina o możliwości otwarcia naszego domu z wykorzystaniem aplikacji Wallet w smartfonie. Siri zintegrowano z Apple TV. Oznacza to, że można włączyć film/serial bez dotykania pilota.

Całość możemy zintegrować z Share Play i Face Time, aby oglądać ulubione materiały z naszymi znajomymi.

Głośniki HomePod mini będą mogły pełnić funkcję głośników dla Apple TV. Całość wspierać będzie Spatial Audio.

HomePod mini nadal nie pojawicie w naszym kraju. Wszystko ze względu na brak Siri w języku polskim.

Kamery zintegrowane z Apple Home poinformują użytkownika o pozostawieniu przez kuriera paczki pod drzwiami. Podgląd z kamer uzyskamy również z Appel TV.

macOS 12

macOS Monterey to kolejne wydanie systemu operacyjnego na komputery Mac.

Pojawią się w nim nowe funkcje w Face Time, Wiadomościach, Share Play, Notatki i udostępnianie Zdjęć. To nowości z iOS 15, iPadOS 15 oraz watchOS 8.

Nowością jest Universal Control. Po sparowaniu jednej myszki i klawiatury możemy sterować komputerem Mac i tabletem iPad.

Całość działa podobnie jak Logi Flow i pozwala korzystać z gładzika i klawiatury wbudowanej w komputery przenośne MacBook.

Universal Control pozwala również na przenoszenie plików, a całość działa z więcej, niż dwoma urządzeniami. Oznacza to, że możemy sparować komputer stacjonarny, laptopa oraz tablet.

Komputery Apple wspierać będą AirPlay. Oznacza to, że ekran z iPhone'a możemy wysłać na Maca. To samo tyczy się muzyki.

Mac otrzyma aplikację Skróty znaną z iOS. Oznacza to, że możemy tworzyć własne skróty w cel wywołania wcześniej przygotowanych akcji. Skróty współpracują również z Siri, a także Aktywatorem.

Nowa wersja macOS to nowa wersja przeglądarki internetowej Safari. W tym roku pojawią się grupy kart oraz odświeżony wygląd. Co ważne grupy kart synchronizują się pomiędzy urządzeniami. Synchronizacja obejmuje również ułożenie i ostatnio otwierane karty w danej grupie kart.

Uwaga - wpis w trakcie moderacji. Kolejne aktualizacje pojawiać się będą co kilka minut.

Aktualne ceny w sklepachSmartfon Apple iPhone 12 mini 128GB (PRODUCT)RED 5G3 379 złApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 388 złSmartfon APPLE iPhone 12 mini 128GB 5G 5.4" Biały MGE43PM/A3 400 złSmartfon APPLE iPhone 12 mini 128GB 5G 5.4" Biały MGE43PM/A3 400 złApple iPhone 12 Mini Dual 4/64GB, biały3 431 złApple iPhone 12 Mini (128 GB) - czarny~3 467 złApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 599 złAPPLE iPhone 12 mini 128GB (PRODUCT) RED3 599 złAPPLE iPhone 12 mini 128GB (PRODUCT) RED3 599 złSmartfon Apple iPhone 12 mini 4 Gb / 128 Gb biały3 780 złAktualne ceny w sklepachApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 388 złApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 599 złiPhone 12 MGJ93PM/A Smartfon APPLE3 799 złAPPLE iPhone 12 128GB (PRODUCT) RED MGJD3PM/A3 849 złSmartfon APPLE iPhone 12 128GB 5G 6.1" Biały MGJC3PM/A3 849 złSmartfon APPLE iPhone 12 128GB 5G 6.1" Biały MGJC3PM/A3 850 złApple iPhone 12 (128 GB) - biały~3 876 złAPPLE iPhone 12 128GB (PRODUCT) RED MGJD3PM/A4 049 złApple iPhone 12 64GB Biały White4 110 złAPPLE iPhone 12 Dual, 4/128 GB, zielony4 266 złAktualne ceny w sklepachSmartfon APPLE iPhone 12 Pro 128GB 5G 6.1" Grafitowy MGMK3PM/A4 700 złApple iPhone 12 Pro 128GB Grafitowy Graphite5 093 złSmartfon APPLE iPhone 12 Pro 256GB 5G 6.1" Pacyficzny MGMT3PM/A5 200 złApple iPhone 12 Pro (128 GB) - złoty~5 209 złApple iPhone 12 Pro Max, 128 GB, Dual SIM, grafitowy5 398 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro 128GB Niebieski (MGMN3)6 308 złEtui silikonowe Apple MK003ZM/A MagSafe do iPhone’a 12|12 Pro Pistacjowy99 999 złAktualne ceny w sklepachSmartfon APPLE iPhone 12 Pro Max 128GB 5G 6.7" Grafitowy MGD73PM/A5 200 złApple iPhone 12 Pro Max, 128 GB, Dual SIM, grafitowy5 398 złApple iPhone 12 Pro Max (128 GB) - złoty~5 462 złSmartfon APPLE iPhone 12 Pro Max 256GB 5G 6.7" Pacyficzny MGDF3PM/A5 599 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro Max 6 GB/128 Gb5 758 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro Max 256GB Niebieski (MGDF3)6 719 złAktualne ceny w sklepachApple iPhone SE 2020, 128GB, (PRODUCT)RED™2 349 złSmartfon APPLE iPhone SE 2020 128GB 4.7" Biały MHGU3PM/A2 399 złSmartfon APPLE iPhone SE 2020 128GB 4.7" Biały MHGU3PM/A2 399 złApple iPhone SE (128 GB) - (Product) RED~2 404 złSmartfon Apple iPhone Se (2020) 3 Gb / 128 Gb2 424 złSmartfon Apple iPhone SE 2020 3/128GB Dual SIM Biały (MXD12PM/A)2 515 złApple iPhone SE, 128 GB, Dual SIM, biały2 603 złApple iPhone SE 256GB (biały)2 800 złApple iPhone SE 256GB (biały)2 949 złApple Original Lightning to USB MD818 cable for iPhone 5S, SE, 6, 6S, 7, 8, X,...3 400 złAktualne ceny w sklepachSmartwatch Apple Watch SE GPS 40mm Silver Alu Black Sport Niebieski (MKNY3WB/A)1 290 złAPPLE Watch SE 40mm (Gwiezdna szarość z opaską sportową w kolorze czarnym)1 300 złAPPLE WATCH SE 40 SG AL MI SP GPS-PRO1 349 złAPPLE WATCH SE 40 SG AL MI SP GPS-PRO1 349 złAPPLE Watch SE 40mm (Gwiezdna szarość z opaską sportową w kolorze północy)1 349 złWatch SE 40mm MKNY3WB/A SmartWatch APPLE1 349 złApple smartwatch Watch Nike SE , 44mm Silver Aluminium Case with Pure...1 549 złApple Watch SE GPS + Cellular 40mm (zielono-niebieski)1 599 złApple Watch SE (GPS + Cellular, 40 mm) aluminiowa obudowa srebrna, Sport Loop...~1 612 złApple Watch SE GPS + Cellular 40mm (zielono-niebieski)1 699 złAktualne ceny w sklepachSmartwatch Apple Apple Watch Series 6 czarny1 888 złApple smartwatch Watch Series 6, 40mm Blue Aluminium Case with Deep Navy Sport...1 999 złApple Watch Nike Series 6 GPS + Cellular 40mm (czarny)2 199 złApple Watch Nike Series 6 GPS + Cellular 40mm (czarny)2 199 złWatch Nike Series 6/40mm M07C3WB/A SmartWatch APPLE2 349 złApple Watch Series 6 (GPS + Cellular, 40 mm) aluminiowa obudowa Space szary,...~2 373 złSmartwatch Apple Apple Aluminium Case with Sport Band - Regular LT Series 6 GPS...2 548 złAPPLE Watch Series 6 GPS + Cellular, 40mm Graphite Stainless Steel Case with...3 449 złAPPLE Watch Series 6 GPS + Cellular, 40mm Graphite Stainless Steel Case with...3 449 złAPPLE Watch Nike Series 6 GPS + Cellular, 40 mm, czarny3 524 zł

29

Apr/2022