Loading...

Korzystam ze smartfona Huawei z HMS i mam wszystko pod ręką

Korzystam ze smartfona Huawei z HMS i mam wszystko pod ręką

Ekosystem Huawei z usługami Huawei Mobile Services jest teraz kompletniejszy niż kiedykolwiek. Korzystam z telefonu Huawei z HMS i mam pod ręką aplikacje bankowe, rozbudowany sklep AppGallery, wyszukiwarkę Petal Search i wiele innych.Korzystam ze smartfona Huawei z HMS i mam wszystko pod ręką

Aplikacje to podstawa każdego mobilnego systemu, dlatego z wielką nadzieją obserwuję pojawianie się nowych programów i zmian w pakiecie usług Huawei Mobile Services. Zasoby ekosystemu chińskiego producenta powiększają się z każdym miesiącem i są projektowane także w oparciu o polskiego użytkownika.

Świadczą o tym perfekcyjne tłumaczenia, promocje dla polskich ManiaKów oraz aplikacje stworzone przez nadwiślańskich programistów. Pakiet Huawei Mobile Services łączy to wszystko i dodaje do tego programy kreowane przez Huawei i jego partnerów.

Rozwój HMS śledzę na bieżąco, a ponadto od jakiegoś czasu korzystam z nowego telefonu Huawei, więc miałem okazję na własnej skórze przekonać się, jak szybko rozwija się ekosystem firmy.

AppGallery to sklep, który coraz bardziej lubię

Po wyjęciu nowego telefonu z pudełka pierwszą czynnością każdego szanującego się ManiaKa jest zainstalowanie ulubionych aplikacji. W smartfonie Huawei z HMS możemy to zrobić na dwa sposoby – przenieść programy ze starszego telefonu za pomocą usługi Phone Clone (potrafi zdziałać cuda!) lub znaleźć je ręcznie.

Niezwykle pomocny będzie w tym sklep AppGallery, z którym łatwo się zaprzyjaźnić – jego interfejs jest nowocześniejszy od konkurencyjnych platform dzięki dobrze zaprojektowanym zakładom i kategoriom. Zasoby apek też stają się coraz potężniejsze.

Polskie programy są doskonale widoczne, podzielone na jasne sekcje i ponadto często występują z atrakcyjnymi promocjami. Przykłady? Proszę bardzo – w sekcji prezentów odnalazłem kod na TOK FM Premium na miesiąc za darmoszkę oraz 14 dni w pakiecie Starter PLUS (WP Pilot) za okrągłe 0 złotych. I nie wspominam przy tym o przecenach w grach mobilnych.

Sekcja gier wydaje się największa spośród wszystkich kategorii w AppGallery, jednak nie jest najważniejsza. Wyżej w hierarchii stoją polskie aplikacje bankowe zamieszczane przez oficjalne instytucje – mBank, iPKO Biznes, Bank Millenium, IKO to tylko kilka przykładów.

Niektóre z nich, tak jak na przykład aplikacja Banku Millenium, już wspierają płatności zbliżeniowe przez NFC (w testowanym przeze mnie P40 Pro dostępny jest moduł NFC), a inne mają to wprowadzić w niedalekiej przyszłości. Rozwój czeka również na płatności BLIK w HMS.

To, co na pewno zainteresuje polskiego ManiaKa, to dostępność apek przydatnych w codziennym życiu. Sam używam i znalazłem w AppGallery takie programy jak JakDojade, Vinted, żappka, Allegro, Rossmann i KFC Polska. Nie zabrakło też pełnoprawnego zestawu Microsoft Office.

Aplikacji nie ma AppGallery? Telefon Huawei sam znajdzie ją w sieci

Powyżej wymieniłem tylko kilka przykładowych aplikacji w AppGallery – tak naprawdę jest ich cała masa i przekona się o tym każdy, kto powróci do usług Huawei po dłuższej przerwie. Niemniej jednak może się zdarzyć tak, że konkretnego programu nie znajdziemy w zasobach sklepu.

Co wtedy? Wówczas najlepiej zaufać wyszukiwarce Petal Search, która przeczesuje sieć w poszukiwaniu sprawdzonych i bezpiecznych plików apk – żądaną aplikację często da się zainstalować ręcznie w ciągu kilkudziesięciu sekund.

To istotna przewaga Huawei nad konkurencją, ponieważ użytkownik wpisuje tylko nazwę poszukiwanego programu – smartfon sam zajmie się wyszukaniem apki i instalacją. Przetestowałem to na przykładzie Slacka, którego nie znalazłem w AppGallery, a którego doinstalowałem w mgnieniu oka.

Jak się przekonałem, Petal Search to nie tylko sprawne narzędzie do szukania, ale prawdziwy kombajn funkcjonalności – ma wbudowaną prostą przeglądarkę internetową, podpowiada warte obejrzenia filmy, daje dostęp do kalkulatora i szuka ciekawych miejsc w pobliżu.

Mapy Petal prowadzą do celu

Pisząc o różnych aplikacjach, nie wspomniałem o trybie ciemnym, z którym najlepiej współpracują Mapy Petal. Program pomagający w sprawnym docieraniu do miejsc jest wynikiem kooperacji Huawei z partnerami.

Współpraca wyszła znakomicie, ponieważ z mapami Huawei da się dojechać w praktycznie każde miejsce w Polsce. Sam przemierzyłem z nimi kilkaset kilometrów samochodem i bezpiecznie dotarłem na miejsce – wszystko w oparciu o aktualne informacje drogowe (z alertami o remontach jezdni).

Mapy zaproponowały mi kilka tras do wyboru, opcję głosowego prowadzenia jak po sznurku oraz pozwoliły dostosować wygląd nawigacji do moich upodobań. Po drodze mogłem także wskoczyć do restauracji, których spis aktualizowany jest na bieżąco.

Przeglądarka Huawei to cała sieć pod ręką

Czym byłby telefon bez wygodnej przeglądarki internetowej? Dobrze podpowiadacie – bezużytecznym kawałkiem tworzywa. Stawiając na autorskie rozwiązania, Huawei zaprojektował własną przeglądarkę, w której znajdziecie wszystko.

Program wygląda zupełnie standardowo i tyle wystarczy, bo ma zapewniać prostą funkcjonalność – szybki dostęp do kart, trybu prywatnego i zapisywania stron „na później”. Z tych wszystkich opcji korzystam codziennie i nie uskarżam się na przeglądarkę Chińczyków.

Pochwalić muszę również zakładkę z błyskawicznym dostępem do podcastów – znajdziecie je zaraz na stronie domowej w przeglądarce. Wyszukanie nowych wiadomości z konkretnych dziedzin również nie należy do trudnych zadań, bo wszystkie kategorie znajdują się obok siebie. To dlatego określenie „pod ręką” pasuje jak ulał.

Dodatki HMS są skrojone dla użytkowników

Po lekturze tego artykułu dojdziecie do wniosku, że jestem pod sporym wrażeniem ekosystemu Huawei. Nic dziwnego – obserwowałem, jak usługi HMS zaczynają od zera w postaci garstki polskich aplikacji w AppGallery. Teraz zasoby tej platformy oraz aplikacje partnerskie są o niebo lepsze.

Huawei nie spoczywa jednak na laurach i udostępnia na telefonach z HMS mnóstwo udogodnień: asystenkę głosową Celię, motywy pozwalające odmienić design systemu, konto ID Huawei będące mobilnym kluczem do usług oraz chmurę z bezpłatnymi pięcioma gigabajtami. To wszystko przy stałej kontroli bezpieczeństwa i prywatności.

Jestem niezmiernie ciekawy, co jeszcze Huawei Mobile Services zaoferują nam w następnych latach. Patrząc z perspektywy polskiego ManiaKa, wszystko znajduje się na dobrej drodze – oby tak dalej.

Poznaj Huawei Mobile Services:

HMS rośnie w siłę w Polsce. Usługi Huawei są nie do poznania!

Artykuł powstał we współpracy z Huawei.

Powiązane artykuły