Loading...

Jaki repeater WiFi kupić? Ranking TOP 5 wzmacniaczy sygnału

Jaki repeater WiFi kupić? Ranking TOP 5 wzmacniaczy sygnału

Odpowiedź na punkty 2 i 3 jest o tyle istotna, że poprawne ustalenie standardu, w jakim pracuje nasza sieć pozwoli nie tylko zaoszczędzić wydatków na zbyt mocny sprzęt, ale też pozwoli uniknąć problemów z kompatybilnością. Z drugiej strony, jeżeli ustalimy, że nasz router nadal pracuje w sieci Wi-Fi 4 (dawniej zwanej jako „N”), to zdecydowanie czas na wymianę takiej jednostki centralnej. Jeżeli korzystamy z routera, który otrzymaliśmy od dostawcy Internetu, to warto do niego skierować pytanie o dostępność szybszego modelu. W ostateczności, jeżeli nie możemy z takiego przestarzałego routera zrezygnować, to może się okazać, że najkorzystniej będzie wyłączyć w nim Wi-Fi całkowicie i zakupić zestaw Mesh typu TP-Link Deco M4, który w duecie zastąpi Wi-Fi z routera.

Routery, które otrzymujemy od dostawcy internetu często nie grzeszą wydajnością - nieraz najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie całkowicie ich modułu Wi-Fi i dołożenie zestawu punktów dostępowych

Odpowiedź na czwarte pytanie jest do pewnego stopnia powiązana z tą na pytanie nr 3 – ponieważ prędkość transmisji jest zależna jednakowo od obu stron komunikacji: punktu dostępowego i naszego urządzenia odbiorczego (laptopa/TV/telefonu). Jeżeli jednak posiadamy nowoczesny sprzęt i chcielibyśmy wykorzystać pełen potencjał łącza światłowodowego poprzez sieć bezprzewodową, to należy rozglądać się za najszybszymi wzmacniaczami na rynku. W przypadku Wi-Fi 5 będą to repeatery oznaczone jako AC 1900 i wyżej, a w przypadku Wi-Fi 6 obecnie nie ma jeszcze dużego wyboru, zatem trzeba się zadowolić standardem AX 1500.

Ostatnie pytanie tak naprawdę pozwoli nam określić, czy przypadkiem jednak nie potrzebujemy przesiadki na Wi-Fi Mesh. Mechanizm działania repeaterów zakłada podłączenie się do naszej sieci, a następnie udostępnienie dla swojego otoczenia nowej sieci Wi-Fi, z której ruch będą przekazywać bezpośrednio do routera. Oznacza to, że urządzenia, z których korzystamy tak długo będą trzymać się połączenia z jedną z tych sieci, aż całkiem nie stracą z nią kontaktu. Jeżeli podłączymy się do routera na parterze i pójdziemy do pomieszczenia, gdzie dużo mocniejszy sygnał emituje wzmacniacz, konieczne będzie ręczne wybranie nowego połączenia. W przypadku sieci Mesh problem ten nie istnieje, gdyż wszystkie punkty można traktować jako anteny jednej sieci. Namiastkę tej funkcjonalności oferują najdroższe modele klasycznych wzmacniaczy.

Jeżeli z powyższego wywodu wynika, że faktycznie repeater będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, to zapraszamy do zapoznania się z wybranymi przez nas modelami. Opiszemy po kolei egzemplarze o rosnących możliwościach, ale też rosnącej cenie.

Najtańsze wzmacniacze sygnału Wi-Fi dla podstawowych urządzeń sieciowych o małym zasięgu działania

Jaki repeater WiFi kupić? Ranking TOP 5 wzmacniaczy sygnału

Rok temu trochę niesłusznie całkiem pominęliśmy segment najtańszych wzmacniaczy, uznając, że zupełnie nie są przydatne dla urządzeń takich, jak laptop czy telefon, gdyż same oferują znacznie gorszy zasięg i przepustowość od nowoczesnej elektroniki. Jednakże czasem w domu posiadamy urządzenia, które dysponują bardzo ograniczonym zasięgiem lub ich położenie względem routera jest bardzo niefortunne.

Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro – kiedy twój Thermomix ma problem z zasięgiem

Ocena benchmark.pl

Stawkę rozpoczynamy od rozwiązania, które sprawdzi się, gdy zasięg mamy raczej w całym domu, ale w niektórych jego miejscach mógłby on być lepszy. D-Link DAP zamontowany w promieniu 7-9 metrów i raczej nie więcej niż 2 ścian od naszego routera, pozwoli bez pomocy przewodów wzmocnić jego sygnał o kolejne 9-12 metrów. Przepustowość w dobrych warunkach pozwala wykorzystać połączenie internetowe do 200 Mbps w niedużej odległości od punktu dostępowego. Jeżeli wzmacniacz podłączymy przewodowo, prędkość ta spadnie do 100 Mbps, gdyż w takim standardzie zastosowano tu gniazdo Ethernet. Urządzenie posiada diody sygnalizujące siłę sygnału połączenia z routerem, co ułatwia znalezienie dobrej lokalizacji dla wzmacniacza.

Najważniejsze cechy:

TP-Link TL-WA854RE - też słaby, ale za to ładny

Ocena benchmark.pl

Tutaj można by wskazać jeszcze kilka podobnych sprzętów, jak chociażby całkiem ładny i wygodny w obsłudze TP-Link TL-WA854RE. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te wzmacniacze Wi-Fi 4 łączy jednak wspólna cecha – nie nadają się do współczesnej elektroniki, jak telefony, tablety, telewizory czy laptopy – ich przepustowość jest zbyt mała, a zasięg nie lepszy od tego, jakim dysponują owe sprzęty.

Najważniejsze cechy:

Wzmacniacze Wi-Fi, które od biedy się sprawdzą i nie kosztują majątku

TP-Link RE200 – „Wi-Fi Booster” stawiający na stylistykę

Ocena benchmark.pl

Ten model to następca cenionego TP-Link TL-WA850RE. Ogólnie wybierając extender Wi-Fi z tego segmentu można liczyć na już dwuzakresową pracę. Repeater łączy się z routerem w jednym z dostępnych pasm, a drugie jest do naszej dyspozycji, co poprawia osiągi, ale ostatecznie i tak jesteśmy ograniczeni do maksymalnej przepustowości wolniejszego z łączy (zwykle 300 Mbps, oferowane przez 2,4 GHz, czyli w praktyce poniżej 150 Mbps). Dodatkowo dostępne jest złącze RJ45 o przepustowości 100 Mbps, które może działać zarówno jako źródło sygnału dla wzmacniacza, jak i dalsze jego przekazanie do urządzeń bez Wi-Fi.

Najważniejsze cechy:Zobacz recenzję

Repeater Wi-Fi 5 o większej przepustowości

Ocena benchmark.pl

Pod względem zasady działania nie różni się od powyższego TP-Link, ale potrafi zaoferować nieco wyższy transfer dla zakresu 5 GHz, co przyda się, jeśli ma z niego korzystać więcej niż jedno urządzenie (choć nadal będzie limitowany w komunikacji z routerem do przepustowośc kabla 100 Mbps lub zakresu 2,4 GHz). Oferuje również nieco lepszy zasięg niż większość repeaterów z tego segmentu.

Najważniejsze cechy:

TP-Link RE505X – repeater Wi-Fi 6, czyli gdy nowy router okazał się zbyt słaby

Ocena benchmark.pl

Spopularyzowany w zeszłym roku standard Wi-Fi 6, z którego obecnie korzysta 90% nowej elektroniki, oferuje szereg usprawnień działania sieci bezprzewodowej. Wzrosła naturalnie też przepustowość i to wszystko, w niższej niż rok temu cenie, oferuje wzmacniacz TP-Link RE505X, który mieliśmy zresztą okazję testować (link do recenzji pod listą cech). To w zasadzie pierwszy od dawna wzmacniacz, który faktycznie jest w stanie zaoferować jakość połączenia na poziomie wymaganym przez dzisiejsze zastosowania (jak VOD, granie online czy praca zdalna). Posiada również możliwość podpięcia przewodem z prędkością 1000 Mbps, po skorzystaniu z którego nie będziemy widzieć różnicy między łączeniem się z routerem a wzmacniaczem.

Najważniejsze cechy:Zobacz recenzję

Netgear Nighthawk EX8000 - trzyzakresowy extender Wi-Fi 5 z wbudowanym switchem LAN

Ocena benchmark.pl

Stawkę zamykamy modelem, który jako jedyny nie umożliwia montażu w gniazdku. Jest to trzyzakresowy wzmacniacz sygnału Netgear X6S, który do złudzenia przypomina tradycyjny router, ale nim nie jest. Co oznacza posiadanie trzech zakresów – tyle, że jeden z nich można oddelegować do niczym niezakłóconej komunikacji z routerem. Pozostałe dwa zakresy, jak w typowym routerze (2,4 GHz oraz 5 GHz) pozostają do dyspozycji użytkowników. Sam wzmacniacz pozwala też na klonowanie SSID routera, a dzięki standardowi 802.11k możliwe jest też bezproblemowe przełączanie się pomiędzy punktami. W przypadku, gdy wzmacniacz łączy się bezprzewodowo z routerem, pozostałe dwa pasma oferują nadal wydajność na poziomie drugiego z opisywanych w tym zestawieniu repeaterów, gdy ten podpięty jest do routera kablem sieciowym! Oczywiście sam wzmacniacz posiada też więcej (dodatkowo mocniejszych) anten, co pozwala mu pokryć większy obszar. W miejscu, gdzie stoi, może również pełnić funkcję switcha sieciowego, a dzięki portowi USB służyć może również do udostępniania drukarki albo dysku z danymi.

Najważniejsze cechy:

Jaki repeater Wi-Fi jest najlepszy?

Wzmacniacz Wi-Fi wskazany w zeszłym roku został przez Was całkowicie wykupiony i nie jest już dostępny, więc musimy wskazać w jego miejsce nową propozycję. Ponownie jednak zaznaczamy, że najlepszy z najlepszych extenderów niekoniecznie będzie dla Was tym optymalnym i podstawa to dobre określenie swoich potrzeb. Jeżeli jednak szukacie uniwersalnego i przyszłościowego rozwiązania, to TP-Link RE-505X takim właśnie będzie. Nie jest tani, ale nie zawiedzie nawet podczas transmisji filmów 4K lub podczas ważnego meczu rankingowego.

Warto zobaczyć również:

Powiązane artykuły