Loading...

Apple jest problemem dla AMD. Czerwoni szukają nowego partnera

Apple jest problemem dla AMD. Czerwoni szukają nowego partnera

AMD ma być pierwszym klientem, dla którego Samsung będzie produkował układy w litografii 3 nm.

AMD ma być pierwszym klientem Samsunga, dla którego uruchomione zostaną linie produkcyjne w 3 nm. Producent Ryzenów i Radeonów do tej pory współpracował przede wszystkim z TSMC, więc skąd taka zmiana? AMD podobno nie podoba się zbyt ścisła współpraca tajwańskiego podwykonawcy z Apple, który jest klientem priorytetowym i zbiera większość zamówień w danej litografii.

AMD stawia na Samsunga

Dlatego AMD zdecydowało się na skorzystanie z usług Samsunga, ponieważ ten może prawdopodobnie zagwarantować większe dostawy niż TSMC, które część zasobów musi zostawić na potrzeby nadgryzionego jabłka. Poza tym litografia 3 nm w wykonaniu Koreańczyków (tranzystory typu GAAFET) nieco różni się od rozwiązania konkurencyjnego, co też miało mieć wpływ na decyzję Czerwonych.

Apple jest problemem dla AMD. Czerwoni szukają nowego partnera

Przed AMD maluje się bardzo kolorowa przyszłość. Firma, pod względem udziałów w rynku procesorów, ma najlepszy okres od 15 lat. Ostatnie kwartały to też bardzo duże przychody, a przez to wzrost wartości na giełdzie aż o 85 procent w ciągu zaledwie roku.

Samsung ma rozpocząć produkcję w 3 nm już w pierwszej połowie 2022 roku. Z kolei TSMC uruchomi fabryki w takiej litografii dopiero w drugiej połowie roku, co pewnie też było nie bez znaczenia dla AMD. Kolejnym klientem Samsunga ma być Qualcomm.

Zobacz: GeForce RTX 2060 wraca w wielkim stylu, ale mocno odmienionyZobacz: Szef NVIDII ma dla nas tragiczne informacje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas naGoogle News

Źródło zdjęć: AMD

Źródło tekstu: wccftech, DigiTimes

Tagi:amdapplesamsung3 nm

Powiązane artykuły