Loading...

Google Sklep Play: 9 aplikacji kradło dane. Odinstaluj je z telefonu

Google Sklep Play: 9 aplikacji kradło dane. Odinstaluj je z telefonu

Strona główna›Google Sklep Play: 9 aplikacji kradło dane. Odinstaluj je z telefonu04.07.2021 16:26W Sklepie Play zlokalizowano szkodliwe aplikacjeŹródło zdjęć: © Getty ImagesOskar Ziomek

W Sklepie Play na Androidzie zidentyfikowano 9 szkodliwych aplikacji, które kradły dane logowania do Facebooka. Chociaż Google usunął je z platformy, użytkownicy sami muszą odinstalować je ze smartfonów.

Szkodliwe aplikacje zostały opisane w raporcie bezpieczeństwa firmy Dr.Web. Na liście znalazł się między innymi edytor zdjęć, program do optymalizacji pamięci w smartfonie, aplikacja serwująca horoskop czy program dla osób interesujących się fitnessem. Wszystkie opisywane aplikacje zostały pobrane łącznie niemal 6 milionów razy.

Zabezpieczenia Dr.Weba zidentyfikowały w programach trojana opisywanego w tym przypadku jako Android.PWS.Facebook.13. Jego głównym celem jest kradzież danych logowania do Facebooka za pośrednictwem spreparowanego formularza wyświetlanego w aplikacjach. Skradzione dane służą do innych oszustw - na przykład jako podłoże do przeprowadzenia popularnego ostatnio oszustwa "na Blika".

Szkodliwe aplikacje na Androida - usuń je

Google Sklep Play: 9 aplikacji kradło dane. Odinstaluj je z telefonu

Na szczęście użytkownicy Androida, którzy nigdy nie pobrali żadnej z zainfekowanych aplikacji są już bezpieczni - Google usunął je ze Sklepu Play. Pozostali muszą jednak samodzielnie zadbać o to, by usunąć aplikacje-trojany ze swoich smartfonów. Rozpoznane programy, które okazały się wykradać loginy i hasła do Facebooka to:

Opisywany przykład to dowód, że zabezpieczenia oficjalnych sklepów z aplikacjami wciąż nie są idealne. Jak widać, nawet jeśli użytkownik dba o swoje bezpieczeństwo i nie instaluje programów w smartfonie z zewnętrznych źródeł, i tak może paść ofiarą sprytnych oszustów, którzy będą próbować wykradać dane.

Programy

AktualizacjeAktualizacjeNowościZobacz więcej ›

Powiązane artykuły