Loading...

Ulepszone drukowanie uniwersalne w Windows 11

Ulepszone drukowanie uniwersalne w Windows 11

Drukowanie uniwersalne (Universal Print) to nowoczesne rozwiązanie drukowania, którego mogą używać firmy do zarządzania infrastrukturą drukowania poprzez bezserwerowe usługi chmurowe od Microsoft. Od czasu wydania Windows 10 w wersji 1903 usługa ta jest wspierana z użyciem sterownika Universal Print. Korzyści z tego sterownika są takie, że nie musimy już utrzymywać sterowników drukarek na komputerach, a jeden sterownik ogarnia wszystko. Teraz usługa rozwija się dalej — już w Windows 11.

Microsoft poinformował o ulepszeniu doświadczenia użytkownika na kilka sposobów. Po pierwsze, ogólne doświadczenie drukowania będzie szło w parze ze zaktualizowanym doświadczeniem użytkownika w Windows 11. Poza tym gigant dodaje do sterownika Drukowania uniwersalnego pewną funkcjonalność "eco-friendly", a mianowicie możliwość dodania kodu PIN do zadania drukowania. Dzięki temu proces drukowania nie rozpocznie się do czasu, aż użytkownik wpisze kod. To jeszcze jeden powód, by zaktualizować swoją istniejącą drukarkę do firmware'u gotowego na Universal Print, jeśli jest dostępny — przekonuje Microsoft.

Dodanie kodu PIN można rozpatrywać jako zwiększone bezpieczeństwo, ale Microsoftowi chodzi przede wszystkim o ograniczenie marnowanie papieru i tonera oraz zapewnienie użytkownikom dozy prywatności podczas drukowania. Co ciekawe, ta możliwość pojawi się też w aktualizacji Windows 10 21H2.

Ulepszone drukowanie uniwersalne w Windows 11

Jeśli chodzi o sam Windows 11, to otrzymuje on wsparcie dla Print Support Application (PSA). Windows będzie dostarczany ze sterownikiem opartym na protokole drukowania Mopria. Umożliwia to proste i pozbawione przeszkód doświadczenie drukowania oraz niweluje potrzebę instalowania dodatkowego oprogramowania czy specjalnych sterowników, by połączyć się z drukarkami certyfikowanymi dla Mopria. Sterownik drukowania uniwersalnego w Windows 11 może być rozwinięty o dodatkowe funkcje przez producenta drukarki i/lub rozwiązania typu Managed Print Software (MPS). Będzie się to odbywać przy pomocy aplikacji PSA publikowanych w Microsoft Store. Są to aplikacje UWP (a nie sterowniki), które uruchamiają się w kontekście użytkownika. PSA po zainstalowaniu może uruchamiać się w tle i umożliwiać bardziej rozwinięte scenariusze, takie jak zaawansowane opcje kończenia drukowania dla konkretnych drukarek, dodawanie informacji i workflowów księgowych czy dodawanie znaku wodnego (opcjonalne lub wymuszone).

Aplikacje PSA będą dostępne również w Windows 10 21H2, a także poza usługą drukowania uniwersalnego w Windows 11. Ostatnią z ogłoszonych nowości jest rozszerzone wsparcie dla Internet Printing Protocol (IPP) w ekosystemie Windows. Jest on zaimplementowany w Windows 10 od 2018 roku, a w Windows 11 został dodany IPP over USB, aby rozszerzyć wsparcie sprzętowe dla IPP. Również i ta funkcjonalność trafi jesienią do Windows 10 21H2.

Powiązane artykuły