Loading...

Microsoft wstrzymał aktualizacje usuwające problem z BSOD przy drukowaniu

Microsoft wstrzymał aktualizacje usuwające problem z BSOD przy drukowaniu

Zamieszanie to chyba najlepsze (a może i najdelikatniejsze) określenie sytuacji, która od prawie dwóch tygodni jest udziałem użytkowników Windows 10. Od ostatniego Patch Tuesday (9 marca) część użytkowników doświadcza problemów z wysypywaniem się systemu do BSOD przy próbie drukowania. Było to naprawiane dwa razy, jako że pierwsze poprawki miały powodować dalsze problemy. Teraz wygląda na to, że Microsoft wstrzymał te aktualizacje.

Usterki prowadzące do ekranu zatrzymania z błędem "APC_INDEX_MISMATCH for win32kfull.sys" miały być dopiero początkiem serii problemów. Pierwsze podejście do ich rozwiązania skutkowało tym, że BSOD-y występowały nadal, a co więcej, pojawiły się inne problemy z drukowaniem, takie jak przesunięta zawartość, puste strony czy obrazy drukowane w całości w jednym kolorze. Druga seria poprawek miała w końcu naprawić to, czego nie zdołała pierwsza, a także usunąć wywołane przez nią, nowe problemy. Jednak i to chyba do końca się nie udało.

Wiele raportów potwierdza, że aktualizacje z 18 marca nie mogą się zainstalować. Najpierw towarzyszył temu komunikat "Nie mogliśmy zainstalować tej aktualizacji, ale możesz spróbować ponownie (0x80070541)". Teraz wygląda na to, że aktualizacja (KB5001649, KB5001648, KB5001638 etc.) została w ogóle wycofana i przestała być oferowana przez Windows Update. Potwierdzają to raporty takich redakcji, jak Born City, WindowsLatest, Bleeping Computer i MSPoweruser, ale... nie sam Microsoft. To trochę dziwne, że firma nie odniosła się jeszcze do tej coraz bardziej frustrującej sytuacji.

Microsoft wstrzymał aktualizacje usuwające problem z BSOD przy drukowaniu

Coraz trudniej się połapać, która ze wspomnianych aktualizacji psuje, a która naprawia drukowanie. Przypomnijmy więc, że głównym winowajcą jest marcowy Patch Tuesday, a kolejnym — następująca po nim aktualizacja z poprawkami (i nowymi problemami). Najlepszym wyjściem byłoby nieinstalowanie ich w ogóle (choć wtedy będziemy pozbawieni najnowszych aktualizacji zabezpieczeń). Można też poczekać, aż Microsoft ponownie wypuści drugi pakiet poprawek albo od razu przejdzie do trzeciego. Ta ostatnia opcja wydaje się prawdopodobna, bowiem to już czas na drugą turę aktualizacji zbiorczych w tym miesiącu (te ostatnie były aktualizacjami poza zakresem).

Powiązane artykuły