Loading...

Samsung i Google się postarali. One UI 4 i Android 12 to lepsze połączenie niż myślałem

Samsung i Google się postarali. One UI 4 i Android 12 to lepsze połączenie niż myślałem

Material You — sztandarowa nowość Androida 12 — oficjalnie dostępna jest tylko na smartfonach z linii Google Pixel. Dopiero w przyszłości funkcja dostosowywania kolorystyki interfejsu do tapety ma trafić na telefony innych marek.

Samsung nie czekał na Google'a i zaimplementował w nakładce One UI 4 własne rozwiązanie o nazwie Paleta kolorów. Dotychczas wszystko wskazywało na to, że obie technologie będą ze sobą niekompatybilne. Samsung nie widnieje nawet na liście producentów zainteresowanych Material You.

Jakie było moje zdziwienie, gdy po instalacji Androida 12 na Galaxy S21 Ultra okazało się, że Samsung i Google nie powiedzieli nam wszystkiego.

Android 12 i One UI 4: tak działa Paleta kolorów na smartfonach Samsunga

Po wybraniu dowolnej tapety system pyta, czy użytkownik chce zmienić schemat kolorystyczny w obrębie całego interfejsu. Proponowane są 3 kombinacje różniące się odcieniem czy kombinacją barw.

Poniżej kilka przykładów, jak interfejs zmienia się po ustawieniu różnych tapet.

Samsung i Google się postarali. One UI 4 i Android 12 to lepsze połączenie niż myślałem

Samo wyciąganie kluczowych barw w One UI 4 działa dobrze, ale oprogramowanie zawsze stosuje pastelowe kolory. Nawet jeśli jakaś tapeta ma żywe, mocne nasycone barwy, utworzony na jej podstawie motyw graficzny i tak będzie stonowany. Trochę szkoda, że Samsung nie daje na tym polu wyboru.

Ciekawsze jest jednak coś innego.

Okazuje się, że Paleta kolorów współpracuje z aplikacjami Material You

Po zmianie motywu graficznego w One UI 4, zmienia się także wygląd widżetów i aplikacji Google'a.

Zatem rozwiązania Material You Google'a i Paleta kolorów Samsunga są ze sobą kompatybilne, choć obie firmy się tym nie chwalą.

Cieszy mnie to, bo deweloperzy nie będą musieli modyfikować swoich programów z myślą o dwóch różnych standardach, które i tak robią dokładnie to samo.

Niestety Material You dopiero raczkuje. Nawet w ramach ekosystemu Google'a

Aby interfejs aplikacji dostosowywał się do motywu graficznego, apka musi zostać zmodyfikowana przez twórców. A że rynkowe udziały Androida 12 są marginalne, na razie mało kto się do tego garnie. I — niestety — dotyczy to nie tylko zewnętrznych deweloperów.

Aplikacji kompatybilnych z Material You jest tyle, co kot napłakał. Nawet Google nie wyrobił się jeszcze z dostosowaniem wszystkich swoich apek.

Chrome, Gmail, Sklep Play, Zdjęcia, Dysk, Notatki Keep, Duo czy Google One współpracują z Material You idealnie. W przypadku Map czy Kalendarza modyfikowana jest jedynie kolorystyka widżetów, ale samych aplikacji już nie. W apkach Google, YouTube, Google Pay, Wiadomości Google, Home, Fit czy Gboard nie odnotowałem żadnych zmian.

Efekt? Nawet widżety i aplikacje samego Google'a wyglądają w tym momencie strasznie niespójnie.

W przypadku wybranych programów wsparcie dla Material You trafiło już do wersji beta, więc wkrótce lista kompatybilnych programów zostanie rozszerzona. Szkoda jednak, że Google nie zmodyfikował wszystkich swoich apek do dnia premiery Androida 12. Zaraz minie od niej miesiąc, a firma jest dopiero w połowie drogi. Słaby to przykład dla zewnętrznych programistów.

Jeśli więc chodzi o Material You i Paletę kolorów, jest dobrze, ale mogło być dużo, dużo lepiej.

Zobacz również:

Powiązane artykuły